Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 29.07.2023


Üroloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Üroloji, idrar sistemi ve erkek üreme sistemiyle ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu bölgeyi etkileyen birçok hastalık ve durum vardır. İşte yaygın üroloji hastalıklarından bazıları:

  1. İdrar Yolu Enfeksiyonları: Bakterilerin idrar yolunda enfeksiyona neden olduğu yaygın bir rahatsızlıktır. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrarda kan veya bulanıklık gibi belirtilerle kendini gösterir.
  2. İdrar Kesesi Problemleri: İdrar kesesinin düzgün çalışmadığı durumlar, idrarın tam olarak boşaltılamamasına veya sık idrara çıkmaya neden olabilir. İdrar kaçırma (inkontinans), idrar tutamama, idrar yaparken zorlanma gibi sorunlar bu kategoriye girer.
  3. Böbrek Taşları: Böbreklerde oluşan taşlar, idrar yoluyla vücuttan atılması gereken minerallerin birikmesi sonucu meydana gelir. Taşlar idrar yolunda tıkanıklığa, şiddetli ağrıya ve idrarda kanama gibi belirtilere yol açabilir.
  4. Prostat Problemleri: Prostat, erkeklerde üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat bezinde büyüme (benign prostat hiperplazisi) veya kanser gibi sorunlar prostat sağlığını etkileyebilir. Bu durumlar idrar akışında zorlanma, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma gibi belirtilere neden olabilir.
  5. Üreme Sorunları: Erkeklerde üreme yeteneğini etkileyen birçok faktör vardır. Sperm sayısı, sperm hareketliliği ve hormonal dengede meydana gelen sorunlar, çocuk sahibi olma konusunda zorluklara yol açabilir.
  6. Cinsel İşlev Bozuklukları: Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), erken boşalma, orgazm sorunları gibi durumları kapsar. Psikolojik veya fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilirler.

Bu sadece bazı yaygın üroloji hastalıklarının örnekleridir. Üroloji uzmanları, teşhis ve tedavi için uygun testleri yaparak hastalıkların belirtilerini ve sebeplerini tespit ederler. Üroloji alanında uzmanlaşmış bir doktor, hastaların sorunlarını değerlendirebilir ve uygun tedavi yöntemlerini önerir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Polikliniği Hakkında

Ankara Şehir Hastanesi Üroloji Kliniğimiz; Ankara Numune Eğitim Araştırma, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma ve Atatürk Eğitim Araştırma Hastaneleri Üroloji Kliniklerinin birleşmesi ile kurulmuştur. Bu birlikteliğin oluşturduğu akademik ve tecrübeli kadro yurtiçi ve yurtdışından gelen hastaların her türlü ürolojik sorunlarına ileri düzeyde teşhis ve tedavi imkânı sunmaktadır.

Kliniğimizde 8 profesör, 13 Doçent, 2 Doktor Öğretim Üyesi, 2 Başasistan, 8 Uzman Doktor, 27 uzmanlık eğitimi öğrencisi asistan doktor, 45 servis hemşiresi, 16 ameliyathane hemşiresi, 4 poliklinik hemşiresi, 4 sağlık memuru ve 6 sekreter görev yapmaktadır. Kliniğimizin Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji binası (MH6) 7. katta 3 adet ve 8. katta 1 adet olmak üzere toplam 4 adet yataklı servisi bulunmaktadır. Bu servislerde 42 tek kişilik ve diğerleri çift kişilik odalarda toplam 90 yatak bulunmaktadır. Her serviste tek kişilik odaların biri negatif basınçlı özel havalandırma sistemi olan izolasyon odasıdır. Odaların tamamında lavabo, banyo-tuvalet ve her hastaya ait televizyon, buzdolabı ve refakatçi kanepesi bulunmaktadır.

Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji binasının 1. katında yer alan ameliyathanesinde kliniğimizin 3 tanesi kurşun kaplamalı toplam 9 adet ameliyat odası vardır. Ameliyat odalarımız modern ekipman ve tıbbi cihazlar ile donatılmış olup enfeksiyonlardan korunma için en üst düzey güvenlik önlemleri alınmıştır. Ayrıca haftanın 3 günü ayrı bir ameliyathane odasında robotik ürolojik cerrahiler yapılmaktadır.

Kliniğimiz poliklinik hizmetini Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji binası B1 kat, E blok ta bulunan 12 adet poliklinik odasında sunmaktadır. Bunlardan 7 tanesi genel üroloji polikliniği olup diğerleri androloji polikliniği (erkek üreme sistemi, erkek ve kadın cinsel sağlığını etkileyen hastalıklar ile ilgilenir), işeme bozukluğu-idrar kaçırma polikliniği, böbrek nakli polikliniği, sağlık kurulu polikliniği ve kolaylık polikliniğidir. Tüm polikliniklerimiz hafta içi her gün mesai saatleri içersinde hizmet vermektedir.


Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar

Üroloji kliniğimizde erkek ve kadında üriner sistemden (böbrek, pelvis, üreter, mesane ve üretra), erkekte üreme sisteminden (prostat, seminal vezikül, testis, epididim ve vas deferens, penis ve skrotum), adrenalden (böbrek üstü bezi) ve retroperitonel bölgeden kaynaklan iyi ve kötü huylu tümörlerin, kistik kitlerin, doğumsal bozuklukların, enfektif hastalıkların, nörolojik, travmatik ve geçirilmiş ameliyatlara bağlı gelişen ürolojik sorunların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.


Özellikli işlemler:

Robotik radikal sistektomi ve intrakorpereal ileal neobladder

Robotik ve laparoskopik radikal sistektomi ve üriner diversiyon

Robotik ve laparoskopik radikal prostatektomi

Robotik ve laparoskopik radikal nefrektomi

Robotik ve laparoskopik parsiyel nefrektomi

Robotik ve laparoskopik total/parsiyel adrenalektomi

Robotik ve laparoskopik pyeloplasti

Laparoskopik üreter ve böbrek taşı cerrahisi

Robotik ve laparoskopik Sakrokolpopeksi

Robotik ve laparoskopik vezikovaginal fistül onarımı

Laparoskopik donör nefrektomi

Böbrek nakli

Mikroskopik varikoselektomi

Endoskopik böbrek taşı tedavisi (Retrograd intrarenal cerrahi/perkütan nefolitotomi)

Rekonstrüktif üretra cerrahisi

Erektil disfonksiyonda penil revaskülarizasyon

Konjenital ve edinsel penil deformite cerrahisi


Bölüme bağlı üniteler:

Endoskopi ünitesi: Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji binası 1. katta yer alan 6 numaralı endoskopi ünitesi içersindedir. Bu ünitemizde hastalarının günübirlik olarak lokal anestezi altında sistoskopi, doubl-j çekimi, transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat iğne biyopsi işlemleri ile intravezikal BCG uygulamaları yapılmaktadır.

Ürodestek ünitesi: Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji binası B1 kat, E blok ta bulunan ürodestek ünitemizde işeme bozukluğu ve idrar kaçırma ile ilgili hastalıkların tanısında önemli yeri olan ürodinamik çalışmalar (sistometri, üroflowmetri ve basınç-akım çalışması) yapılmaktadır.

Kavernozometri ünitesi: Erektil disfonksiyonda penis hemodinamiğini ölçme çalışması Ürodestek Ünitesi içinde yapılmaktadır.

Taş kırma ünitesi: Vücut dışı şok dalgaları ile taş kırma (ESWL) ünitemiz Ankara Şehir Hastanesi MHC 1. katta yer almaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Üroloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Üroloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir