Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 02.08.2023


Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ortopedi ve Travmatoloji, kas, kemik, eklem ve bağ dokusuyla ilgili hastalıkları tanıyan, tedavi eden ve rehabilitasyon süreçlerini yöneten bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu alan, kaza, spor yaralanmaları, kemik kırıkları, eklem sorunları, omurga rahatsızlıkları, kas ve tendon yaralanmaları gibi çeşitli ortopedik ve travmatolojik durumları kapsar.

İşte ortopedi ve travmatoloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Kırıklar: Kemiklerin kırılmasıdır. Kırıklar, travmatik yaralanmalar, düşmeler, spor kazaları gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Kırıklar, kırık parçalarının yerine yerleştirilmesi (reduksiyon) ve sabitlenmesiyle tedavi edilir.
  2. Osteoartrit: Eklem kıkırdağının aşınması ve dejenerasyonuyla karakterize olan bir hastalıktır. Osteoartrit, eklem ağrısı, sertlik, şişlik ve hareket kısıtlılığına yol açar. Tedavi, ağrı yönetimi, fizik tedavi, egzersizler ve cerrahi seçenekleri içerebilir.
  3. Romatoid Artrit: Otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit, eklem iltihabına neden olur. Eklem şişmesi, ağrı, sertlik ve fonksiyon kaybı gibi semptomlarla kendini gösterir. Romatoid artritin tedavisi, antiromatizmal ilaçlar, fizik tedavi ve cerrahi müdahaleleri içerebilir.
  4. Omurga Bozuklukları: Skolyoz (omurga eğriliği), bel ağrısı, boyun ağrısı, disk hernisi, omurga kırıkları gibi çeşitli omurga bozuklukları ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir ve tedavi edilir. Tedavi yöntemleri arasında korse tedavisi, fizik tedavi, ilaçlar ve cerrahi seçenekler yer alabilir.
  5. Spor Yaralanmaları: Aktif bireylerde sıkça görülen spor yaralanmaları, eklem burkulmaları, kas zorlanmaları, tendon yırtılmaları ve menisküs yaralanmalarını içerir. Tedavi genellikle dinlenme, fizik tedavi, rehabilitasyon ve bazı durumlarda cerrahi müdahaleyi içerebilir.
  6. Kemik Tümörleri: İyi huylu (benign) veya kötü huylu (malign) kemik tümörleri ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir. Tedavi seçenekleri tümörün tipine ve evresine bağlı olarak cerrahi çıkarılma, kemoterapi ve radyoterapiyi içerebilir.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanları, hastaların fiziksel fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olmak, ağrıyı yönetmek ve hareketliliği artırmak için çeşitli tedavi yöntemlerini kullanırlar. Bu uzmanlar, kapsamlı bir değerlendirme yaparak uygun tanıyı koyar, tedavi planını oluşturur ve hastaların iyileşme sürecini takip eder.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Hakkında

Bölüm Hakkında Genel Bilgi :

Kliniğimiz Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin , 1980’lerin sonunda açılan Trafik hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji ekibinin 2004 yılında bu hastaneye taşınması ve burada hem akademik hem de hasta tedavisi anlamında güçlenerek devam etmesi ile oluşan köklü ve tecrübeli kliniğin, 1950’lerden itibaren Türkiye’de birçok ilke imza atmış, ortopedinin gelişiminde önemli rol oynamış, birçok akademisyen ve uzman yetiştirmiş güçlü Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi ve travmatoloji kliniği ile Ankara Şehir Hastanesi’nde birleşmesi sonucu kurulmuştur.

Kliniğimizde 9 profesör, 10 doçent, 2 eğitim görevlisi, 4 başasistan, 16 uzman doktor, 1 el cerrahisi uzmanı, 39 uzmanlık eğitimi öğrencisi asistan, 58 servis hemşiresi, 30 ameliyathane hemşiresi, 9 ortopedi teknisyeni, 3 fizyoterapist görev yapmaktadır. Kliniğimiz yataklı servisimiz 2 kat, 6 adet servis kanadı ve 132 yataktan oluşmaktadır. Yatakların yarısı tek kişilik ve diğerleri ise çift kişilik odalarda bulunmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği hastanemiz giriş katında bulunmaktadır. Burada hafta içi hergün hem numaratör sıralı hem de MHRS randevulu poliklinik hizmetleri sunulmaktadır. Haftanın belli günlerinde el cerrahisi, çocuk ortopedisi, ortopedik onkoloji, ayak ve ayak bileği hastalıkları ve omurga hastalıkları poliklinikleri yapılmaktadır. Ayrıca hastanemiz acil servisinde 7 gün 24 saat Ortopedik travma ekibi görev yapmaktadır.
Hastanemizde kliniğimiz kullanımında 12 ameliyathane odası mevcuttur. Ameliyathanelerimiz modern ekipman ve tıbbi cihazlar ile donatılmış ve enfeksiyondan korunma anlamında en üst düzey güvenlik önlemleri ve yapıya sahiptir.

Hastalarımızın ameliyat öncesi, sonrası ve takiplerde gerekli egzersiz ve rehabilitasyon protokolleri ortopedik rehabilitasyon ekibimiz tarafından uygulanmaktadır.
Kliniğimizin hedefi hastalarımıza kanıta dayalı tıp eşliğinde en iyi ve yeni tanı ve tedavileri sunmak, ülkemiz tıbbına katkıda bulunacak bilimsel çalışma ve projeler yapmak ve geleceğimizi güvenle emanet edeceğimiz ortopedi ve travmatoloji uzmanları yetiştirmektir.


Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

Kliniğimizde aşağıdaki gruptaki hastalıkların tanı ve tedavileri yapılmaktadır;

• Kas iskelet sistemi travmaları; kırık, çıkık, yumuşak doku yaralanmaları

• Omurga hastalıkları; Omurga deformiteleri (Skolyoz, kifoz vb), omurga dejeneratif hastalıkları vb.

• Omuz ve dirsek hastalıkları; Rotator manşet hastalıkları, omuz instabiliteleri, spor yaralanmaları, omuz dejeneratif hastalıkları, dirsek kas ve tendon yaralanmaları (tenisçi dirseği vb), dirsek dejenerasyonu

• Diz eklemi hastalıkları; Menisküs yaralanmaları, diz bağ yaralanmaları (ön, arka çapraz bağ, yan bağ), patellofemoral eklem problemleri, kıkırdak yaralanmaları, diz dejeneratif hastalıkları, diz çevresi kas- tendon problemleri

• Çocuk ortopedisi; gelişimsel kalça displazisi(doğuştan kalça çıkığı), pes eqinovarus (çarpık ayak), serebral palsi, doğumsal ortopedik hastalıklar ve sendromlar, Perthes hastalığı vb.

• Alt ve üst ekstremite şekil bozuklukları, boy kısalıkları

• Kalça eklemi hastalıkları; kalça dejeneratif hastalıkları, femoroasetabular sıkışma hastalığı, kalça displazisi, femur başı osteonekrozu, kalça çevresi kas ve tendon hastalıkları vb.

• El ve el bileği; kırıklar, tendon yaralanmaları, sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu vb), tetik parmak, el eklemleri dejenerasyonu, el doğuştan hastalıkları, el tümörleri, tırnak problemleri vb

• Ayak ve ayak bileği; ayak ve ayak bileği travmaları (bağ yaralanmaları, kırık ve çıkıklar), aşil tendon kopmaları ve hastalıkları, düz tabanlık, eklem kireçlenmeleri, sinir sıkışmaları, ayak ve parmak deformiteleri (pes kavus, halluks valgus vb), kıkırdak yaralanmaları (talus osteokondral lezyonu vb), tırnak problemleri. • Ortopedik onkoloji; iyi ve kötü huylu kemik ve yumuşak doku tümörleri


Özellikli İşlemler:

• Pelvis kırıklarının cerrahisi, kırıkların kapalı çivileme ile tedavileri, eklem içi kırıkların anatomik tamiri

• Skolyoz ve kifoz gibi omurga şekil bozukluklarının cerrahisi • Omuz eklemi artroskopik cerrahisi, omuz protezleri

• Dirsek eklemi artroskopisi ve protezleri

• Menisküs yırtıklarının artroskopik tamiri, menisküs transplantasyonu, yapay menisküs ameliyatı, kıkırdak onarım ve nakilleri, artroskopik çapraz bağ ameliyatları • Diz eklemi primer ve revizyon protez ameliyatları • Diz eklemi kompleks bağ ve spor yaralanmaları tedavileri

• Doğumsal ortopedik hastalıkların tedavisi, çocuk kalça ve diz osteotomileri, serebral palsi ameliyatları

• Deformite düzeltme ameliyatları, boy uzatma, ekstremite eşitsizlik düzeltme ameliyatları

• Kalça eklemi primer ve revizyon protez ameliyatları, kalça artroskopisi, erişkin kalça çevresi osteotomi ameliyatları

• El bileği açık ve artroskopik sinir gevşetme, el tendon tamiri ameliyatları.

• Ayak bileği artroskopisi, ayak bileği protezi, ayak şekil bozuklukları düzeltme, parmak eğiriliklerini düzeltme, halluks valgus ameliyatları,

• İyi ve kötü huylu kemik ve yumuşak doku tümör ameliyatları.


Bölüme Bağlı Üniteler:

• Poliklinik ; Giriş katı E1 blokta

• Servis: 5. ve 6. kat A,B ve C koridorları

• Ameliyathaneler; MHC 1. Kat

• Alçı ve müdahale odaları: Poliklinik ve acilde

• Ortopedik rehabilitasyon; Poliklinik içinde

• El cerrahisi; Poliklinik A blok

• Pediatrik ortopedi ; Poliklinik A blok

• Ortopedik omurga ünitesi; poliklinik A blok

• Ayak ve Ayak bileği ünitesi; Poliklinik A blokta

• Ortopedik onkoloji ünitesi; Poliklinik A blokta


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Ortopedi ve Travmatoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir