YIPRANMIŞ SAÇLARA NE İYİ GELİR?
HASTALIKLAR

YIPRANMIŞ SAÇLARA NE İYİ GELİR?

YIPRANMIŞ SAÇLARA NE İYİ GELİR?

YIPRANMIŞ SAÇLARA NE İYİ GELİR?
YIPRANMIŞ SAÇLARA NE İYİ GELİR?

Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir?

Saç Neden Yıpranır?

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Her kadın bakımlı ve güzel olmak ister. Kadınlar için de bakım denildiğinde akıllarına ciltlerinden sonra en çok saçları gelir çünkü saçlar kadınların en değerli aksesuarlarıdır. Gerek yazın sıcağına gerekse kışın dondurucu soğuğuna karşı bizleri koruyan saçlarımız, sürekli yıpranmaya maruz kalır. Peki önemi bir hayli fazla olan saçlarımızın bakımı nasıl olmalı? Bu yazımız da ışıl ışıl parlayan ve canlı saçlara sahip olabileceğiniz bakım önerilerini sizlerle paylaşacağız. Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir?

Saç Neden Yıpranır?

Saçımız bizi bazen havalı, bazen cazibeli bazen de heyecan verici gösterebilir. Ama tüm bunlar için bakımlı saçlara sahip olmak gerekir. Sizin için hazırladığımız bakım önerilerine geçmeden önce saçımızın neden yıprandığına bir göz atalım.

Saçımız, güneşe özellikle yaz aylarında fazlasıyla maruz kalır.Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan saç da yıpranma meydana gelir. Yakıcı güneş özellikle saç uçlarımızın kırılmasına sebep olur. Yine denizin tuzlu suyu da saç derilerine zarar verir. Bu da saçın bir hayli yıpranmasına sebep olur. Kışın ise saç derilerimiz de kuruluk meydana gelebilir. Saçların yağlanmasına engel olun bu kuruluk, saçın yıpranma payını arttırır. Başka bir sebepse sürekli olarak saçımızı ısıya maruz bırakmak olabilir. Sürekli olarak düzleştirilen ya da maşa yapılan saçlar da zaman içerisinde yıpranır.Yıpranmanın en güçlü sebeplerinden biri de saç açıcılarını çok sık kullanmak ya da saçı sürekli boyatmaktır. Yine saç tipine uygun olmayan saç bakım ürünlerinin kullanılması da saçları oldukça yıpratır.

Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir?

Saçlarınızın daha bakımlı ve canlı görünmesi istiyorsanız evde uygulayabileceğiniz saç bakım maskeleri ile saçlarınız eskisinden daha bakımlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

1- Efsanevi karışım: özellikle boyadan yıpranmış saçlar için uygulayabileceğiniz maskenin malzemeleri: 1 adet muz, 1 adet yumurta, 1 çorba kaşığı bal, 5 kaşık süt, 5 kaşık zeytinyağıdır. Bu malzemelerin hepsini karıştırıp saçınıza sürün, 20 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın. Hafta da en az bir kere uygulayabileceğiniz bu saç maskesi ile saçlarınız daha sağlıklı görünecektir.

2- Zeytinyağı+ yumurta maskesi:  özellik kuru saçlara canlılık katmak için uygulanan bu maskenin malzemeleri: 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 adet yumurtadır. Hepsini karıştırıp saçlarınıza sürün, yarım saat bekletip bol su ile durulayın. Zamanla saçlarınızın ışıltısına siz bile inanamayacaksınız.

3- Mayonez maskesi: Hiç saç maskesinde mayonez olur mu? Diyerek şaşırmayın. Mayonez saçları nemlendirmek ve bakım yapmak konusunda oldukça etkilidir. 1 çay bardağı mayonez, 1 adet yumurta, 1 çay kaşığı hint yağını karıştırıp saçlarınıza sürün, 20 dakika saçınızda bekletip bol su ile durulayın. Saçlarınız yumuşacık olacaktır.

Ayrıca kuru bir saç tipine sahipseniz banyodan sonra bir miktar hindistan cevizi yağını veya jajoba yağını kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece saçlarınızın kuruluğu azalacaktır. Saç uçlarındaki kırıklar için de diğer saç bakım yağlarını ya da keratin botoksunu deneyebilirsiniz. Açıcı kullanmaktan yanan saçlarınız için ise duşta sarımsak şampuanı sonrası içinde zeytin yağını bakım olarak kullanabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri Nelerdir?
Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Saçlarımıza bakım yaparken piyasa da kullanabileceğimiz diğer ürünler ise şunlardır:

1- Alterna Bamboo Smooth Pure Kendi Oil Treatment Oil: Islak ya da kuru saçınıza uygulayabileceğiniz bu ürün, içerdiği bambu özleri sayesinde saçlarınızın daha parlak, daha canlı ve güçlü görünmesini sağlayacaktır.

2- Sachajuan Hair Repair: Saçınızda 5-10 dakika bekletikten sonra yıkayacağınız bu saç bakım kremi, ocean silk teknolojisiyle geliştirilmiş olup saçlarınızın yıpranmasını ve sönük kalmasını engelleyecektir.

3-Kerastase Resistance Therapiste Hair Mask: Birden fazla işlem görmüş saçlarınız için mucizevi bir etki bırakan bu saç bakım maskesi, saçlarınızın özellikle kırılan saç uçlarınız için oldukça etkili bir bakım ürünüdür.

4-Bumble anda Bumble Repair Blow Dry: Özellikle durulanmayan bu saç bakım ürünü, saçlarınızı ısıya karşı daha dayanıklı hale getirir.

5- Superego Saç Güçlendirici Bakım Yağı: Adından da anlaşılacağı üzere saç derinizi besleyen, günlük ya da haftalık saç bakım ürünü olarak tercih edebileceğiniz bu ürün, saç uçlarının kırıkların önlenmesinde, saçlarınızın daha parlak ve güçlü görünmesinde yardımcı olur.

6-Schwarzkopf Bonacure Acil Kurtarma Kırık Uç Önleyici XXL: Kırılan saç uçlarının onarılmasında ve yeniden kırılmasını engellemek amacıyla oluşturulan bu kremsi serum, aynı zamanda saçlardaki elektriklenmeyi de ciddi oranda azaltır.

7- Bonacure Mucize Yağ İncir Özlü Saç Bakım Kürü: Saçınızın lif tabakasını keratin ve frenk inciri yağı sayesinde derinlemesine temizler ve kuru, kırılgan saçlar için üstün bir yenileme sağlar.

Önemli: Yukarıda belirtmiş olduğumuz saç bakım ürünleri ve maskelerin çoğu evde uygulanabilen yöntemler olup kişilerin saç tiplerine göre değişmektedir. Herhangi bir sağlık durumu söz konusu olduğunda öncelikle doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Nelerdir? Reflüye Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü, Hamilelikte Reflü ve Reflü Belirtileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir