Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 01.08.2023


Plastik, Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, vücut şekillendirme, doku onarımı, rekonstrüksiyon ve estetik iyileştirmelerle ilgilenen bir cerrahi uzmanlık alanıdır. Bu alan, doğuştan veya kazadan kaynaklanan kusurları düzeltme, travmatik yaralanmaların onarılması, kanser cerrahisi sonrası rekonstrüksiyon, yanık tedavisi ve estetik ameliyatlar gibi çeşitli prosedürleri içerir.

Plastik cerrahi, vücudun farklı bölgelerindeki şekil bozukluklarını düzeltme amacıyla yapılan cerrahi müdahaleleri kapsar. Örnek olarak, yüz germe, meme büyütme veya küçültme, burun estetiği (rinoplasti), karın germe (abdominoplasti) ve liposuction gibi estetik ameliyatlar plastik cerrahinin alanına girer. Plastik cerrahi aynı zamanda kafa ve boyun bölgelerindeki yaralanmaların onarımı, el cerrahisi, deri kanserinin cerrahi tedavisi ve yanık yaralarının rekonstrüksiyonu gibi rekonstrüktif ameliyatları da içerir.

Rekonstrüktif cerrahi, travmatik yaralanmalar, kanser cerrahisi sonrası defektler veya doğuştan gelen anomaliler gibi durumlar nedeniyle kaybedilen veya zarar gören doku ve organları onarmayı hedefler. Bu tür cerrahi müdahaleler, cilt greftleri, flepler (doku transferleri), mikrocerrahi teknikler ve protez implantasyonu gibi yöntemleri içerebilir. Rekonstrüktif cerrahi, hastaların fonksiyonlarını ve görünümlerini restore etmeyi amaçlar.

Estetik cerrahi, kişinin estetik tercihlerine yönelik cerrahi girişimler yapmayı amaçlar. Bu tür cerrahi prosedürler, kişinin dış görünümünü iyileştirmek veya belirli bir özelliği değiştirmek için gerçekleştirilir. Estetik cerrahi, burun estetiği, meme büyütme veya küçültme, liposuction, karın germe, yüz germe ve botoks enjeksiyonları gibi prosedürleri içerir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, hastaların fiziksel ve psikolojik sağlığını iyileştirmek için bir dizi cerrahi teknik ve yenilikçi yöntemler kullanır. Bu alanda çalışan cerrahlar, uzun bir eğitim sürecinden geçerler ve hastaların ihtiyaçlarını karşılamak, güvenli bir şekilde müdahale etmek ve en iyi sonuçları elde etmek için multidisipliner bir yaklaşım kullanırlar.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği Hakkında

Plastik cerrahi, şekillendirme ve yeniden yapım cerrahisidir. Bir başka deyişle doğuştan veya sonradan olma her türlü fiziki bozuklukların düzeltilmesi bu cerrahinin kapsamına girmektedir.


Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

o Yüz şekil bozuklukları– Asimetriler, doğumsal kitleler, nadir yüz yarıkları o Yarık dudak-damak o Kraniofasiyal – maksillofasiyal anomaliler (ör: çene, yüz ve kafa kemikleri şekil bozuklukları, düzensizlikleri, eksiklikleri o Ortognatik cerrahi (Çene kapanma bozuklukları) o Kulak kepçesi yokluğu, kepçe kulak ve diğer şekil bozukluklar o Burun defektleri, tümörleri, kopmaları o Tükrük bezi problemleri o Doğumsal tümör, nevüs (ben), kitleler, damar malformasyonları, hemanjiomlar o Yüzün kemik ve yumuşak doku travmaları o Maksillofasiyal cerrahi (Trafik kazası, tümör ve diğer nedenlerle olan kemik defektleri-kırıkları-şekil ve fonksiyon bozuklukları, çene cerrahisi o Baş-boyun tümörleri ve bunların defektlerinin onarımları o Meme yokluğu, asimetrisi veya fazla meme dokusu o Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu o Jinekomasti (Erkekte büyük meme) o Genital organların doğumsal anomalileri (Epispadias, hipospadias, vaginal agenezi vb) o Genital organların onarımları, kopan organların replantasyonu o Göğüs ve karın duvarı defektleri o El Cerrahisi (Travmalar, tümörler, parmak transferleri, parmak onarımları-uzatılması vb) o El ve ayaktaki eksiklikler ve şekil bozuklukları o Periferik sinir problemleri (travmalar, nöropatiler, defektler, kitleler) o Deri ve yumuşak doku tümörleri o Akut yanık ve yanık sonrası oluşmuş deformiteler, kasılmalar, büzüşmeler, elektrik ve kimyasal maddelerin yumuşak dokularda yaptığı hasarlar o Çeşitli enfeksiyon, radyasyon ve diğer etkilerle deri ve derialtında oluşan yaralar o Kronik yaralar (bası yaraları, venöz yaralar, diyabetik ayak yaraları gibi)


Klinik Hangi Hastalıklara Bakar:

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ameliyatları

Kraniyofasial Cerrahi:

Kafa şekli ve yüz bölgesinin doğumsal olan her türlü şekil bozukluğunun düzeltilmesi ameliyatlarıdır. Maksillofasial Cerrahi: Yüz bölgesi yumuşak dokuları ve yüz kemiklerinin doğuştan olan veya kaza sonucu sonradan olan her türlü şekil ve fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesidir. Yarık dudak ve yarık damak gibi diğer doğumsal anomaliler bu gruba girmektedir. Doğumsal olarak kulak kepçesinin kısmen veya tamamen olmaması nedeniyle kaburgalardan yeniden kulak kepçesi oluşturulmaktadır.

Mikrocerrahi Ameliyatları:

Ameliyat mikroskobu altında çok ince damarların ve sinirlerin dikilmesi esasına dayanan ve çok çeşitli amaçlarla kullanılan yöntemlerdir. Açık yaraların serbest doku aktarımıyla kapatılması, yüz felcinin tedavisi, kopmuş uzuvların replantasyonları bu ameliyat grubuna giren örneklerdir. Onkolojik Rekonstrüktif Cerrahi: Vücudun herhangi bir bölgesinden tümör çıkarılması sonucu oluşan fonksiyonel ve şekil bozukluğunun düzeltilmesi ameliyatlarıdır. Memenin rekonstrüksiyonu, çene kemiğinin rekonstrüksiyonu buna örnektir ve sıklıkla mikrocerrahi ameliyat yöntemlerinin kullanılmasıyla birlikte yapılmaktadır.

El Cerrahisi:

Kol, ön kol ve elin, sinir, kas, tendon ve kemik yapılarının her türlü doğumsal ve sonradan olan işlevsel ve şekil bozukluklarının düzeltilmesidir.


Yaralar: Her türlü basit ve komplike yaranın çeşitli medikal ve cerrahi yöntemlerle kapatılması mümkün olmaktadır. Kronik yaralar, vasküler nedenlerle oluşan ve kapatılamayan yaralar, bası yaraları ve diyabetik yaralar iyileştirilmektedir.


Estetik Cerrahi Ameliyatları

Burun Ameliyatı:
Estetik yapılırken aynı anda deviasyon (iç eğrilik) da düzeltilebilir. Ameliyat genellikle iki-üç saat sürer. Morarma ve şişme olabilir, ancak her vakada olmamaktadır. Burun tamponları özel olarak ortasından nefes almayı mümkün kılan türdendir ve ameliyattan 48 saat sonra alınır. Tampon alınırken biraz ağrı olabilir. Bir hafta alçı ve bir hafta da bandaj uygulaması yapılmaktadır. Hasta iki hafta sonra normal sosyal yaşantısına dönebilmektedir. Yüz Germe ve Gençleştirme: Gevşeyen ve sarkan yüz derisi gerilerek, daha genç bir yüz görünümü kazandırılır. Aynı ameliyatta boyun ve alın kırışıklıkları da gerilebilir. Yaklaşık iki hafta içinde günlük faaliyetlerinize dönebilirsiniz. Kesi izleri belirgin olmayacak yerlerden yapılmaktadır.


Göz Kapağı Ameliyatları ve Gözaltı Torbalarının Alınması:

Alt ve üst göz kapaklarındaki fazla deri ve yağ uzaklaştırılarak, kişiye yorgun ifade veren torbalar giderilir. Ameliyat izi, bir süre sonra fark edilmez. Lokal anestezi altında yapılabilir. Botox ve Dolgu Materyalleri (Hyaluronik Asit ve benzerleri) : Çok derin olmayan kırışıklıklarda kullanılan yöntemlerdir. Botox, kırışıklık olan bölgenin altındaki kaslara küçük miktarlarda enjekte edilerek ilgili kas gurubunun 6-8 ay süre ile gevşemesi ve kırışıklık yaratmaması prensibi ile uygulanır. Uygulama bu süreden sonra tekrarlanmalıdır. Her uygulamadan sonra etki süresi uzar. Restylane ‘hyalüronik asit’ adı verilen sentetik bir dolgu maddesidir ve kırışıklık, çöküklük olan bölgeye enjekte edilerek doldurma sağlanır. Etki uzun sürelidir ancak tekrarlanması gerekir.


Kulak Deformitelerinin Düzeltilmesi:

Genellikle kepçe kulak nedeniyle yapılır. Kulak gelişimi 5-6 yaşında tamamlandığı için bu girişim genellikle okul çağından önce yapılmalıdır. Lokal anestezi altında yaklaşık iki saatlik bir işlemdir. 1-2 gün kapalı sonra açık pansumanla izlenir. Şişlikler geçtikten sonra daha belirgin olmak üzere olumlu etki hemen gözlenir.


Meme Küçültme:

Hastalar sarkık ve büyük memeleri nedeni ile, sırt ağrıları, cilt pişikleri ve giyim eşyası bulmada zorluk gibi sorunlar yaşarlar. Bunun yanında orantılı bir vücuda sahip olmak isteyen her hastaya bu ameliyatlar yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer. Meme başı çevresi ve meme altında kesi yapılan yerlerde kişinin deri yapısına bağlı olarak iz kalır. Bir gün hastanede yatma gerektirir. Bir haftada normal aktivitenize dönebilirsiniz. Jinekomasti: Erkek memesinin fizyolojik veya patolojik büyüklüğü olarak açıklanabilen bu durum plastik cerrahinin ilgilendiği toplumda sıkça görülen bir sorundur. Jinekomasti ameliyatları kliniğimizde lokal veya genel anestezi altında hastaya özel koşulların değerlendirilerek liposuction ile birlikte veya sadece cerrahi girişim ile düzeltilmesi yapılmaktadır.


Meme Büyütme:

Az gelişmiş veya küçük göğüslerin normale getirilmesi için uygulanan silikon implantlar, jel kıvamında silikon veya serum fizyolojik ile doldurulmuş olan ve yine silikondan yapılan bir zar ile kaplıdır. Değişik vasıfta, şekil ve projeksiyonda olan bu implantlar takıldıktan sonra 4-5 gün içinde normal aktivitenize dönebilirsiniz. Yürüyüş hariç, özellikle kolların kullanıldığı sporların yapılması veya benzeri aktivitelerden 4-6 hafta uzak durmak gerekir. Süt emzirmeye mani bir ameliyat değildir. Mamografi, meme ultrasonografisi gibi tanısal testlere engel teşkil etmez. Ömür boyu kalabilir. İstenildiğinde tamamen çıkartılabilir ya da yenisi ile değiştirilebilir.


Özellikli İşlemler:

El ve mikrocerrahi gerektiren uzuv kopmalarında replantasyonlar,serbest doku nakilleri Estetik Burun Cerrahisi Doğumsal Yarık Damak-Dudak Anomalileri Meme Estetik Cerrahisi Gözkapağı ve tüm yüz estetik cerrahi işlemleri


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir