Güzellik Sırları
Uncategorized

BİTKİSEL TEDAVİ ( FİTOTERAPİ ) NEDİR?

BİTKİSEL TEDAVİ ( FİTOTERAPİ ) NEDİR?

Bitkiler, çok eski çağlardan beri insanoğlu tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bitkisel tedavi yöntemleri hem kendi ülkemizde hem de diğer ülkeler de çok sık başvurulan bir yöntemdir. Kullanılan bu yöntemlerin kaynağı Hindistan ve Çin’e kadar dayanmaktadır.

Günümüzde bitkisel tedavi yöntemleri Fitoterapi adıyla bilinmekte olup uzman kişiler tarafından sağlığa zararlı olmayan bitkiler seçilerek bitkisel çaylar ya da bitkisel ilaçlar (şurup, draje kapsül) şeklinde kullanılır. Fitoterapi de bitkiler kişinin hastalığına ve özel durumlarına göre seçilir uzman kişiler tarafından uygulanır. Fitoterapi de amaç vücudun işlevlerini geri kazanmasını yada güçlenmesini sağlamaktır.

BİTKİSEL TEDAVİ ( FİTOTERAPİ ) GÜVENLİ MİDİR?

Fitoterapi, tıbbi bitki uzmanı tarafından uygulandığından son derece güvenilir bir yöntemdir. Ancak internette içeriği belli olmayan satılan ürünler tercih edilmemelidir. Aksi takdir de ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Ayrıca çocuklar için de uygun bir yöntem olup uzun dönemde çocuğun gelişimi ve olgunlaşması açısından tercih edilebilir.

FİTOTERAPİ HANGİ HASTALIKLAR İÇİN KULLANILMALIDIR?

 

*Baş ağrıları ve Migren

*Obezite ve Kilo kaybı
*Kadın hastalıkları
*Mide ve bağırsak rahatsızlıkları

*Kemoterapi tedavisinden sonra

*Diyabet tedavisinde

*Troit bezi hastalıkları

*Depresyon, Panik atak, Asabiyet,

Uykusuzluk, kriz dönemlerinde
*Böbrek ve idrar yolları hastalıkları

*Alerji, Cilt hastalıkları
*Astım, Koah, Solunum yolları rahatsızlıkları

*Osteoporoz , Romatizma

FİTOTERAPİ ZARARLI MIDIR?

Günümüzde Afrika ve Asya gibi toplumlarda %80 oranında hala bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.Bitkisel tedavi yöntemleri çoğu doktor ve hasta tarafından tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre Almanya’da 10 hastadan 7’si bitkisel tedavi yöntemlerini tercih etmiştir. Kullanılan ilaçların dörtte birinin kökeni bitkisel olduğu düşünüldüğünde bu tedavi yönteminin zararından çok yararlı olduğu düşünülebilir. Fakat her şeyin fazlası zarar sözünden yola çıkacak olursak kullanılacak bitkilerin muhakkak bir uzman tarafından seçilip hazırlanması gerekmektedir. Üstelik ciddi alerjik rahatsızlığınızın olup olmaması ve kronik bir rahatsızlığa sahip olup olmadığınızda göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin adaçayı bitkisinin yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanılmaması ya da doktor kontrolünde dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bu tarz durumlarda bilinçsizce kullanılan bitkiler size ve sevdiklerinize ciddi sağlık sorunları yaşatabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir