SAĞLIK

Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Yumurtalar sadece protein dolu değil, aynı zamanda besin ögeleri açısından da yoğundur! Bir yumurtada selenyum, fosfor, kolin, B12 vitamini ve çok sayıda antioksidan bulunur!

Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Eksiksiz Protein Sunarlar

1 /11

Bir yumurta, proteinin yapı taşları olan dokuz “esansiyel” amino asidin tümü ile birlikte 6 gram içeriğe sahiptir. İçeriğindeki bu yapılar vücudumuz için önemlidir çünkü vücudumuz bu maddeleri kendi başına üretemez. Yumurta akı, ihtiyacımız olan bu proteinin yaklaşık yarısını, yağ ve kolesterolün ise sadece küçük bir kısmını tutar. 

Onlar Besin Yoğun
Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Besin İçeriği

2 /11

Yumurtanın besin içeriğinin zenginliği kalori başına diğer yiyeceklerin çoğundan daha fazla besin maddesine (vitaminler, mineraller, amino asitler) sahip olduğu anlamına gelir. Bir yumurtanın besin içeriği:

  • Yüksek kaliteli protein
  • Selenyum
  • Fosfor
  • kolin
  • B12 vitamini
  • Hücrelerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan çoklu antioksidanlar 
'İyi' Kolesterolünüze Yardımcı Olurlar

‘İyi’ Kolesterolünüze Yardımcı Olur

3 /11

HDL adı verilen bu “iyi” kolesterol, günde üç veya daha fazla yumurta yiyen insanlarda yükseliyor gibi görünür. Tabii ki, “kötü” tip olan LDL de yükselir. Ancak her birinin ayrı kısımları yükselir. Bu hastalıklara karşı sizi korur.

Trigliseritlerinizi Düşürebilirler

Trigliseritlerinizi Düşürür

4 /11

Doktorunuz HDL ve LDL ile birlikte kan değerlerinizde trigliserit düzeylerine de bakar. Düşük trigliserit düzeyi sağlığınız için iyidir. Özellikle belirli yağ asitleri (omega-3’ler gibi) ile zenginleştirilmiş yumurta gibi besinlerle beslenmek trigliserit seviyenizi düşürmektedir.

İnme Oranınızı Düşürebilirler

İnme Oranınızı Düşürür

5 /11

Çalışmalar değişiklik gösterse de, günlük bir yumurtanın inme riskinizi azaltabileceği görülmektedir. Yakın zamanda Çin’de yapılan bir çalışmada, günde yaklaşık bir kez yumurta yiyen kişilerin hemorajik felçten ölme olasılığı, hiç yumurta yemeyenlere göre neredeyse %30 daha az olduğu görülmüştür.   

Porsiyon Kontrolüne Yardımcı Olurlar
Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Porsiyon Kontrolüne Yardımcı Olur

6 /11

Yumurta başına yaklaşık 70 kalori ile tam olarak ne kadar sağlıklı beslendiğinizi bilirsiniz. Bir yumurtayı iyice kaynatın ve kabuğunu soyun. Bir salata veya birkaç dilim ekmek ekleyin ve hızlı, sağlıklı bir öğle yemeğiniz hazır!

onlar uygun fiyatlı
Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Uygun Fiyatlı

7 /11

Porsiyon başına 2 liraya, bütçenizi aşmayacak ve yüksek kaliteli bir protein ile beslenmiş olacaksınız. Bir dilim tam tahıllı ekmek, biraz avokado ve biraz acı sos ekleyin ve hem uygun fiyatlı hem de lezzetli bir yemeğiniz var! Ayrıca şeker veya karbonhidrat için endişelenmenize gerek yok çünkü yumurtada şeker ve karbonhidrat yok!

Kalpleri Sağlıklı
Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Sağlıklı Bir Kalbe Sahip Olun

8 /11

İlginç ama genel olarak, daha fazla yiyen insanlarda kalp hastalığı riski artırmıyor gibi görünüyor. Prediyabetli veya tip 2 diyabetli hastalarda bile kilo vermek için planlanmış yüksek yumurta içeren bir diyetten sonra kalp sağlıklarında gelişme kaydedilmiş. Yakın tarihli bir Çin araştırmasında, günde yaklaşık bir yumurta yiyen kişilerin kalp hastalığına yakalanma riski, yumurta yemeyenlere göre neredeyse %20 daha azdı.

Memnun Kalırlar
Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Tok Kalın

9/11 _

Yumurtayı kahvaltıda yediğiniz zaman daha uzun süre tok hissedeceksin. Böylelikle, gün boyunca daha az yeme isteği duyacaksınız. Örneğin, sabahları yumurta yiyen ergenler, öğle yemeğinde ortalama 130 kalori daha az alıyor.

Gözlerinize Yardımcı Olurlar
Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Gözlerinize de Faydalı

10 /11

Doktorlar, lutein ve zeaksantinin antioksidanlarının katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına yakalanmanızı engellemeye yardımcı olduğunu söyler. Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bu antioksidanlar bulunur. Ancak yumurta antioksidan açısından daha iyi bir kaynaktır. Bunun nedeni, sahip olduğu yağın vücudunuzdaki besinleri kullanmayı kolaylaştırmasıdır. 

Beyni Keskinleştirmeye Yardımcı Olurlar

Beyni Geliştirmeye Yardımcı Olur

11 /11

Yumurtalar, beyindeki gri maddeniz için faydalı olan ve yiyeceklerden alınması zor olan D vitamini içerir. Ve noggininizdeki sinir hücrelerinin (nöronlar) birbirleriyle iletişiminde yardımcı olan kolin adı verilen bir maddeye sahiptir. Kolin, beyin gelişiminde oynadığı büyük rol sayesinde hamile ve emziren kadınlar için de çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağrı kesici için Ekinezya, Cilt için Ekinezya ve Ekinezya Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir