ZÜMRÜT TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?
BİTKİSEL TEDAVİLER

ZÜMRÜT TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

ZÜMRÜT TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

Zümrüt Taşının Faydaları Nelerdir?

Zümrüt Taşının Özellikleri Nelerdir?

Gerçek Zümrüt Taşı Nasıl Anlaşılır?

Zümrüt Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?

Zümrüt Taşı Nerelerde Bulunur?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Doğal taşlar , vermiş oldukları enerjiler sayesinde insan vücudunda rahatlama , huzur, mutluluk gibi güzel etkiler bırakırlar. Doğal taşların kullanımı çok eskilere dayanmakla birlikte özellikle Antik Mısır’da bazı ruhsal ve fiziksel hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Her doğal taşın farklı bir enerjiye sahip olduğuna inanılırdı. Bu inanç günümüze kadar devam etmiş olmalı ki bu saye de doğal taşlar, bilimsel araştırmalara dahi konu olmuştur. Etkileri her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da doğal taşların, insanlara rahatlatıcı bir enerji verdiği gözlemlenmiştir. Bu hususta önemli olan doğal taşın gerçek olmasıdır. Piyasa da çokça sahtesi bulunan doğal taşların sahtesini gerçeğinden ayırmak oldukça zordur.Bu sebeple etkisini göstermesini istediğiniz doğal taşı alırken oldukça dikkatli olmalısınız.Bu yazımız da siz değerli okuyucularımız için dünyanın en değerli taşlarından biri olan zümrüt taşından bahsedeceğiz.

Zümrüt Taşının Özellikleri Nelerdir?

Zümrüt Taşının Özellikleri Nelerdir?
Zümrüt Taşının Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın en değerli dört taşından biri olan zümrüt taşı, genellikle mitolojinin ve efsanelerin taşıdır. Kuran-ı Kerim’de övgüyle bahsedilen bu taş, sadakat taşı olarak da bilinmektedir. Ayrıca kişilere huzur ve mutluluk verdiği gibi bereket verdiğini de inanılır.

Zümrüt taşı, beril madeninin bir türü olan sert bir taştır. Diğer taşlara oranla oldukça sert olan zümrüt taşının sertlik derecesi 7.5-8’dir. Özgül ağırlığı 2.68-2.73’tür.İçermiş olduğu kimyasallar Be3, Al2, SiO6 ve Oxides’tir. Zümrüt taşı, ışığı kırma ve yayma gücüne yüksek oranda sahip olmadığı için diğer taşlara oranla daha az parlaklık verir. Fakat göz alıcı rengiyle mücevher sektörünün vazgeçilmez taşlarından biridir. Özellikle çimen yeşili rengi olarak bilinen ve taşa ismine veren bu renk, açık ya da koyu yeşil tonlarına göre en değerlisidir. Zümrüt taşı, çoğunlukla saydam  renktedir ve saf halinin bulunması oldukça zordur. Bu sebeple üzerinde çıkarıldığı bölgeye göre bazı leke ve mineraller barındırabilir.

Zümrüt taşının tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bunun en güzel kanıtı tarihi Mısır’da zümrüt madenlerine rastlanmasıdır. Zümrüt taşı öyle özel ve önemli bir taştır ki geleneksel olarak evliliklerin 55. yıl dönümlerinde hediye olarak verileceğine inanılır. Ayrıca mayıs ayı doğum taşı olarak bilinen zümrüt taşı, yeşil renginden dolayı yağmuru yağdırdığına inanılır.

Gerçek Zümrüt Taşı Nasıl Anlaşılır?

Zümrüt taşı çok değerli bir maden olup saf halini bulmak oldukça zordur. Çıkarıldıkları bölgelere ait mineraller ve lekelerin bulunması zümrüt taşının değerini bir miktar düşürmektedir. Fakat yine de değerini ciddi anlamda kaybetmez. Zümrüt taşını alırken güvendiğiniz mağazalardan bu taşı almaya özen gösterin zira piyasa da çokça sahtesi bulunan zümrüt taşını, gerçeğiyle birebir aynı olan imitasyonları da mevcuttur. Özellikle çatlamaya meyilli olan zümrüt taşı, yağ ile kapatılmakta ve değersiz olanları piyasaya sürülmektedir. Bu sebeple zümrüt taşını alırken oldukça dikkatli olmalısınız.

Zümrüt Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?

Zümrüt Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?
Zümrüt Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?

Zümrüt taşı diğer taşlara oranla ciddi parlaklığa sahip değildir. Bu sebeple taşınızı karanlık bölgeden ziyade aydınlık bölgede tutmaya özen gösterin. Taşınızı şiddetli darbeden ve yüksek ısıdan koruyun aksi takdir de taşınız da çatlamalar meydana gelebilir. Taşınızın temizliğini kuru ve yumuşak bir bezle gerçekleştirin. Temizlik sırasında deterjan gibi kimyasal maddeleri asla kullanmayın. Çatlama riskine karşı taşınız için yağ kullanabilirsiniz.

Zümrüt Taşı Nerelerde Bulunur?

Zümrüt taşı çok değerli bir maden olup İngiltere Kraliyet ailesi tarafından dahi tercih edilmektedir. Bu değerli madenin en kaliteli olanı Kolombiya’ dan çıkarılmaktadır. Bunun dışında Zambiya, Avustralya, Brezilya, Pakistan, Afrika, Hindistan, Mısır, Rusya ve ABD’de çıkartılır.

Zümrüt Taşının Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemine iyi gelir.

Mutluluk ve huzur verdiğinden kişinin sinir sistemine iyi gelir.

Kalbi, ciğerleri ve böbrekleri korur.

Arkadaşlık, aile ve eş gibi bağları kuvvetlendirir.

Sadakat duygusunu arttırır.

Kişiyi yetersizlik duygusundan kurtararak yaşam sevincini arttırır.

Güneş sinir ağı, kalp ve alın çakralarını açar.

 

Bir önceki yazımız olan AMETRİN TAŞININ FAYDALARI NELERDİR? başlıklı makalemizde Ametrin Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?, Ametrin Taşı Nerelerde Bulunur? ve Ametrin Taşının Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir