LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?
SAĞLIK

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?
LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon Suyu Zayıflatır Mı?

Limon Tansiyonu Düşürür Mü?

Limonun Besin Değerleri Nelerdir?

Limon Zararları Nelerdir?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Dünya üzerinde bir çok bitkinin hastalıkların tedavisinde kullanıldığı yapılan araştırmalarla bilinmektedir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkilerden biri de limondur. Bilimsel adı citrus olan limonun faydaları saymakla bitmez. Diğer turunçgiller arasında en fazla C vitaminine sahip olan limon, soğuk algınlığından tutun da zayıflamaya kadar her türlü hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Kuzey Hindistan’dan geldiği düşünülen limon, Kristof Colomb sayesinde 1493 yılında tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemiz de Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilen limon, bir yaz meyvesi olup yüksek miktarda antioksidan madde içerir. Yüksek oranda C vitamini içeren bu meyvenin faydalarına gelin bir de yakından bakalım. Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Besin Değerleri Nelerdir?

Güçlü bir antibiyotik olan limon, çiğ olarak tüketildiğinde bir adetin de günlük C vitamini ihtiyacımızın %139’unu karşılar.Bu sebeple soğuk algınlığı ve gripte en çok tercih edilen besindir. İçerisinde bulunan mineraller sayesinde vücudumuzdaki folik asidin %3’ünü, potasyum miktarının da %2’sinin karşılanmasında yardımcı olur. Yine içerisindeki hesperidin maddesi sayesinde böbreklerden toksit maddelerin atılmasını sağlar ve böbrekleri korur. Limon, c ve B6 vitaminlerine sahip bir potasyum kaynağıdır. Sağlıklı diyet lifi pektin içerirken, çok az miktar da yağ ve protein içerir.

Limon Suyu Zayıflatır Mı?

Limon Suyu Zayıflatır Mı?
Limon Suyu Zayıflatır Mı?

Limonun güçlü bir antioksidan kaynağı olduğundan bahsettik.Bu sayede limon iyi bir ödem atıcı olarak tercih edilmektedir. Diğer asitli içeceklere oranla daha doğal ve kalorisi düşük olan limonlu su, yaz aylarının vazgeçilmez tercihleri arasında yer almaktadır. Limon, vücuttaki kan akışını hızlandıran ve böylece yağ yakımını destekleyen maddeleri içinde barındırır. Bu sebeple sabahları aç karnına içilen limonlu ılık suyun, yağ yakımını desteklediğinden zayıflatıcı etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Yalnız bu tarz içecekleri denemeden önce doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Limon Tansiyonu Düşürür Mü?

Öncelikle tansiyon hastasıysanız ya da tansiyon hastası olma ihtimaliniz varsa tanı ve teşhis için ilk etapta doktora başvurmayı ihmal etmeyin. Bu tarz ve bitki ve tohumların kullanılması doktorunuzun gözetimi altında olmalıdır. Sorumuzun cevabına gelecek olursak, limonun bilinen faydaları arasında tansiyonu ciddi oranda düşürme gibi bir faydası yoktur. Kan akışını hızlandırma etkisine sahip olan limon, sizi bu konuda rahatlatacak olsa dahi tansiyon hastalığının kesin tedavisi değildir. Bu sebeple tıbbi yardım alırken alternatif bir seçenek olarak limonu kullanabilirsiniz. Fakat kesin çözümü tıbbı olarak aramakta fayda vardır. Her ne kadar tansiyon hastalığının kesin tedavisinde limon kullanılmasa da bir çok hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Gelin vitamin deposu olan limonun faydalarına yakından bakalım. Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon başta soğuk algınlığı olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca saç ve cilt bakımı içinde sıklıkla kullanılan limonun faydaları şunlardır:

Kansere karşı koruyucudur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İnme riskini azaltır.

Karaciğer ve böbrekteki toksinleri temizlediğinden iyi bir temizleyicidir.

Böbrek taşının düşürülmesi sırasındaki ağrıyı hafifletir.

Hazımsızlığı giderir.

Kan akışını hızlandırır.

Kalp sağlığını korur.

Sindirim sistemini düzenler.

Metabolizmayı canlandırır ve yağ yakımını destekler.

Cildin canlanmasını sağlar.

Saçlarda kepek oluşumunu engeller.

Yüksek oranda c vitamini içerdiğinden grip gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilir.

Yüksek oranda antioksidan içerdiğinden ödem atıcı özelliği vardır.

Fazla kullanılmadığı takdir de diş temizliğinde kullanılabilir.

Limon Zararları Nelerdir?

Limonun bilinen herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte diğer besinler gibi fazla tüketildiğinde bir takım sorunlara sebep olabilir. Bunlar:

Fazla tüketildiğinde diş etlerinin kanamasına sebep olabilir.

Hassas ciltlerde bakım için kullanıldığında cildi tahriş edebilir.

Mide rahatsızlığınız varsa kullanılmaması gerekmektedir. Asit oranı yüksek olduğundan mide de reflüye sebep olabilir.

Bağırsak bozukluğu durumlarında tercih edilmemelidir.

Hamilelik ve emzirme sürecinde kullanılması tavsiye edilmez.

Önemli: Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemleri doğal yöntemler olup evde sıklıkla kullanılan bitkisel tedavilerdir. Bu tedavilerin hangilerinin uygulanacağı veya hangilerinin uygulanmayacağına doktorunuz karar vermelidir. Kullanılan doğal tedavi yöntemlerinde kişinin alerji durumu ve yan etkileri de düşünülerek herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için mutlaka uygulama öncesinde doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan SUYUN FAYDALARI NELERDİR? başlıklı makalemizde Fazla Su İçmek Zararlı Mıdır? Su Ne Zaman İçilmez?, Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz? ve Su İçmek Zayıflatır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir