Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
SAĞLIK

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil Çay Nasıl Kullanılmalı ve Tüketilmelidir?

Yeşil Çayın Besin Değerleri Nedir?

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Çaykolik bir ülke olarak daha çok siyah çayı tercih etsek de konu diyet, sağlıklı yaşam ve zayıflama olduğunda yeşil çayı tercih edenlerin sayısı da oldukça fazladır. Yeşil çay, ilk olarak Doğu Asya ülkelerinde hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla tüm dünyaya yayılan yeşil çay, bir çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. İçermiş olduğu antioksidan madde sayesinde iyi bir ödem atıcı olan yeşil çay, yapılan araştırmalara göre de kansere yakalanma riskini azaltan bir bitki olduğu ortaya çıkmıştır. Faydaları saymakla bitmeyen bu Doğu’nun şifalı çayına gelin bir de yakından bakalım.. Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Besin Değerleri Nedir?

Yeşil çay siyah çaya oranla daha az işlendiğinden içerisinde daha fazla antioksidan madde içerir. Bu sayede iyi bir ödem atıcı olan yeşil çay, kalori bakımından oldukça düşük bir değere sahiptir. Bir fincan yeşil çay, sıfır kaloridir. Bu sebeple özellikle diyet yapanların vazgeçilmez tercihleri arasında yer alan yeşil çayı, fazla aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. İçerisinde bulunan kafein sebebiyle fazla tüketildiğinde kalp çarpıntısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden gün içerisinde 2-3 fincan şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılmalı ve Tüketilmelidir?

Yeşil çay kalori açısından oldukça düşük bir değere sahiptir. Bir fincan yeşil çay da sıfır kalori mevcuttur. Hal böyle olunca da özellikle diyet yapan kişiler tarafından yeşil çayın kullanımında aşırıya kaçılmaktadır. Fakat unutulmaması gereken husus şudur ki her şeyin fazlası zarardır. Kalorisi sıfır dahi olsa fazla tüketildiğinde içermiş olduğu kafein sebebiyle kalp çarpıntısı ve baş dönmesine sebep olabilir.  Ayrıca yine fazla tüketildiğinde yeşil çaydaki tanenler mide ağrısına, mide bulantısına ve kabızlığa sebep olabilir. Mide asidinin artmasına da sebep olacağından yeşil çayı fazla ve aç karnına tüketmek sakıncalı olabilir.

Yeşil çay tüketiminde kaliteli olanlar tercih edilmelidir. Güvenilir bir markadan ya da açıkta satılan ürünler için güvenilir bir aktardan yeşil çayı satın alabilirsiniz. Kalitesiz olan yeşil çayların içinde fazladan florür bulunur. Bu da vücutta olumsuz etkilere sebep olacağından sağlığınızı ciddi boyutta etkileyebilir. Bu yüzden kaliteli gerekirse fabrikasyon olmayan ürünleri tercih etmenizde fayda var. Günde en fazla 2-3 fincan yeşil çayı; nane, limon yada elma gibi aromalarla tatlandırıp içebilirsiniz.

Bir fincan yeşil çay için 150-200 ml sıcak ama kaynamayan suya 2-3 çay kaşığı yeşil çay koyarak 5 dakika demleyebilirsiniz. Sıcak ya da soğuk şekilde tüketilebilir.

Saklama koşulları dikkate alındığında açıktan satın alınan ürünler sağlık açısından mümkünse cam kavanozda, serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza başvurmadan bu tarz ürünleri tercih etmeyin.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Söz konusu zayıflamak olduğunda denemediğimiz yöntem kalmıyor. Çoğu zaman denediğimiz yöntemlerin sağlıklı olup olmadığını bile araştırmıyoruz. Ama korkmayın! aşırıya kaçılmadığı sürece yeşilçayın bilinen herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Yeşil çay güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede vücuttaki toksinlerin atılmasında önemli bir rol oynar. Toksinlerin vücuttan atılması idrar yoluyla gerçekleşir. Bu da suyun vücuttan atılması anlamına gelir. Bu sebeple yeşil çayı tüketirken su içmeyi ihmal etmeyin. Su içmediğiniz takdirde gerçekleşen kilo kaybı, yağdan değil kas ve sudan gerçekleşecektir.  Sağlıklı beslendiğiniz ve aşırıya kaçmadığınız sürece yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını destekleyecektir. Unutmamız gereken nokta, hiç bir ürün tek başına zayıflamanıza yardımcı olmaz. Bu sebeple sağlıklı beslenip spor yapmayı ihmal etmeyin.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çay aç karnına ve fazla tüketilmediği sürece bilinen herhangi bir etkiye sahip değildir. Bahsedeceğimiz başlıklar fazla tüketim sonrasında görülmektedir.

İçerdiği kafein sebebiyle aşırı tüketildiğinde baş ağrısı, kalp çarpıntısı gibi etkilere sebep olur.

Yeşil çay aç karnına ve fazla tüketildiğinde mide ağrısı, mide bulantısı ve kabızlık gibi sorunlara sebep olur.

Hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar ya da herhangi bir sağlık problemi olan kişiler doktora başvurmadan bu tarz bitkisel ürünleri kullanmamalıdır.

Zararından çok yarar sağlaması sebebiyle araştırmalara konu olan yeşil çayın faydalarına göz atalım. Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sebeple önemli bir ödem atıcıdır.

Yeşil çayın kansere yakalanma riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Metabolizmayı hızlandırır.

Yağ yakımı destekler.

Göz bölgesine kompres olarak uygulandığında göz altı torbalarına iyi gelir.

Cilt bakımında kullanılır.

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır.

C vitamini içeren yeşil çay gribal enfeksiyon hastalıklarında iyileştirici etkiye sahiptir.

Önemli: Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemleri doğal yöntemler olup evde sıklıkla kullanılan bitkisel tedavilerdir. Bu tedavilerin hangilerinin uygulanacağı veya hangilerinin uygulanmayacağına doktorunuz karar vermelidir. Kullanılan doğal tedavi yöntemlerinde kişinin alerji durumu ve yan etkileri de düşünülerek herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için mutlaka uygulama öncesinde doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Çörek Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Çörek Otu Bitkisi Zayıflatır Mı?, Çörek Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir? ve Çörek Otu Bitkisinin Zararı Var mıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir