Cevizin Faydaları Nelerdir?
SAĞLIK

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin İçerdiği Besin Değerleri

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz Suyu Zayıflatır mı?

Evde Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sorularını siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ülkemiz coğrafi yapısı itibarıyla Ceviz yetiştiriciliğinde dünyada önemli bir konumdadır. Cevize ulaşımımızın kolay olduğu ülkemizde ceviz tüketimi de oldukça yaygındır. Peki sıklıkla tükettiğimiz Cevizin insan vücuduna faydalarını biliyor muyuz? Hadi gelin elimizin altındaki Cevizin Faydalarına birlikte bir göz atalım.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları saymakla bitmez. Bütün öğünlerden sonra Ceviz tüketiminin insan vücuduna faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Cevizin Faydaları Nelerdir?
Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Sağlıklı yaşamın bir parçası olan Ceviz adeta Kalbinizin dostudur. Kalp hastalığının başlıca nedeni olan yüksek kolesterolün panzehiri olarak görülen Ceviz, düzenli olarak tüketilmesi durumunda kolesterolünüzü düşürecektir. Kalp krizini tetikleyen kan pıhtılaşmalarının oluşum riskini azaltan Ceviz ayrıca arterlerin sağlıklı kalmasında da önemli rol oynamaktadır. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltan Ceviz Kalp Krizi, Kalp Tıkanıklığı ve Yüksek Kolesterolün oluşma ihtimalini de düşürmektedir. Damarların tıkanmasına neden olan yağlı besinlerin vücudumuza zarar vermesini engellemek ve damarların çevresini temizleyip damarları genişletmesi de Cevizin Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları arasında gösterilebilir.

Kanserden Korunmada Cevizin Faydaları: Hayvansal deneyler ve insan gözlemsel çalışmaları cevizin günlük belli bir miktar tüketilmesi halinde bazı kanser türlerine tutulma riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Ceviz tüketimi özellikle prostat, meme ve kolorektal kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Ceviz kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılmamaktadır. Bu yanlış olgu maalesef ülkemizde yaygındır. Kanser hastalıklarının tedavisinde değil kansere yakalanma riskini azaltmak için ceviz tüketimi önemlidir.

Cevizin Beyine Faydaları: Günlük belli bir miktar ceviz tüketiminin sinir sistemleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Bilim adamlarınca belirtilen besin maddelerinin hangi organımıza benziyorsa o organa faydası olduğundan yola çıkarak cevizin beyin üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenmektedir. Sadece şekil olarak benzerliğinden değil cevizin antidepresan özelliğinin olması beyin üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Cevizin Tansiyona Faydaları: Yüksek tansiyon hastalarının kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme riskleri daha yüksektir. Yapılan çalışmalar neticesinde ceviz tüketiminin kan basıncının düşmesine yardımcı olduğu ve yüksek tansiyon hastaları ve stres altında olan bireyler üzerinde sakinleştirici etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.

Zayıflamada Cevizin Faydaları: Cevizler her ne kadar kalorili bir besin olsa da iştahı kontrol etmeye yardımcı olması ile zayıflama üzerinde etkisi kanıtlanmıştır. Diyet yapan bireylere ara öğünler için diyetisyenler tarafından ceviz sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Cevizin Bağırsaklara Faydaları: Bağırsak sağlığı açısından Ceviz oldukça yararlı bir besindir. Yapılan çalışmalar neticesinde düzenli tüketilen cevizin bağırsaklar üzerindeki yararlı bakterilerin sayılarında artış olduğu gözlemlenmiştir.

Cevizin İçerdiği Besin Değerleri

Cevizin içerisinde barındırdığı besinler birçok hastalığa faydası olduğu gibi bazı hastalıklara yakalanma riskini de düşürmektedir. Ceviz içerisinde bol miktarda lif, vitamin, yağ ve mineral barındırır.

Ceviz içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındırır. Ceviz içindeki sert besini saran zar üzerinde E vitamini, melatonin ve polifenol antioksidanları vardır.

Ceviz Omega-3 yağı açısından diğer kabuklu yiyeceklere oranla daha yüksek değere sahiptir. 28 gr cevizde 2,5 gr omega-3 vardır.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyunun içerisinde barındırdığı bol miktarda vitamin ve mineral yer alır. Cevizden elde edilen suyun belli aralıkla tüketilmesi ile karın şişliği ve gaz sorunlarına iyi geldiği belirtilmektedir.

Ceviz Suyu Zayıflatır mı?

Ceviz suyu içerisindeki yaralı besinler kişide tokluk hissi oluşturmaktadır. Bu tokluk hissi ile Ceviz Suyunun zayıflatma üzerinde olumlu etkiler yarattığını söyleyebiliriz. Hatta günümüzde birçok ünlü diyetisyenlerin diyet listelerinde Ceviz Suyu ara öğün olarak yer almaktadır.

Evde Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?
Evde Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

1 adet ceviz kırılıp ceviz içi çıkarılır.

Kırılan kabuk ve ceviz içini birlikte cezve veya demlik içerisine alıp kaynatınız. Kaynama işlemi sonrası yaklaşık 1 saat demlenmesi beklenir.

Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra cam bir kavanoza alınan ceviz ve ceviz suyu sabaha kadar oda sıcaklığında bekletilir.

Hazırlanan ceviz suyunu sabahları aç karnına çay kaşığı veya tatlı kaşığı ile küçük yudumlar halinde tüketebilirsiniz.

Ceviz suyuyla birlikte kaynatılan ceviz içini de iyice çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Verdiğimiz bilgiler kesinlikle hiçbir hastalığın tanı, teşhis ve tedavisinde kullanılan bilgiler olmamakla beraber olası bir sağlık sorununda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan B12 Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde B 12 Değerleri Nasıl Arttırılır?, B 12 Vitamini Eksikliği ve B 12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir