Vajinismus Nedenleri Nelerdir?
SAĞLIK,  Uncategorized

Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Tedavi Yöntemleri?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?
Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir? sorusunun en net ve açıklayıcı yanıtı, vajina girişinde yer alan kasların cinsel birliktelik sırasında istemsizce kasılması sonucunda cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi durumudur. Özellikle ilk ilişki deneyimi ile veya ilk geceden itibaren görülen Vajinismus çiftler arasında maalesef büyük bir sorun yaratmakta olup tedavi edilmez ise büyük bir psikolojik duruma neden olabilir. Unutulmamalıdır ki her cinsel birleşeme durumunu Vajinismus olarak değerlendirmek yanlış olur. Zira birazdan da bahsedeceğimiz durumlarda Vajinismus belirtilerini açıklamış olacağız.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?
Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtilerini maddeler halinde vermeden önce sizlerde bu belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka bir Kadın Hastalıkları Uzmanına görünmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Penisin vajinaya girememesi
  • Vajinal kasların istemsizce kasılması
  • İlişkiye girmekten korkma
  • Penisin vajinaya giriş anında duyulan aşırı ağrı
  • Strese bağlı olarak terleme ve ve titreme

Bu belirtiler Vajinismus Belirtileri arasında gösterilmektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik göstermekte olup bazı kadınlarda bir kaç belirti görülebilmekte iken bazı kadınlarda belirtilerin tamamı görülebilmektedir. Vajinismuslu Kadınlar vajina kaslarının kasılmasına engel olmayacağı gibi bu kasılmaları da yönetemez. Bu kasılmalar cinsel birlikteliği imkansız kılar. Vajinismuslu Kadınlar genellikle fitil kullanımı veya fitil benzeri ilaçlarda da acı ve ağrı çekerler. Bu onlarda korkuya yol açar ve cinsel birliktelik gerçekleşse dahi çok fazla ağrı ve acı hissi oluşur. Bu belirtilerin biri veya birkaçı görülmesi durumunda Vajinismus habrercisi olma ihtimali oldukça yüksektir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?
Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedenleri kişiden kişiye değişkenlik göstermekte iken fiziksel veya duygusal yönelimler belirgin nedenlerden sayılabilir. Özellikle belirtmek gerekir ki Vajinismus isteğe bağlı olarak oluşmadığı gibi Vajinismus Nedenleri arasında;

Cinsel istismara veya tecavüze uğramış olmak veya bu olaylara tanık olmak.

Partnerinden çekinmek veya korkmak.

Kadının ilk ilişkide partneri tarafından zorlanması veya anlayışsızlık

Stres ve kaygı

Gebe kalma endişesi

İlk gece, kızlık zarı cinsel birliktelik gibi konularla hakkında bilinen yanlışlar

Anksiyete bozuklukları

Gereğinden fazla heyecan veya korku

Vajinal kuruluk, sulanmama sorunu

İdrar yolu enfeksiyonu

Yetersiz ön sevişme

Vajina içerisinde perde olması

Vajinanın kısa olması

İdrar yolu enfeksiyonları

Vajinismus Tedavi Yöntemleri?

Vajinismus Tedavi Yöntemleri
Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Öncelikle unutulmamalıdır ki; Vajinismus tedavisi olan bir hastalıktır. Vajinismuslu Kadınlar her ne kadar cinsel birliktelik karşısında şiddetli ağrı veya acı çekse de bu durum cinsel isteklerinde herhangi bir azalmaya neden olmamaktadır. Kadın bu birliktelik sırasında cinsel birliktelikten zevk alır ve orgazm olur. Fakat Vajinismuslu tedavi edilmediği taktirde kadının acı hissinden ve korkudan dolayı belli bir süre sonra cinsel birliktelikte cinselliğe olan arzusu ve hevesi bitme noktasına gelecektir. Bu durum sadece kadın için değil erkek partneri için de birliktelik hevesinin azalması veya bitmesine neden olabilmektedir.

Vajinismus durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve derhal tedavi aşamasına geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki tedavi edilmeyen Vajinismus gerek kadının gerekse de erkeğin cinsel heveslerini kıracaktır. Uzman hekim tarafından yapılan bir takım testler sonucunda kadına Vajinismus teşhisi konur ve kadın için en uygun Vajinismus Tedavi Yöntemi belirlenir. Bu yöntemler

Cinsel Terapi

Vajinismus durumunda en etkili ve en çok kullanılan yöntem şüphesiz ki Cinsel Terapi yöntemidir. Bu yöntemde Vajinismus teşhisi konan kadınların tedavi başarı oranı % 99 dur. Tedavi süreci hastanın cinsel ve fiziksel durumu da göz önüne alınıp kaç seans süreceği değişkenlik gösterebilmektedir. Cinsel Terapi çiftlere birlikte uygulandığı durumda seans sayıları daha kısa olmaktadır. Bu terapi ile kendini ve vücudunu tanıma imkanı bulurken erkek partnerinde partnerinin vücuduna ve partnerinin kendisine saygısını arttırır.

Egzersizler

Egzersizler şayet cinsel terapinin tek başına yeterli olmadığı veya hastanın daha etkili ve kalıcın bir tedavi olmasını istemesi durumunda uygulanır. Vajinal kasların gevşemesi, esnemesi ve bir takım solunum egzersizleri ile tedavi tamamlanmış olur.

Darbeli Radyofrekans (PFR)

Çok sık kullanılmayan bu yöntem sinir ağrısını azaltmak amacıyla nadir de olsa tercih edilebilmektedir.

Botoks Uygulamaları

Botoks günümüzde bir çok rahatsızlığın tedavisinde aktif olarak kullanılmakta olup Vajinismus Tedavi Yöntemleri de botoks ile çözülebilmektedir.

Vajinismus Hakkında Bilgi

Vajinismus sadece kadını ilgilendiren bir durum değil aynı zamanda partnerini de bir o kadar ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Ülkemizde hemen hemen her kadında gerek ilk birleşmede gerekse de gerdek gecesinden itibaren görülen, kadınların çevreden duyduğu bilgiler ile ilk birleşme durumunda şiddetli ağrı ve acı çekme hissine kapılması durumudur. Kadının bu hissiyatı ilişki esnasında kadının kendini kasmasına neden olur ve bu kasılmalar sonucunda cinsel birlikteliğin ya hiç olmamasına yada ağrılı geçmesine neden olmaktadır. Kendiliğinden geçen bir durum olmamakla beraber mutlaka bir uzmana görülmeli ve tedavi olunmalı. Zira evliliğin veya birlikteliğin temel taşlarından biri olan cinselliğin devamı ve devamlılığı Vajinismus Tedavisi ile mümkündür. Ayrıca Vajinismus Tedavi Yöntemleri uygulanırken eşlerin her ikisinin de seanslara katılması tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Herhangi bir komplikasyon durumunda mutlaka cerrahınıza başvurmayı ve bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağrı kesici için Ekinezya, Cilt için Ekinezya ve Ekinezya Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir