Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 04.08.2023


Kalp Damar Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Kalp damar cerrahisi, kalp ve damar sistemi ile ilgili ciddi hastalıkların cerrahi tedavisini kapsayan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bu cerrahi işlemler, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynar. Kalp damar cerrahisi genellikle açık kalp cerrahisi veya minimal invaziv cerrahi olarak uygulanır.

Kalp damar cerrahisi, aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılır:

  1. Koroner Arter Hastalığı: Koroner arter hastalığı, kalp kasına kan sağlayan koroner arterlerdeki daralmalar veya tıkanmalar nedeniyle oluşur. Kalp damar cerrahisi, bypass cerrahisi olarak da bilinen koroner arter bypass greftleme (CABG) prosedürüyle bu daralmış veya tıkanmış arterlerin çevresinden yeni bir yol oluşturmayı içerir. Böylece kalbin yeterli kan ve oksijen alması sağlanır.
  2. Kalp Kapak Hastalıkları: Kalp kapaklarında darlık (stenoz) veya yetersizlik (yetmezlik) durumları ortaya çıkabilir. Kalp damar cerrahisi, kapak tamiri veya kapak değiştirme ameliyatlarıyla kalp kapak hastalıklarının tedavisini gerçekleştirir. Bu işlemde, hasarlı veya işlevini yitiren kapaklar onarılarak veya yapay kapaklarla değiştirilerek normal kan akımı sağlanır.
  3. Aort Hastalıkları: Aort, kalpten çıkan büyük ana atardamar olarak bilinir. Aort anevrizması (aort duvarında balonlaşma) veya aort diseksiyonu (aort duvarının yırtılması) gibi aort hastalıkları, kalp damar cerrahisi gerektiren ciddi durumlardır. Ameliyatla anevrizma veya yırtılma bölgesi onarılır veya gerektiğinde aort kısmen veya tamamen değiştirilir.
  4. Konjenital Kalp Hastalıkları: Doğuştan gelen kalp hastalıkları, kalp ve damarların yanlış şekilde oluşması sonucu ortaya çıkar. Bazı durumlarda, kalp damar cerrahisi ile yapısal anormallikler düzeltilir ve normal kalp fonksiyonu sağlanır. Bu tür cerrahi müdahaleler, doğumdan sonra veya çocukluk döneminde gerçekleştirilebilir.

Kalp damar cerrahisi genellikle karmaşık ve büyük ölçekli cerrahi işlemler içerir. Kalp cerrahisi uzmanları, bu işlemleri gerçekleştirirken kalp ve dolaşım sistemi fonksiyonlarını desteklemek için kalp-lung makinesi gibi ileri teknolojik araçlar kullanır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci, hasta takibi ve rehabilitasyon da kalp damar cerrahisinin önemli bir parçasıdır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği Hakkında

Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Şubat 2019’dan itibaren, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki köklü Kalp ve Damar Cerrahisi Klinikleri’nin tek bir çatı altında toplanması ile Kalp ve Damar Hastanesi(MH2) binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Alanında Türkiye’nin en büyüğü olan Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğimizde, ülkemizin en tecrübeli cerrahları, ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımıza ve yurtdışından gelen misafirlerimize 7 gün 24 saat aralıksız hizmet vermektedir.

Koroner arter hastalığı için her tür koroner bypass cerrahisi, kapak hastalıkları için hem küçük kesi hem standart girişimle metalik-biyoprotez kapak cerrahileri, kapak tamirleri, aort anevrizması ve diğer aort patolojileri için açık cerrahi ve endovasküler(EVAR-TEVAR) girişimleri, kalp yetersizliği olan hastalar için, mekanik destek cihazları(ECMO, LVAD) ve kalp nakli, kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon cerrahisi, her türlü doğuştan kalp hastalığı cerrahisi, açık ve kapalı varis cerrahisi, açık ve kapalı damar hastalıkları girişimleri, fistül açılması gibi hemen hemen kalp ve damar cerrahisi alanındaki tüm işlemler kliniğimizde yüksek başarı oranı ile güvenle uygulanabilmektedir.

Birikim ve tecrübemiz, ikinci ve üçüncü kez gereken açık kalp cerrahileri ve birden çok hastalığın aynı anda tedavi edilmesi gerektiği kompleks cerrahileri; dünya standardında uygulama fırsatı vermektedir.
Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nde; dünyada alanımızdaki gelişmeler sürekli olarak takip edilmekte ve teknolojik gelişmeler ve değişimler hızla uygulamaya geçirilmektedir. Kliniğimizde birçok hocamızın ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde ve cemiyetlerde etkin görevi bulunmaktadır.

Türkiye’nin en büyük KVC kliniği ve Dünya’nın sayılı hastanelerinden biri olan Ankara Şehir Hastanesi bünyesindeki klinik; 4 yoğun bakım, 5 yataklı hasta servisi, 1 günübirlik yatış ünitesinde 50 yoğun bakım ve 100 servis yatağı ile hizmet vermektedir. Yataklı hasta servislerinde hastalarımız tek kişilik ya da çift kişilik son derece modern ve teçhizatlı odalarda tedavi edilmektedir.

6 adet poliklinikle ayaktan hasta başvurusunu hiçbir hastayı geri çevirmeden sürdüren kliniğimizde, ayaktan ve yatarak tedavi dünya standardında uygulanmaktadır. Hastanemize, değerli hastalarımız; diğer hastanelerde yapılmış tetkiklerle de ihtiyaç halinde rahatlıkla başvurabilmektedirler.

Ayrıca ülkemizde örneği olmayan 24 yataklı servis ve 15 yataklı yoğun bakım ile sadece kalp ve akciğer nakili hastalarımıza hizmet sunulmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Kalp Damar Cerrahisi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kardiyoloji Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kardiyoloji Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir