Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?
ANASAYFA,  BİTKİSEL TEDAVİLER

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?, Öksürüğü Geçirmenin Kolay Yolları Nelerdir? sorularını siz değerli ziyaretçilerimiz için araştırdık. Öksürük veya Kuru Öksürük sorununu evde hazırlayacağınız basit karışımlarla geçirebilirsiniz.

Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında hemen hemen herkesin sorunu haline gelen soğuk algınlığı maalesef bir kaç gün sonra şiddetli öksürüğe sürüklemektedir. Özellikle çocuklu ailelerde daha sık karşılaşılan kuru öksürük ve balgamlı öksürüğü en iyi ne keser arayışı içine giren aileler alternatif tıpta arayışlar içerisine giriyor. Evde tedavi ile öksürüğü geçirme yolları hastaneye gitmeye ihtiyaç duymayan bir çok kişi tarafından araştırma konusu haline geldi. Gerek yetişkinler gerekse de çocuklar için en hızlı şekilde öksürük kesici bitkisel karışımlar, bitkisel çaylar ve doğal yöntemler makalemize başlıyoruz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük insan vücudunda bir savunma sistemi olmakla beraber öksürüğü geçirmek kadar öksürüğün nedeninin tespiti de bir o kadar önem arz etmektedir. Öksürük tedavileri hastanın vücut yapısı ve yetişkinlik durumuna göre değişkenlik arz etmektedir. Dolayısıyla hastanın bebek, çocuk ve yetişkin grubuna bağlı olarak farklı öksürük tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bizlerde sagliklirecete.com ailesi olarak sizler için Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedaviler ve öksürüğü nasıl geçireceğinize dair kısa bilgiler hazırladık. Evde çok kolay uygulayabileceğiniz bu yöntem ile beraber öksürük şikayetlerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

1- Zencefil ve bal karışımı: 1 su bardağı bal ile 1,5 yemek kaşığı toz zencefilin karıştırılması ile elde edilir.

2- Bal ve Karabiber Karışımı: 2 çay kaşığı taze karabiberi 4 yemek kaşığı bal ile harmanlayıp kaynar suyun içinde karışım demlenmeye bırakılır. Yeni demlenmiş ve sıcak içilmesi gereken Bal ve Karabiber karışımı Öksürüğü geçirmeye en etkili bitkisel karışım olmakla beraber karışımın taze ve sıcak tüketilmesi çok önemlidir.

3- Pastil Kullanımı: Pastil içerisinde barındırdığı anti bakteriyel maddeler ile tükürük bezlerinin daha sık çalışmasını sağlar ve hastanın daha kolay yutkunmasına yardımcı olur. (Pastil kullanımı iyileştirme özelliğinden çok öksürük döneminde hastanın yutkunmasına yardımcı olur.)

4- Bol su tüketimi öksürüğe iyi gelen bir bir diğer doğal tedavi yöntemidir. Bol su tüketmek tahrişi azalttığı gibi alt ve üst solunum yollarında bulunan mukoza tabakasındaki kuruluğu da giderir.

5- Ballı Süt tüketimi de yine boğazı yumuşattığı için öksürüğe iyi gelen karışımlardan biridir.

6- Pekmez

7- Ayva Yaprağı

8- Yeşil Çay

9- Yeşil Çay

10- Ihlamur

11- Ada Çayı

12- Yasemin Çayı

13- Ekinezya Çayı

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürükte gıcıklama hisse var ve balgam yok ise bu öksürük kuru öksürük olarak adlandırılmaktadır. Grip, nezle, farenjit, astım ve reflü gibi bir çok hastalık kuru öksürüğün nedenlerinden biri olabilmektedir. Kuru öksürüğün geçmediği veya uzun sürdüğü hastalarda boğazda tahriş ve yutkunmada zorlanmalar görülebilmektedir. Kuru Öksürük tedavisinde uzman cerrahlar bronş genişletici tedavisini önermekteler. Bunun yanında Kuru Öksürük tedavisini evde uygulayacağınız yöntemler ile de geçirebilirsiniz. Boğazı yumuşatmak veya nemlendirmenin önemli olduğu Kuru Öksürük tedavisinde Yasemin Çayı, Ada Çayı Ekinezya Çayı ve Ihlamur içmek hastaya iyi gelecektir. Bunun dışında bal ve süt karışımı ile ılık su bal karışımı da kuru öksürüğü geçirmenin doğal yollarından biridir. Kuru Öksürük tedavisinde hasta mutlaka bulunduğu odayı havalandırmalı oda içerinin kuru olmaması nemlendirici kullanmalı. Şayet oda nemlendiricisi olmaması durumunda oda sıklıkla havalandırılmalı.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Şiddetli öksürüğün yanında sıvı ve koyu kıvamlı akıntının da oluşması durumunda hastada Balgamlı Öksürük vardır. Öksürme sırasında çıkan balgam hastanın göğüs kafesini zorluyor ise öksürme ileri safhadadır. Genellikle kış ayları ile birlikte soğuk algınlığında görülen Balgamlı Öksürük kronik hastalığı (astım, bronşit, akciğer hastalıkları) bulunan kişilerde ağır geçirilmektedir. Uzman doktorlar Balgamlı Öksürük durumunda öksürük şurubu kullanmayı tavsiye etmemektedir. Zira öksürük şurubu kullanımı öksürüğün daha da şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Öksürük şurubu kullanmak yerine evde doğal yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir.

1- Pastil Kullanımı: Pastil içerisinde barındırdığı anti bakteriyel maddeler ile tükürük bezlerinin daha sık çalışmasını sağlar ve hastanın daha kolay yutkunmasına yardımcı olur. (Pastil kullanımı iyileştirme özelliğinden çok öksürük döneminde hastanın yutkunmasına yardımcı olur.)

2- Ilık Bitki Çayları: Ilık Bitki Çaylarının tüketimi boğazı rahatlatır ve daha kolay nefes alıp vermeyi sağlar.

3- Sıcak Duş

4- Oda spreyi, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünlerden mutlaka uzak durulması gerekmektedir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürük maalesef çok sık görülmektedir. Çocukların gerek çok hareketli olmasından gerekse de sık uyumaları sonucu terlemelerinden dolayı öksürük oluşumu çok kolaydır. Bilinmelidir ki çocuklarda görülen Öksürükler solunum yolu enfeksiyonu habercisi de olabilmektedir. Çocuklarda Öksürüğe İyi Gelen doğal yöntemlere baktığımızda

1- Bir bardak sütü ısıttıktan sonra iki yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Oluşan ballı süt karışımına biraz taze karabiber ekledikten sonra sonra karışımı çocuğa içirebilirsiniz.

2- Bol Su Tüketimi

3- Bitkisel Çaylar

Yukarıda verdiğimiz bilgiler hiçbir hastalığın tanı, teşhis ve tedavilerinde kullanılan yöntemler olmamakla beraber olası bir komplikasyon durumunda mutlaka aile hekimi veya doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan ZÜMRÜT TAŞININ FAYDALARI NELERDİR? başlıklı makalemizde Gerçek Zümrüt Taşı Nasıl Anlaşılır?, Zümrüt Taşı Nerelerde Bulunur? ve Zümrüt Taşının Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir