Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.08.2023


Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk kalp ve damar cerrahisi, doğumsal kalp hastalıkları veya edinilmiş kalp problemlerinin cerrahi müdahale ile tedavi edilmesini kapsayan bir alandır. Bu cerrahi prosedürler, çocuklarda kalp ve damar sağlığını düzeltmek veya iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilir. İşte çocuk kalp ve damar cerrahisi hakkında bazı temel bilgiler:

  1. Doğumsal Kalp Hastalıkları Cerrahisi: Doğuştan gelen kalp anomalilerini düzeltmek için cerrahi müdahale gerekebilir. Örneğin, ventriküler septal defekt (VSD) veya atriyal septal defekt (ASD) gibi deliklerin kapatılması, Fallot tetralojisi gibi kompleks anomalilerin düzeltilmesi veya transpozisyon gibi büyük arterlerin yer değiştirmesi durumunda revaskülarizasyon işlemleri yapılabilir.
  2. Kalp Kapak Cerrahisi: Doğumsal veya edinilmiş kalp kapak hastalıkları çocuklarda da görülebilir. Hasarlı veya daralmış kapakların onarılması veya değiştirilmesi amacıyla kapak cerrahisi uygulanabilir. Bu, pulmoner, mitral veya aort kapaklar gibi çeşitli kalp kapaklarını içerebilir.
  3. Koroner Arter Cerrahisi: Çocuklarda nadir olsa da, bazı durumlarda koroner arterlerde anormallikler veya tıkanıklıklar olabilir. Bu durumlarda, koroner arter bypass cerrahisi veya diğer revaskülarizasyon prosedürleri uygulanabilir.
  4. Damar Cerrahisi: Çocuklarda damar anomalileri, özellikle arteriyovenöz malformasyonlar veya anevrizmalar gibi durumlar cerrahi müdahale gerektirebilir. Damar cerrahisi, anormal damarları düzeltmek veya yerine koymak amacıyla gerçekleştirilir.

Çocuk kalp ve damar cerrahisi, uzman bir çocuk kardiyak cerrah tarafından gerçekleştirilir. Bu cerrahlar, özel eğitim almış ve çocukların özel cerrahi ihtiyaçlarını karşılamak için uzmanlaşmıştır. Çocuk cerrahisi genellikle minimal invaziv tekniklerle gerçekleştirilir, bu da daha küçük kesiler, daha hızlı iyileşme süreci ve daha az komplikasyon anlamına gelebilir.

Ancak, her durum için cerrahi gerekmeyebilir. Bazı çocuklarda ilaç tedavisi veya kateter tabanlı girişimsel prosedürler yeterli olabilir. Cerrahi seçeneği, çocuğun spesifik durumuna, hastalığın ciddiyetine ve cerrahi ekibin değerlendirmesine bağlı olarak belirlenir.

Çocuğunuzda kalp veya damar sorunları olduğunu düşünüyorsanız, bir çocuk kardiyolog veya çocuk kalp ve damar cerrahı ile görüşmek önemlidir. Bu uzmanlar, durumu değerlendirecek, doğru teşhis koyacak ve uygun tedavi seçeneklerini sunacaktır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği Hakkında

Çocukluk çağında gördüğümüz kalp hastalıklarını doğumsal ve edinsel olarak iki ana grupta toplamaktayız. Erişkinlerin aksine çocukluk çağında görülen kalp hastalıklarının büyük bölümünü
konjenital yani doğumsal kalp hastalıkları oluşturmaktadır.

Yapısal bozukluklar hamileliğin erken dönemlerinde, çoğu kez anne henüz hamile olduğunun farkında bile olmadığı dönemde, kalbin normal gelişiminin etkilenmesi sonucu meydana gelir. Çoğu kez kalbin normal gelişmesini bozan etkenin ne olduğu tespit edilemez. Ayrıca kalıtım ve kromozom anomalileri de doğuştan kalp hastalığı oluşması riskini arttıran faktörler arasında sayılmaktadır ( örneğin Down Sendromu). Kalpte görülen bu yapısal bozukluklar, odacıklar arasında küçük bir “delik” gibi basit bir problemden, kalbin bir ya da birkaç odacığının veya kapakçığının oluşmaması gibi çok daha karmaşık ve ağır hastalıklara kadar değişebilmektedir. Konjenital kalp hastalığı her 1000 canlı doğumda yaklaşık 7-8 bebeği etkilemektedir.Buna göre ülkemizde yılda yaklaşık 10.000 ile 15.000 çocuk konjenital kalp hastalığı ile doğmaktadır. Bu sayının yaklaşık yarısını bir yaşından önce cerrahi müdahale gerektiren önemli hastalıklar oluşturmaktadır. Nadiren bebekte doğumdan kısa bir süre sonra ciddi tansiyon düşüklüğü ve kan dolaşımının bozulması sonucu acil bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Kimi bebeklerde ise morarma ilk belirtidir. Bazılarında ise kalp hastalığında ise sık nefes alma, nefes alma güçlüğü, iyi beslenememe, kilo alamama ya da kilo kaybı ve aşırı terleme ilk belirtiler olabilir. Hastanın büyüme gelişmesini engellemeyen ve/veya kendi kendine kapanma olasılığı olan küçük kalp delikleri, hafif derecede olan ve ilerlemeyen damar darlıkları yada kalp kapakçıkları ile ilgili bazı problemler dışında önemli doğumsal kalp hastalıklarını çoğunun tedavisi cerrahidir. Yapılacak olan cerrahi işlem ve sonrasındaki bakım oldukça zor , komplike ve titiz davranılması gereken bir süreçtir.

Sanılanın aksine günümüzde çağdaş konjenital kalp cerrahisi uygulanan merkezlerimizde bir çok doğumsal kalp rahatsızlığın cerrahi tedavisi başarıyla ve tam olarak yapılabilmektedir. Bu ameliyatlarda hayatı risk %1 ile %5 arasında değişmektedir. Ankara Şehir Hastanesi, bünyesinde bulunan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde dünya standartlarında çocuk kalp cerrahisi hizmeti verilmektedir. Tecrübeli Çocuk Kardiyoloji ve Çocuk Kalp Cerrahisi Anestezi ekibinin varlığı, en son teknolojik imkanların kullanıldığı hastanemizde yenidoğan, bebek, çocuk ve erişkin doğumsal kalp hastalıklarının tamamının cerrahi tedavisi, alanında çok tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde yıllardır ciddi bir eksik olan Çocuk Kalp Cerrahisi yeni hastanemizde tüm hastalarımıza ve yurtdışından gelen misafirlerimize dünya standartlarında hizmet vermek amacıyla bu alanda ihtiyaç duyan herkese
kapısını açmıştır.


Bölümümüzde hangi ameliyatları yapıyoruz?

• Arterial switch ameliyatları ( TGA ameliyatı)

• Norwood ameliyatı ( Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Ameliyatı)

• Ross prosedürü (aort kapak hastalarında)

• Yenidoğan tam düzeltme ameliyatları ( Şant, Pulmoner Bant, Koarktasyon gibi)

• Fontan prosedürü

• Ross prosedürü

• Kapak onarımları ( Mitral , Aortik, Pulmoner Kapak tamirleri)

• Septal defekt onarımları (ASD, VSD, AV Kanal Defekt Onarımı gibi)


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir