C Vitamininin Cildiniz İçin Faydaları
SAĞLIK

C Vitamininin Cildiniz İçin Faydaları

C Vitamininin Cildiniz İçin Faydaları

Araştırmalar, daha fazla C vitamini tüketen kişilerin daha az kırışıklığa sahip olduğunu gösteriyor. Sadece turunçgillerde değil brokoli, kırmızı biber ve ıspanak da patlıyor! C Vitamininin Cildiniz İçin Faydaları:

Güneş Hasarına Karşı Korunmaya Yardımcı Olabilir

1 /12

C vitaminindeki antioksidanlar, UV ışığının neden olabileceği hasara karşı savunmaya yardımcı olabilir. Bu, güneş kremi yerine C vitamini cilt serumu kullanabileceğiniz anlamına gelmez. UVA veya UVB ışınlarını emmediği için SPF’nin yerini alamaz. Ancak UV ışığı cildinize girerse, bazı araştırmalar C vitamininin zararı köreltmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Karanlık Noktaları Aydınlatabilir

2 /12

C vitamini bazlı cilt bakım ürünleri, hiperpigmentasyon adı verilen cildinizin geri kalanından daha koyu olan lekeleri hafifletebilir. Bir çalışmada 16 hafta boyunca cilde uygulanan C vitamini bu lekeleri önemli ölçüde azaltmıştır. Ancak uzmanlar, C vitamini kremlerinin ne kadar iyi çalıştığını doğrulamak için daha fazla araştırma gerektiğini söylüyor.

Pürüzsüz Kırışıklıklara Yardımcı Olur

3 /12

C vitamini, birçok yaşlanma karşıtı üründe güçlü bir bileşendir. Bazı araştırmalar, en az 12 hafta boyunca kullandığınızda kırışıklıkların görünümünü azaltabildiğini gösteriyor. Bu besin maddesinde yüksek olan sağlıklı bir diyet de yardımcı olabilir. Araştırmalar, daha fazla C vitamini yiyen insanların daha az kırışıklığa sahip olduğunu gösteriyor. Narenciye ile sınırlı değil. Brokoli, kırmızı biber ve ıspanak da bununla dolu.

Kollajeni Artırır

4 /12

Bu protein cildinizde doğal olarak bulunur ve sarkmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak yaşlandıkça vücudunuz kollajen üretimini yavaşlatır. Cilde uygulanan C vitamini, yeni kolajenin büyümesini teşvik edebilir. Aynı zamanda sahip olduğunuz kollajenin korunmasına yardımcı olur ve değerli proteini hasardan korur.

İyileşmeyi Destekleme

5 /12

C vitamini yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Takviye alabilir, diyetinizde daha fazla besin alabilir veya cildinize uygulayabilirsiniz. Hepsi, açık yaraları kapatmaya yardımcı olur özellikle zaten yeterince şey almayan kişilerde. Vitamin, vücudun bu tür yaralanmaları çözmek için gerekli kolajeni üretmesine yardımcı olur. 

Yara İzlerini Azaltır

6 /12

Bir çalışmada cilde uygulanan C vitamini jeli, ameliyat izlerini daha az fark edilir hale getirdi. 80 kişinin dahil edildiği deneyde, bunların yarısı dikişleri alındıktan sonra 6 ay boyunca her gün vitaminli silikon jeli yaralarının üzerine sürdü. Daha sonra yara izleri, ürünü kullanmayan kişilere göre daha az görünür hale geldi.

L-askorbik Asit Seçin

7 /12

Bu topikal C vitamini formu en aktif ve en çok araştırılandır. Cilt bakım ürünleri bazen magnezyum askorbil fosfat veya askorbil palmitat gibi etkili olmayan diğer türleri içerir. Arkasında en fazla kanıt bulunan türü elde etmek için etiketi kontrol edin. 

Etkili Bir Ürün Seçin

8 /12

C vitamini konsantrasyonu %10 ile %20 arasında olan serumları arayın. Bundan daha düşük olması vaat edilen faydaları sağlamayabilir ve daha fazlası, herhangi bir ek değer getirmeden cildinizi tahriş edebilir.

Temizledikten Sonra Uygulayın

9 /12

Yüzünüzü yıkadıktan sonra ve nemlendirici losyon uygulamadan önce C vitamini kremi veya serumu uygulayın. İlk başta cildinizi yakabilir veya kızartabilir, ancak kullanmaya devam ederseniz bu durum ortadan kalkar. Yeni ürünleri tüm yüzünüze uygulamadan önce küçük bir alanda test edin.

Kombinasyonlara Dikkat Edin

10 /12

Retinol gibi diğer asidik cilt bakım ürünleriyle birlikte bir C vitamini serumu kullanmak istiyorsanız kolay gidin. Birlikte cildinizi tahriş edebilirler. Bunları aynı anda kullanmak yerine dönüşümlü günlerde kullanmayı düşünün.

Depolama Konusunda Akıllı Olun

11 /12

C vitamini serumunuzu ışıktan ve havadan uzak tutun her ikisi de bileşenlere zarar verebilir. Korumak için koyu renkli bir kapta bir ürün seçin. Kapağı sıkıca kapatın ve serin, karanlık ve kuru bir yerde saklayın.

Meyve ve Sebzelerinizi Yiyin

12 /12

Her şey losyonlar ve serumlarla ilgili değil. Yiyeceklerdeki C vitamini de sağlıklı cildi geliştirmeye yardımcı olur. Turunçgiller, domatesler, biberler, kiviler ve çilekler bu malzemelerle doludur.

Bir önceki yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağrı kesici için Ekinezya, Cilt için Ekinezya ve Ekinezya Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir