A Vitamini Nedir?
SAĞLIK,  Uncategorized

A Vitamini Nedir? A Vitamini Eksikliği A Vitamini Faydaları A Vitamini Nelerde Var?

A Vitamini Nedir?

A Vitamini Nedir? Karaciğerde biriktirilen ve yağda kolayca çözülebilen uzun zincirli ve renksiz bir vitamin türüdür. Besin zincirinde 2 farklı A Vitamini bulunur. Bu A Vitaminlerinden ilki daha önceden oluşturulmuş olan Premade yani diğer bir ismiyle retinol olarak adlandırılmakta olup aktif bir A Vitamini türüdür. Bu vitamin et, balık, kümes hayvanları, tam yağlı süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Diğer bir A Vitamini türü ise Provitamin A olarak bilinir. Bu A Vitamini ise meyve ve sebzelerde bulunur. Bu vitamin yiyeceklere koyu rengi verir. Dünyada 500 den fazla bilinen Provitamin A vardır.

A Vitamini Nedir?

Karaciğerlerimiz vücudumuzun A Vitamini depolama alanıdır. Zira vücuduma aldığımız A Vitamini % 90 oranında karaciğerde depolanır. A Vitamini besinlerden alınarak karşılanabilmekte iken A Vitamini takviyeleri ile de karşılanabilmektedir. A vitamini, en çok yağlı balıklarda, süt ürünlerinde, yumurta ve karaciğerde bulunur; A vitamini takviyeleri, antikoagülanlar, beksaroten gibi kanser ilaçları, hepatoksik ilaçlar veya reçeteli retinoidler kullanılıyorsa da tehlikeli olabilmektedir.

A Vitamini Eksikliği

A Vitamini Eksikliğinin en büyük etkisi şüphesiz ki göz ve görme sorunlarına neden olabileceğidir. Bu görme sorunları bazen gece körlüğüne bazen de kornea hasarı olan kseroftalmi durumuna kadar ilerleyebilmektedir. A Vitamini Eksikliğinin diğer bir etkisi ise kişinin vücudunda kuru ve pullu bir cilt oluşturmasıdır. A Vitamini Eksikliği genellikle yetersiz ve dengesiz beslenen kişilerde daha sıklıkla görülür. Özellikle yemek düzeni olmayan kişilerin A Vitamini Eksikliğini fazlasıyla hissettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında büyümenin hızlı olduğu çocukluk, gebe ve emzirme dönemlerinde A vitamini eksikliği daha sık görülür. Genel olarak A Vitamini Eksikliğinin belirtilerini sıralayacak olursak;

A Vitamini Eksikliği
A Vitamini Eksikliği

Gece körlüğü (niktalopi)

Göz kuruluğu

Az ışıkta görememe (Tedavi Edilmezse Körlüğe Neden Olur)

Kornea hasarı kseroftalmi

Saçlı deride kepeklenme

Ciltte pullanma

Kuru ve pürüzlü cilt

Bağışıklık sisteminde zayıflama

Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği

Kızamık riski

A Vitamini Faydaları

A Vitamini Faydaları öncelikle görme fonksiyonlarının iyi çalışmasında oldukça etkili olduğu yapılan çalışmalar ile ispatlanmıştır. Ayrıca A Vitamini antioksidan içerdiği için kardiyovasküler hastalıklar ve immün sistemi kuvvetlendirdiği de bilinmektedir. A Vitamini Faydalarını sıralayacak olursak;

A Vitamini Fazlalığı
A Vitamini Fazlalığı

Gece Körlüğü ve Yaş İlerlemesine Bağlı Olarak Görme Sorunlarına Faydası Vardır.

Kişinin Bağışıklık Sistemini Güçlendirerek Hastalıklara Karşı Vücuda Direnç Kazandırır.

İçerisinde Barındırdığı Güçlü Antioksidan Sebebiyle Hücrelerin Kanserleşme Riskini Azaltır.

Akne ve Egzama Gibi Cilt Hastalıklarını Önlemeye Yardımcıdır.

Kemik Sağlığı ve Kemiklerin Gelişine Yardımcı Olur.

Hem Erkek Hem de Kadın Üreme Sağlığına Faydası Vardır.

Hamilelik Döneminde Embriyonun Normal Büyümesi ve Embriyonun Gelişimine Katkı Sağlar.

Diş Gelişimine Olumlu Etki Eder.

A Vitamini Nelerde Var?

A Vitamini günlük tükettiğimiz bir çok besinde bulunmaktadır. A Vitamini vücuda takviyesi gerek hayvansal gıdalardan gerekse de bitkisel kaynaklardan sağlanır. Peki A Vitamini Olan Yiyecekler Hangileridir? sorusuna gelecek olursak;

Hayvansal Bazlı A Vitamini İçeren Yiyecekler

Balık Yağı

Alabalık

Uskumru

Tavuk Ciğeri

Sakatat

Böbrek

Beyaz Peynir

Tereyağı

Yumurta Sarısı

Süt

Peynir

Krema

Bitkisel Bazlı A Vitamini İçeren Yiyecekler

Balkabağı

Tatlı Patates

Havuç

Brokoli

Ispanak

Kara Lahana

Karnabahar

Kırmızı Biber

Brüksel Lahanası

Portakal Gibi Sarı Meyveler

Sebze ve meyvelerin rengindeki koyuluk oranına bağlı olarak içerisinde barındığı A Vitamini yoğunluğu da artıp azalabilir. Koyuluk artarsa A Vitamini yoğunluğu da artacaktır.

A Vitamini Fazlalığının Zaraları Nelerdir?

A Vitamini her ne kadar eksiliğinde vücuda zarar verirse A Vitamini fazlalığı da aynı şekilde vücutta istenmeyen olumsuz etkiler oluşturabilir. A Vitamini yüksek oranda alındığında toksik etki eder. A Vitamini fazlalığı şu rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Baş Ağrısı

Güneş Işığı Hassasiyeti

Eklem ve Kemik Ağrıları

Büyüme Sorunları

İştahsızlık

Karaciğer Hasarı

Saç Dökülmesi

Uyku Düzensizlikleri


Kısaca yazımızı özetlersek; bu yazımızda A Vitamini Nedir? A Vitamini Eksikliklerinde Hangi Rahatsızlıklar Görülür? A Vitamini Fazlalıklarında Hangi Rahatsızlıklar Görülür? A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? konu başlıklarına yer verdik. A Vitaminin 2 farklı türünün olduğunu ve bu farklı türlerin bir grubu meyve ve sebzelerden vücuda alınırken diğer bir grupta ise hayvansal gıdalardan elde edilen ürünlerle takviye olacağına değinmiştik. Yine A Vitamini Eksikliğinde özellikle göz kuruluğu ve görme kaybına neden olacağı ve hatta tedavi edilmez ise körlüğe neden olacağı üzerinde durmuştuk. Bunun yanında cilt hastalıkları ve büyüme gelişme gibi bir çok alanda da hastalıklara neden olabilmektedir. A Vitamini fazlalığında ise karaciğer hasarı, eklem ağrıları gibi bir çok ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği belirtilmiştir.

Yazımızın içeri A Vitamini hakkında genel bilgiler olmakla beraber olası bir rahatsızlık durumunda mutlaka cerrahınıza başvurmanız ve tedavi olmanızı önermekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağrı kesici için Ekinezya, Cilt için Ekinezya ve Ekinezya Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir