İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Algoloji Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Algoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 25.03.2024


Algoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Algoloji, ağrı tıbbının bir dalıdır ve ağrıyı değerlendirme, teşhis etme, tedavi etme ve yönetme konularıyla ilgilenir. Algoloji, ağrının çok boyutlu bir sorun olduğunu ve fiziksel, psikolojik ve sosyal faktörlerin ağrı deneyimini etkileyebileceğini kabul eder. Ağrı, kronik veya akut olabilir ve birçok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Algolojide uzmanlaşmış doktorlar, ağrının nedenlerini tanımlamak ve etkili tedavi yöntemleri geliştirmek için hastaları değerlendirirler. Ağrıyı tedavi etmek için çeşitli yaklaşımlar kullanılır ve tedavi planı, ağrının şiddetine, süresine, kökenine ve hastanın bireysel durumuna bağlı olarak kişiselleştirilir.

Algoloji, aşağıdaki hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynar:

  1. Kronik bel ağrısı: Omurga ve omurilikle ilgili sorunlardan kaynaklanan uzun süreli bel ağrısı.
  2. Fibromiyalji: Yaygın kas ve iskelet ağrısı, yorgunluk, uyku bozuklukları ve bazı durumlarda depresyon ile karakterize kronik bir hastalık.
  3. Migren: Şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı, kusma ve ışığa veya sese karşı aşırı hassasiyetle karakterize edilen tekrarlayan bir nörolojik bozukluk.
  4. Nöropatik ağrı: Sinir sistemi hasarı sonucunda ortaya çıkan kronik ağrı. Diyabetik nöropati, postherpetik nevralji ve travma sonrası sinir hasarı nöropatik ağrıya örnek olarak verilebilir.
  5. Kanser ağrısı: Kanser hastalarında ortaya çıkan ağrı. Kanserin kendisi veya tedavi sürecinde kullanılan yöntemler nedeniyle oluşabilir.
  6. Osteoartrit: Eklem dejenerasyonuyla ilişkili olan kronik eklem ağrısı.
  7. Kompleks bölgesel ağrı sendromu (CRPS): Genellikle bir uzuvda aşırı ağrı, şişlik, sıcaklık değişiklikleri ve hareket kısıtlılığı ile karakterize edilen bir durum.

Algoloji, bu hastalıkların yönetimi için ilaç tedavileri, sinir blokları, fizik tedavi, psikolojik müdahaleler ve alternatif tedavi seçeneklerini kullanır. Tedavi, ağrının şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, bir algolog, hastanın durumunu bireysel olarak değerlendirir ve uygun tedavi planını belirler.

Nörolojik hastalıkların teşhisi, nörolojik muayene, görüntüleme testleri (MRI, CT), elektrofizyolojik testler (EEG, EMG) ve laboratuvar testleri gibi yöntemler kullanılarak yapılır. Tedavi, hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişebilir ve ilaç tedavisi, cerrahi müdahale veya fizyoterapi gibi çeşitli yaklaşımlar kullanılabilir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Algoloji Polikliniği Hakkında


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Algoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Algoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Algoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Algoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Algoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Algoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir