KURU CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?
HASTALIKLAR

KURU CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?

KURU CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri Nelerdir?

Kuru Ciltler İçin Piyasadaki Hangi Bakım Ürünleri Kullanılmalı?

Cilt Neden Kurur?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Her kadın bakımlı ve güzel olmak ister. Bu sebeple bakım denildiğinde akla ilk gelen cilt bakımıdır. Cilt bakımı, kişiye özel olarak yapılmalıdır. Çünkü her insanın cilt yapısı farklıdır. Cilt tiplerini karma ciltler, yağlı ciltler ve kuru ciltler olmak üzere üç ana başlık altında toplamak mümkündür. Biz, bu yazımız da sizin için kuru ciltleri araştırdık.

KURU CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?
KURU CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?

Cilt Neden Kurur?

Cildimiz sürekli olarak soğuğa , sıcağa ya da rüzgara maruz kalır. Bu sebeple zamanla ciltte yıpranmalar, kurumalar ya da çatlaklar meydana gelebilir. Her cilt tipinin kişiye özgü olduğu bilindiğine göre cildimizin kuru olmasının ilk sebebi genetik yapımız olabilir. Genetik olarak ailemiz kuru bir cilde sahipse kendi cildimizin de kuru olma ihtimali yüksektir. Sayacağımız diğer sebepler arasında ise; cilt tipine uygun olmayan bakım ürünleri kullanmak, yeterli miktarda su tüketmemek, sabun kullanmak, cilt tipine uygun olmayan makyaj ürünlerini kullanmak, sağlıklı beslenmemek gibi sebepler cildimizin kurumasına sebep olabilir. Bu tarz sebepleri ortadan kaldırmak için gelin kuru ciltler için bakım önerilerine yakından bakalım. Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Kuru ciltler yağlı ciltlere oranla daha az yağ üretirler, bu da cildin daha hızlı nem kaybetmesine sebep olur. Bu nem kaybının sonucunda ise ciltte pul pul dökülme, duş sonrası yüzde gerginlik ya da kaşıntı meydana gelebilir. Bu sebeple cildiniz kuru dahi olsa önereceğimiz basit ama etkili bakım önerileri cildinizin daha bakımlı görünmesine yardımcı olacaktır.

Her cilt için yüz temizliği önemlidir. Yüzünüzü günde bir kaç sefer normal su ile yıkayın.Sonrasında dilerseniz doğal gül suyu ile temizliğine devam edebilirsiniz.

Özellikle kış aylarında kuru olan ciltler daha fazla kurumaya müsait hale gelir. Bu sebeple yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulamadan asla dışarıya çıkmayın. Yüzünüzün ıslak olması, soğuğa maruz kaldığında çatlayıp kurumasına sebep olur.Kuruluğu azaltmak için kış aylarında daha yoğun nemlendiriciler tercih edilebilir.

Kuru ciltlerde yağ oranı diğer ciltlere oranla daha az olduğundan yüzde akne yerine daha çok çizgiler ve kırışıklar meydana gelir. Bu yüzden cilt tipinize uygun bir bakım kremini kullanmayı ihmal etmeyin.

Cilt tipinize uygun haftada en az iki kez maske ve peeling yapmanız halinde cildiniz daha bakımlı ve parlak görünecektir.

Sağlığınız ve cildiniz için yeterli miktarda su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri Nelerdir?

Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri Nelerdir?
Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri Nelerdir?

Kuru bir cilde sahipseniz vereceğimiz maske tarifleriyle sizde ışıl ışıl ve yumuşacık bir cilde sahip olabilirsiniz;

1- Havuç+ avokado+bal+ zeytinyağı+ yumurta tarifi:

1 adet havuç

1/2  olgunlaşmamış avokado

1 yk bal

Havuçları yumuşayıncaya kadar pişirin. Havuçlar soğuduktan sonra avokado ve balı ilave ederek güzel bir karışım elde edin. 15 dk yüzünüzde bekletip yıkayabilirsiniz.

2- Bal+zeytinyağı+yumurta tarifi:

1 tk bal

1 tk zeytinyağı

1 adet yumurtanın akı

Hepsini koyu bir kıvam elde edene kadar karıştırın ve yüzünüze sürün.

3- Avokado+ bal tarifi:

1/2 adet avokado

1/4 sb bal

İkisini karıştırıp yüzünüze sürün ve 10 dk bekletin. Sonrasında yıkayabilirsiniz.

4- Tereyağı+çilek+salatalık tarifi:

1 yk tereyağı

1 adet çilek

1 büyük dilim salatalık

Yoğurt kıvamına gelene kadar bir kase içinde hepsini karıştırın. Yüzünüze sürün. İşlemi tamamladıktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Kuru Ciltler İçin Piyasadaki Hangi Bakım Ürünleri Kullanılmalı?

Nemlendirici: Cerave adlı nemlendirici bakım ürünü cilt bariyerinizi güçlendirip, cildinizin nem seviyesini yağlı bir his bırakmadan arttırır.

Tonik: Lancome Tonique Confort adlı bakım ürünü tonik olarak kullanılmaktadır. Makyaj gibi yapılan işlemler sonrasında ciltte kalan kirleri ve kalıntıları yok eder. Cildinizi ferahlatırken nemli ve yumuşacık yapar.

Serum Önerisi: La Roche Poseny’in Hyal B5 adlı ürün hyaluronik bir asit serumudur. Ciltte meydana gelen ince çizgi ve kırışıklıkların azalmasında etkilidir. Cildin sıkılaşmasını sağlarken asla tahriş etmez.

Peeling: Loreal Paris Şeker Peeling adlı ürün formülünde bulunan doğal 3 şeker, kakao ve hindistan cevizi yağı sayesinde cildinizi yumuşacık ve pürüzsüz yapar. Cildinizi kurutmadan arındırıp temizler.

 

Önemli Hatırlatma: Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemleri doğal yöntemler olup evde sıklıkla kullanılan alternatif tıp yöntemleridir. Bu tedavilerin hangilerinin uygulanacağı veya hangilerinin uygulanmayacağına doktorunuz karar vermelidir. Kullanılan doğal tedavi yöntemlerinde kişinin alerji durumu ve yan etkileri de düşünülerek herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için mutlaka uygulama öncesinde doktorunuza başvurunuz.

 

Bir önceki yazımız olan DİYABET (ŞEKER HASTALIĞINA) NE İYİ GELİR? başlıklı makalemizde Diyabet (şeker Hastalarının) Belirtileri Nelerdir?, Diyabet (şeker hastalığı) Tanısı Nasıl Konulur? ve Diyabet (şeker Hastalığına) Ne İyi Gelir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir