AKİK TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?
BİTKİSEL TEDAVİLER,  Uncategorized

AKİK TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

AKİK TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

AKİK TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Akik Taşından Yapılan Ürünler Nasıl Temizlenir?

Akik Taşı Ne İçin Kullanılır?

Akik Taşı Nasıl Bir Madendir?

Akik Taşı Madeni Nerelerde Bulunur?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

 Doğal taşlar , vermiş oldukları enerjiler sayesinde insan vücudunda rahatlama , huzur, mutluluk gibi güzel etkiler bırakırlar. Doğal taşların kullanımı çok eskilere dayanmakla birlikte özellikle Antik Mısır’da bazı ruhsal ve fiziksel hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Her doğal taşın farklı bir enerjiye sahip olduğuna inanılırdı. Bu inanç günümüze kadar devam etmiş olmalı ki bu saye de doğal taşlar, bilimsel araştırmalara dahi konu olmuştur. Etkileri her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da doğal taşların, insanlara rahatlatıcı bir enerji verdiği gözlemlenmiştir. Bu hususta önemli olan doğal taşın gerçek olmasıdır. Piyasa da bir çok sahtesi bulunan doğal taşların sahtesini gerçeğinden ayırmak oldukça zorken yazımızda yer alan Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır? Konu başlıklı yazımız da sizler için aydınlatıcı bilgilerimiz yer almaktadır. Bu yazımız da faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi doğal taşların içinde yer alan Akik Taşından bahsedeceğiz.

Akik Taşı Nasıl Bir Madendir? Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

Akik Taşı, oldukça sert bir özelliğe sahip olup Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden adını almıştır. Saydam ya da yarı saydam özelliğe sahiptir. Kuvars grubuna ait olan Akik Taşı’nın pembe, mavi, beyaz, yeşil gibi renkleri vardır. Akik taşının bilinen diğer isimleri arasında ölümsüz taş, yemen taşı gibi isimler de mevcuttur. Agat taşı olarak da bilinen Akik Taşı’nın en önemli özelliklerinden biri de serinlik taşı olarak bilinmesidir. Çöl gibi kurak yerlerde ağza alınan Akik Taşı’nın tükürük bezlerini uyararak susuzluğu giderdiği görülmüştür.  Ayrıca burçlar arasında da aslan burcunun taşı olarak da bilinir.

Akik Taşı Madeni Nerelerde Bulunur?

Akik Taşı, dünya üzerinde oldukça yoğun olarak bulunmaktadır. Genellikle deniz kıyılarında, ırmak yataklarında ve çöllerde yer alır.

Dünya üzerinde Akik Taşı’nın bulunduğu yerler:

Amerika Birleşik Devletleri

Almanya

Mısır

İtalya

Çin

Brezilya

Türkiye’de Akik Taşı’nın bulunduğu yerler:

Eskişehir: Bantlı akik ve dendritli akik taşı.

Erzurum /Şenkaya: Birden fazla akik taşı yer alır.

Yozgat: Farklı desenleri olan taşlar çıkarılmaktadır.

Çamlıdere ve Kızılcahamam: Taşlanmış ağaç akik

Bilecik: Yosunlu akik taşı.

Akik Taşı Ne İçin Kullanılır?

Akik taşı, tarih boyunca bir çok amaçla kullanılmıştır.  Kullanımı neolitik çağlara dayanan akik taşının, Babiller de kötü enerjiyi yok edip kişiyi koruduğuna dair bir inanç varken aynı şekil de Müslümanlar arasında da nazara karşı koruduğu inancı yaygındır.

Çinliler ve mısırlılar ise bereket sağlaması, hastalıklardan ve doğal afetlerden koruması için akik taşını tercih etmişlerdir.

Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Piyasa da oldukça sahtesi bulunan akik taşını gerçeğinden ayırmak oldukça güç olsa da vereceğimiz bilgiler doğrultusunda sahtesiyle gerçeğini ayırma konusunda bilginiz olacaktır. Piyasada ki bir çok sahte ürün akik taşı rengine boyanabilir fakat içeriğine boya sürülemeyeceği için alacağınız ürünün küçük bir kısmını kırarsanız akik taşının sahte mi gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü gerçek akik taşının hem dışı hem de içi aynı renktir. Tabi ürünü kırmadan da sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Akik taşını bir çakmak yardımıyla ısıtırsanız sahte olan ürünün boyasının aktığını göreceksiniz. Bu bilgiler doğrultusunda akik taşının sahtesini gerçeğinden kolayca ayırabilirsiniz.

Akik Taşından Yapılan Ürünler Nasıl Temizlenir?

Akik taşının temizliği oldukça önemli olup temizlenmeyen akik taşı eskisine oranla daha az enerji verecektir. Uzun süre temizlenmeden kullanılan akik taşı, ortamdaki kötü enerjiyi içine hapsedeceğinden temizlenmemesi durumunda eski enerjisini ortama veremeyecektir. Bu yüzden akik taşını belirli aralıklarla temizlemek gerekmektedir. Bu temizleme yöntemlerinden biri 1-1.5 saat akan suyun altında taşı bekletmektir. Bilindiği üzere akan su kötü enerjiyi almaktadır. Bu saye de suyun altında bulunan akik taşından kötü enerji temizlenecektir. İkinci bir yöntem de akik taşının 1-1.5 saat güneş altında bekletilmesidir. Yine bu yöntemle akik taşınız temizlenecektir.

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Akik taşının faydaları o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Birbirinden güzel renklere ve bir çok rahatsızlığa iyi gelen akik taşının faydalarına yakından bakalım. Akik taşının faydaları nelerdir?

Kişiyi psikolojik açıdan korur.

İnsanın üzerindeki negatif enerjiyi alır ve strese karşı korur.

Kişinin sosyalleşmesini sağlar.

Bedeni güçlendirir.

Ağrıları hafifletir.

Nazara karşı koruyucu etkisi vardır.

Kalp rahatsızlıklarını engeller. Damarları korur.

Metabolizmayı hızlandırır.

Mide ve bağırsak sorunlarının çözülmesinde yardımcı olur

Kemik ve diş yapısını güçlendirir.

Uykusuzluğa iyi gelir.

İnsana mutluluk ve iyilik hissi verir.

Akıl ve mantık gücünü geliştirir.

Bedenin gerginliğini alarak kişiye rahatlık verir.

Hamilelik sürecinde anne ve bebek için korur.

Tansiyon dengeleyicidir.

Bir önceki yazımız olan BİTKİSEL TEDAVİ ( FİTOTERAPİ ) NEDİR? başlıklı makalemizde BİTKİSEL TEDAVİ ( FİTOTERAPİ ) GÜVENLİ MİDİR?, BİTKİSEL TEDAVİ ( FİTOTERAPİ ) NEDİR? ve FİTOTERAPİ HANGİ HASTALIKLAR İÇİN KULLANILMALIDIR? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir