Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
HASTALIKLAR,  SAĞLIK

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diş Ağrısı İçin Evde Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı; dişin çevresinde ve ya içerisinde gerçekleşen bir ağrıdır. Bu diş ağrıları hemen hemen herkesin her yaşta karşılaşabileceği ağrıların başında gelir. Dişlerimiz sıcak soğuk demeden her türlü ürüne maruz kaldığından zaman içerisinde hasar görmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu hasar sonrasında diş etlerinde kanama, diş eti çekilmesi, diş eti minesinin zarar görmesi, çürük, apse( iltihap) görülürken daha ileri ki aşamalarda dişin kaybı bile söz konusu olmaktadır.

Dişlerimizin fonksiyonları düşünüldüğünde yeme içmenin yanı sıra güzel bir gülüşün etkisi üzerinde oldukça etkile olan dişlerimiz, herhangi bir durum sonrasında da ciddi sıkıntı çekmemize sebep olan ağrıların neredeyse en kötüsüdür. Bu yüzden yaşadığımız bu ağrıları ilk önce evde çözüm bulabilmek için denemediğimiz yöntem kalmamıştır. Peki bu ağrıları çekmemize sebep olan nedenler nelerdir?

Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diş çürümesi

Dişte ve ya çevresinde enfeksiyondan dolayı oluşan apse

Dişin çatlaması ya da dişte kırık olması

Daha önce geçirmiş olduğunuz operasyonların ( dolgu, kanal tedavisi vb.) diş hekimi tarafından iyi yapılamaması

Dişin zaman içerisinde yıpranması ( dişleri birbirine sürtmek, dişleri sıkmak vb.)

Diş eti enfeksiyonu

Yirmilik dişin oluşumu gibi sebepler diş ağrısına sebep olmaktadır. Peki bu diş ağrılarından kurtulmak için uygulayabileceğimiz yöntemler nelerdir? Diş ağrısı nasıl geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Tuzlu su ile gargara yapın. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık su ile karıştırıp gargara yaparsanız tuzun dezenfektan görevi görmesi sebebiyle diş ağrısında hafifleme olacaktır.

Soğuk buz kompresi yapın. Bir havlu ya da beze koyulan buzu 20 dakika boyunca ağrılı bölgede tutarsanız şişlik ve ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Ağrıyan bölgeye bir pamuğa damlatılmış karanfil yağı koymakta ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Dilerseniz karanfil yağını bir bardak ılık suya damlatıp gargara da yapabilirsiniz.

Nane çayı da ağrılar için oldukça etkili bir yöntemdir. Nane yapraklarını kaynatıp oluşan çayı soğutup ağrı üzerine uygularsanız ağrının hafiflemesini sağlamış olursunuz.

Ezilmiş sarımsak ve karanfilden yapılan macun da ağrının azalmasında yardımcı olacaktır.

Ayrıca diş ağrılarınız için çörek otu, karabiber kullanabilir. Zerdaçallı su ile karıştırıp macun kıvamına getirerek ağrıyan bölgeye uygulayarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Önemli

Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemleri doğal yöntemler olup ağız bakımında evde sıklıkla kullanılan alternatif tıp yöntemleridir. Bu tedavilerin hangilerinin uygulanacağı veya hangilerinin uygulanmayacağına diş hekiminiz karar vermelidir. Kullanılan doğal tedavi yöntemlerinde kişinin alerji durumu ve yan etkileri de düşünülerek herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için mutlaka uygulama öncesinde doktorunuza başvurunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Ağız İçi Yaraları (Aft) başlıklı makalemizde Ağız İçi Yaraları (Aft), Ağız İçi Yaraları Belirtileri Nelerdir? ve Ağız İçi Yaraları Tedavi Yöntemleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir