Hamileliğin İlk Haftası, Gebeliğin İlk Haftası Bilinmesi Gerekenler
SAĞLIK

Kimyasal Gebelik Nedir? Kimyasal Gebelik Belirtileri ve Kimyasal Gebelik Nedenleri

Kimyasal Gebelik Nedir? hemen hemen hepimizin son zamanlarda çevremizden sıklıkla duyduğumuz bir soru oldu. Kimyasal Gebelik Nedir? Kimyasal Gebelik Nedir? Kimyasal Gebelik Nedenleri? sorularına ve bu konularla ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara bu yazımızda yer verdik.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik Nedenleri Nedir?
Kimyasal Gebelik Nedenleri Nedir?

Diğer bir ismi Biyokimyasal Gebelik olan Kimyasal Gebelik hamilelik testinin pozitif olması rağmen hamileliğin klinik gebelik sürecine ilerlememesi durumudur. Kimyasal Gebelik durumunda genellikle embriyonun rahim duvarına yerleşmesinin hemen akabinde veya gebeliğin ilk 4 – 5 haftalarında meydana gelen kayıplardır. Kimyasal Gebeliğin hamilelik sürecinin henüz başında oluşması nedeniyle bir çok kadın adet gecikmesi veya gebelik testi sonucuna kadar Kimyasal Gebeliğin oluştuğunun farkında değillerdir.

Bir düşük durumunu ifade eden Kimyasal Gebelik hamilelik sürecinin ilk dönemlerinden başlayıp bir sonraki adet kanamasının olduğu dönemlerde düşük ile sona erer. Kimyasal Gebelikte yumurta döllenir ve bu döllenme sonucunda normal hamilelikte olduğu gibi embriyo oluşur. Genellikle çoğu durumda embriyo rahime yerleşir fakat bu yerleşme tam olarak oluşmaz ise bu gelişim durur ve maalesef düşük durumu gerçekleşir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Biyokimyasal Gebeliği şöyle ifade ederler; Hamilelik oluşmuş fakat bu hamilelik bebeğin sağlıklı olmamasından dolayı tutunamadığı için çok kısa bir zamanda düşeceği şeklinde açıklarlar.

Kimyasal Gebelik Her ne kadar düşük olarak görülse de normal düşükler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Normal Düşükler ile Kimyasal Gebelik arasındaki fark; Normal düşükler 20. haftadan önceki hemen hemen her dönemde sıklıkla yaşanmış olmasına karşın Kimyasal Gebelik durumu hamile kalındıktan çok kısa bir süre sonra başlayıp hamileliğin ilk 5 haftasına kadar gerçekleşen düşük ile sonuçlanır. Ülkemizde çoğu kadın hamileliğin çok erken gerçekleşmesi durumunda kişi hamile kaldığının veya düşük yaptığının farkına varmazlar. Zira çoğu durumda hamilelik belirtisi olmadan bile hamilelik sonlanabilir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Kimyasal Gebelik Belirtileri
Kimyasal Gebelik Belirtileri

Kimyasal Gebelik Belirtileri kişiden kişiye fiziksel özellikler ve hormonlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Hatta bir çok kadın hamilelik belirtisini fark etmeden Kimyasal Gebelik sona ermektedir. Normal Gebelikte oluşan belirtiler Kimyasal Gebelikte görülmemektedir. Kimyasal Gebelik Belirtileri arasında;

  • Kanda düşük beta HCG değerlerinin oluşması
  • Pozitif sonuçlanan gebelik testinin çok kısa bir süre sonunda pozitiften negatife dönmesi
  • Gebelik testinin pozitif olmasından ardından vajinada kanama oluşması
  • Hafif düzeyde karın ağrısı
  • Pozitif sonuçlanan gebelik testinin kısa bir süre ardından negatife dönmesi
  • Adet kanamasından birkaç gün önce görülen hafif kanamalar (Bu lekelenmeler genellikle pembe veya kahverengi olmaktadır.)
  • Normal gebeliklerdeki gibi mide bulantısı, yorgunluk ve bazı kokulara hassasiyet Kimyasal Gebelikte görülmez.

Kimyasal Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Kimyasal Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde kadınların neredeyse %75 inde Kimyasal Gebelik görülmekte iken bunun farkına varan kadınların sayısı % 8 civarındadır. Kimyasal Gebeliğin oluşmasının en büyük ve en etkili nedeni kromozal anormallikleridir. Genellikle tek seferliğe mahsus olan kromozal anormallikler için tedbir almaya gerek yoktur. Ayrıca emriyonun herhangi bir nedenle sağlıksız olması, kimsayal ve fiziksel bir sorun yaşanması Kimyasal Gebeliğin sebeplerinden biridir. Diğer bir neden ise bebeğin anne rahim duvarına tutunmasını engelleyen kist veya kiste benzer oluşumların döllenen yumurtayı düşürmesi ile Kimyasal Gebelik oluşabilir.

Kimyasal Gebelik Hakkında Merak Edilen Sorular

Kimyasal Gebelik Sonrası Hemen Hamile Kalabilir miyim?

Kimyasal Gebelik Sonrası anne adayı tekrar hamile kalabilmektedir. Hatta istatistiklere göre Kimyasal Gebelik yaşayan kadınların kısa süre içerisinde hamile kalma oranı oldukça yüksektir. Öyle ki yaşanan Kimyasal Gebelik klinik gebeliğe dönüşmeden önce vücuttan atıldığı için bir sonraki hamilelik döneminde daha sağlıklı embriyonun oluşmasına katkı sağlar.

Kimyasal Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Genellikle farkına dahi varılmadan atlatılan Kimyasal Gebelik gebelik testinin pozitif olması sonucu HCG değerlerinin düşmesi veya sabit kalması durumunda anlaşılır.

Kimyasal Gebelikte Hangi Değerlere Bakılır?

Kan testinde Kimyasal Gebelik için Beta HCG değerlerine bakılır. Beta HCG değerinin düşmesi maalesef Kimyasal Gebeliğe işaret eder.

Siz değerli ziyaretçilerimiz Kimyasal Gebelik hakkında merak ettiklerinizi, tecrübelerinizi ve fikirlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağrı kesici için Ekinezya, Cilt için Ekinezya ve Ekinezya Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir