AMETİST TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?
BİTKİSEL TEDAVİLER

AMETİST TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

AMETİST TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Ametist Taşı Nedir? ve Özellikleri Nelerdir?

Gerçek Ametist Taşı Nasıl Anlaşılır?

Ametist Taşı Nerelerde Kullanılır?

Ametist Taşı Nerelerde Bulunur?

Konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık..

Doğal taşlar , vermiş oldukları enerjiler sayesinde insan vücudunda rahatlama , huzur, mutluluk gibi güzel etkiler bırakırlar. Doğal taşların kullanımı çok eskilere dayanmakla birlikte özellikle Antik Mısır’da bazı ruhsal ve fiziksel hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Her doğal taşın farklı bir enerjiye sahip olduğuna inanılırdı. Bu inanç günümüze kadar devam etmiş olmalı ki bu saye de doğal taşlar, bilimsel araştırmalara dahi konu olmuştur. Etkileri her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da doğal taşların, insanlara rahatlatıcı bir enerji verdiği gözlemlenmiştir. Bu hususta önemli olan doğal taşın gerçek olmasıdır. Piyasa da çokça sahtesi bulunan doğal taşların sahtesini gerçeğinden ayırmak oldukça zorken yazımızda yer alan Gerçek Ametist Taşı Nasıl Anlaşılır? Konu başlıklı yazımız da sizler için aydınlatıcı bilgilerimiz yer almaktadır. Bu yazımız da faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi doğal taşların içinde yer alan Ametist taşından bahsedeceğiz.

Ametist Taşı Nedir? ve Özellikleri Nelerdir?

Ametist taşı, yunan mitolojisinde isminden oldukça bahsettirmiştir.. Eski Yunanca da ‘sarhoş etmez’anlamına gelen ametist, morun her tonuna sahip kuvars grubuna ait bir taştır.Ametist taşı, astrolojide kişilik analizlerinin açıklanmasında kullanılan bir taş olarak bilinir. İçerisinde hem demir hem de yüksek oranda enerji barındırır. Doğa da diğer taşlara oranla daha fazla bulunan ametist taşı, magmatik ve metaformik kayaçlardan oluşur.

Ametist Taşı Nerelerde Bulunur?

Ametist taşı, doğada oldukça fazla bulanan bir taştır. Dünya üzerinde Zambiya, Sri Lanka, Meksika ve Madagaskar bölgelerinde yoğun bir şekilde bulunurken, Türkiye’de ise ametist taşları Balıkesir-Dursunbey, Ordu-Fatsa, Yozgat-Şefaatli, Çanakkale-Lapseki, Ordu-Gölköy, Giresun-Şebinkarahisar bölgelerinde fazlaca bulunmakta ve bu bölgelerden çıkarılmaktadır.

Gerçek Ametist Taşı Nasıl Anlaşılır?

Ametist taşı,genellikle mor rengin hakim olduğu kuvars grubuna ait sert bir taştır. Sert yapısı ile bilinen bu taş, ısı karşısında dayanaklı değildir. Maruz kaldığı ısı derecesine göre içerisindeki madde ve mineraller sarı ya da kahverengi renge dönüşebilir. İç ve dış rengi aynı olan ametist taşının bir parçasını kırarak ya da bir miktar ısı karşısında renginin değişip değişmediğine göre gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Ametist Taşı Nerelerde Kullanılır?

Ametist Taşı Nerelerde Kullanılır?
Ametist Taşı Nerelerde Kullanılır?

Parlak ve estetik bir görünüme sahip olan ametist taşı, mor rengin cazibesinden dolayı daha çok mücevher sektöründe tercih edilmektedir. Kolye, küpe, yüzük, bileklik şeklinde kadınlar tarafından tercih edilirken, erkekler tarafından da tespih, bileklik şeklinde tercih edilmektedir. Diğer kullanım alanlarına bakıldığında ametist taşı, bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyaların yanlarına aksesuar şeklinde konularak elektronik eşyaların vermiş oldukları zararları minimalize etmektedir. Ortamdaki zararları ışınları yok ederek negatif enerjiyi pozitife çeviren ametist taşı iş, ev, spa gibi bir çok ortamda tercih edilmektedir. Ayrıca rahat bir uykuyu sağladığından bazı yatak firmaları tarafından terapi yataklarının üretiminde tercih edilmiştir. Daha bir çok faydası bulunan ametist taşının faydalarına daha ayrıntılı bakalım. Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Diğer taşlara oranla fiyat açısından daha uygun olan ametist taşı, fiyatından çok sağladığı yararlar sebebiyle tercih edilmektedir. Ametist taşının faydaları:

Stres azaltıcı etkisi olduğundan sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır.

Yoğunlaşmayı daha fazla sağladığından dikkat dağınıklığı için uygundur.

Kişinin hissetmiş olduğu negatif enerjiyi alarak kişinin daha pozitif hissetmesini sağlar.

Kişiyi rahatlatır.

Kanı temizlediğine ve gözlere iyi geldiğine inanılır.

Bağışıklık sistemini ve hafızayı güçlendirir.

Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.

Sindirim sistemini güçlendirir.

Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Tansiyonu dengeleyip, baş ağrısına iyi gelir.

Öfke kontrolü için fayda sağlar.

6. hissi kuvvetlendirir.

Meditasyon taşıdır.

Kullananlara iyi şans getirdiğine inanılır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan AKİK TAŞININ FAYDALARI NELERDİR? başlıklı makalemizde Akik Taşı Madeni Nerelerde Bulunur?, Akik Taşı Nasıl Bir Madendir? ve Akik Taşı Ne İçin Kullanılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir