Fitness Düzeylerinde Küçük Bir Artış Kalp Krizi Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir
SAĞLIK,  Uncategorized

Fitness Düzeylerinde Küçük Bir Artış Kalp Krizi Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Fitness Düzeylerinde Küçük Bir Artış Kalp Krizi Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Bir araştırma, zayıf kardiyorespiratuar zindeliğin, mevcut yaşam tarzı hastalık semptomlarına sahip olmasa bile gelecekteki kalp riski krizini artırabileceğini ortaya koydu. 4527 kadın ve erkeğin kardiyorespiratuar zindeliği 2 yıl boyunca ölçümü yapıldı. Katılımcıların hepsi kanser, kardiyovasküler hastalık veya hipertansifsizdi ve çoğunluğunun önümüzdeki 10 yıl için düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğu kabul edildi.

Fitness Düzeylerinde Küçük Bir Artış Kalp Krizi Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Ölçümlerin alınmasından sonraki 9 yıl boyunca daha yüksek fitness seviyeleri ile daha düşük anjina pektoris ve kalp krizi riski arasında güçlü bir ilişki bulundu. Sağlıklı görünen bireylerde bile, en uygun bireylerin en üstteki %25’i, aslında en zayıf olan %25’lik riskin yalnızca yarısı kadar yüksek risk taşıyordu.

Bununla birlikte, 2017 yılına kadar katılımcıların 147’sinde kalp krizi geçirmiş veya anjina pektoris teşhisi konmuştur. Bu hastalıklar, kalbin koroner arterlerinin ya daraldığını ya da tamamen tıkandığını göstermektedir. Katılımcılar, aynı cinsiyet ve yaştaki diğerlerine göre uygunluk düzeylerine göre gruplar halinde analizi gerçekleştirildi. Katılımcı zindeliği arttıkça risk istikrarlı bir şekilde azaldığı gözlemlendi. Zindelik ve kardiyovasküler risk korelasyonu, en az ve en uygun bireyler arasında farklılık gösteren diğer faktör ayarlamalarından sonra belirgindi.

Sağlıklı popülasyonlarda zindelik düzeyleri ile kardiyovasküler hastalık riski arasında bir ilişki bulan daha önceki araştırmalar, çoğunlukla daha az kesin zindelik hesaplamalarına veya fiziksel aktivite ile ilgili olarak bildirilen bilgilere göre yapılmıştır. Bu mevcut çalışma, en hassas fitness ölçüm yöntemi olan katılımcı kondisyonunu ölçmek için maksimum oksijen alımını kullanmıştır.

Vücut, kasların enerjisini yaratan metabolik süreçleri yürütmek için oksijeni kullanır. Maksimum oksijen alımı, vücudun fiziksel aktivite yaparken emebileceği maksimum oksijen miktarıdır. Kas işleyişinin yanı sıra kan damarı ve kalp işlevi oksijen alımı için önemlidir. Düşük oksijen alımına sahip bireylerin artmış kardiyovasküler hastalık ve erken ölüm riskine sahip olduğu iyi bilinmektedir. Bu çalışma, bir şekilde formda olan sağlıklı erkek ve kadınlarda bile, düşük zindelik düzeylerinin bağımsız bir koroner arter hastalığı risk faktörü olduğunu göstermektedir.

Çalışma, kardiyovasküler sağlığın, fitness seviyelerinde sadece küçük bir artışla önemli ölçüde iyileştirilebileceğini düşündürmektedir. Her 3.5 fitness puanı artışı için kalp krizi veya anjina riski %15 azalır. Nefes darlığına neden olan düzenli egzersiz, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için etkili bir strateji olabilir.

Doğru maksimum oksijen alımı ölçümü için, hızı artan veya eğimi her dakika dikleşen bir koşu bandında koşarken nefes almak için özel bir maske kullanılır. Vücut, giderek daha yüksek yoğunlukta çalışmak için giderek daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Test deneği daha fazla koşamadığında veya ölçümler, koşu bandı hızı yüksek olduğunda bile oksijen alımının artmadığını gösterdiğinde ölçüm sona erer.

Fitness Düzeylerinde Küçük Bir Artış Kalp Krizi Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Bir önceki yazımız olan En İyi 10 Anti-İnflamatuvar Gıda başlıklı makalemizde 10- Bitter çikolata en iyi iltihap önleyici gıdalardan biridir, 2- Pancar en iyi anti-inflamatuar gıdalardan biridir. ve 3- Zeytinyağı en iyi iltihap önleyici gıdalardan biridir. hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir