YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?
HASTALIKLAR

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?

Yağlı Ciltler için Bakım Önerileri Nelerdir?

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri Nelerdir?

Yağlı Ciltler İçin Piyasadaki Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Cilt Neden Yağlanır?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Her kadın bakımlı ve güzel olmak ister. Bu sebeple bakım denildiğinde akla ilk gelen cilt bakımıdır. Cilt bakımı, kişiye özel olarak yapılmalıdır. Çünkü her insanın cilt yapısı farklıdır. Cilt tiplerini karma ciltler, yağlı ciltler ve kuru ciltler olmak üzere üç ana başlık altında toplamak mümkündür. Biz, bu yazımız da sizin için yağlı ciltleri araştırdık.

CİLT NEDEN YAĞLANIR?

Cildimiz sürekli olarak soğuğa , sıcağa ya da rüzgara maruz kalır. Bu sebeple zamanla ciltte yıpranmalar, kurumalar ya da çatlaklar meydana gelebilir. Her cilt tipinin kişiye özgü olduğu bilindiğine göre cildimizin yağlı olmasının ilk sebebi genetik yapımız olabilir. Genetik olarak ailemiz yağlı bir cilde sahipse kendi cildimizin de yağlı olma ihtimali yüksektir. Sayacağımız diğer sebepler arasında, aşırı kilo, stres, uykusuzluk, sağlıksız yaşam, kan ve dolaşım rahatsızlıkları ya da bazı hormonal rahatsızlıklar, cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması gibi bir çok sebep cildimizin yağlanmasında etkilidir. Bu tip etkileri ortadan kaldırmak için vermiş olduğumuz bakım önerilerine bir göz atalım. Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?

Yağlı ciltler de yapılan en büyük hatalardan biri nemlendirici kullanılmamasıdır. Nemlendirici kullanıldığında cildin daha fazla yağlanacağı düşünülür fakat bu en çok bilinen yanlışlardandır. Burada doğru olan cilt tipine uygun bir nemlendiricinin kullanılmasıdır. Diğer bakım önerilerine bakacak olursak:

Cildinizi günde en az iki kez temizleyin.

Cildinizde aşırı parlaklık varsa salisilik asitli tonikler kullanarak temizlik yapın.

Yağlı ciltler için en uygun temizleme toniği jel olanlardır. Sabun cildinizi kurutup aknelerinizi çoğaltacağından temizleme jeli kullanmak daha uygundur.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE ÖNERİLERİ NELERDİR?

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri Nelerdir?

Evde kolayca uygulayabileceğiniz maskeler:

Sirke toniği: 1 kaşık elma sirkesini 8 kaşık kaynamış sıcak suyun içine atarsanız güzel bir temizlik ürünü elde etmiş olursunuz.

Doğal maden suyu: İçindeki zengin mineraller sayesinde son derece yararlı olan sade maden sodası cildiniz için oldukça doğal bir temizleme ürünü olacaktır.

Yumurta akından maske: Bir yumurtanın akını iyice çırptıktan sonra içine sıkacağınız bir miktar limon suyunu bekletmeden yüz ve boyun çevrenize sürün, yağlılık hissinin kaybolduğunu göreceksiniz.Eğer yumurtaya alerjiniz varsa bu maskeyi uygulamaktan kaçının.

Yoğurt maskesi : Bir yemek kaşığı ev yoğurdunuzun içine bir miktar koyacağınız arpa unu ile güzel bir maske hazırlayabilirsiniz.

Kil maskesi: Aktarlardan alacağınız kili suyla karıştırıp cildinize sürerseniz cildinizi kurutmadan temizlemiş olursunuz.

YAĞLI CİLTLER PİYASADAKİ HANGİ ÜRÜNLERİ KULLANMALI?

Temizleyici Ürün: İçerdiği söğüt kabuğu ve ardıç sayesinde cildinizdeki yağ dengesini sağlayacak ürün Bulldog Oil Control Face Wash ‘dur. Bu ürün kokusuz ve alkolsüzdür.

Cilt Soyucu Ürün: Yağlı ciltlerde zamanla ölmüş deri hücreleri oluşmaya başlar. Cildinizi ölmüş deri hücrelerinden arındırmazsanız zaman içerisinde nefes alamayan ciltte cilt lekeleri meydana gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden cildiniz için Aesop Purifying Facial Exfoliant Paste adlı ürünü kullanabilirsiniz.

Nemlendirici: Ciltteki yağı oldukça emen Kiehls Oil Eliminator 24-Hour Lotion adlı ürünü tercih edebilirsiniz.

Yüz Maskesi: Cildinizi derinlenmesine temizlemek için haftada iki kez Clinique Oil Control Cleansing Mask ürününü kullanabilirsiniz.

Losyon:  Temizlendirme ve nemlendirme arasında siyah noktaları yok eden Lab Series adlı ürünü tercih edebilirsiniz.

Leke Tedavisi: Cilt lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız Murad Blemish Spot Treatment adlı ürünü kullanabilirsiniz. Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

 

Önemli: Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemleri doğal yöntemler olup evde sıklıkla kullanılan alternatif tıp yöntemleridir. Bu tedavilerin hangilerinin uygulanacağı veya hangilerinin uygulanmayacağına doktorunuz karar vermelidir. Kullanılan doğal tedavi yöntemlerinde kişinin alerji durumu ve yan etkileri de düşünülerek herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için mutlaka uygulama öncesinde doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde Diş Ağrısı İçin Evde Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?, Diş Ağrısı Nasıl Geçer? ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir