Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.08.2023


Çocuk Nöroloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk nörolojisi, çocuklarda sinir sistemi bozukluklarının teşhisini, tedavisini ve takibini yapan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bu alanda çalışan çocuk nörologları, çocuklarda görülen beyin, omurilik, sinirler ve kaslarla ilgili hastalıkları incelerler. İşte çocuk nörolojisi hakkında daha fazla bilgi:

  1. Nörolojik Gelişimsel Bozukluklar: Çocuk nörologları, çocuklarda nörolojik gelişimdeki bozuklukları teşhis eder ve yönetir. Bunlar arasında otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), öğrenme bozuklukları ve dil gelişiminde gerilik gibi durumlar bulunur. Çocuk nörologları, bu bozuklukların erken teşhisini yapar ve uygun tedavi yöntemlerini belirler.
  2. Epilepsi: Epilepsi, tekrarlayan nöbetlere neden olan bir nörolojik bozukluktur. Çocuk nörologları, çocuklarda epilepsi teşhisi koyar, ilaç tedavisi planlar ve nöbet kontrolü için takip eder. Ayrıca, nadiren geçmeyen nöbetlerin cerrahi tedaviye uygun olup olmadığını değerlendirirler.
  3. Beyin ve Omurilik Hastalıkları: Çocuk nörolojisi, çocuklarda görülen beyin ve omurilik hastalıklarının teşhis ve tedavisini yapar. Bunlar arasında serebral palsi, hidrosefali (beyin sıvısı birikimi), beyin tümörleri, omurilik anomalileri ve nörodejeneratif hastalıklar gibi durumlar bulunur.
  4. Sinir Kas Hastalıkları: Çocuklarda görülen sinir kas hastalıkları da çocuk nörolojisinin ilgi alanına girer. Bunlar arasında müsküler distrofi, periferik sinir hasarları, miyastenia gravis gibi durumlar bulunur. Çocuk nörologları, bu hastalıkların teşhisi, takibi ve tedavisinde rol alır.
  5. Baş Ağrısı ve Migren: Çocuklarda baş ağrısı ve migren gibi durumlar da çocuk nörolojisinin incelendiği alanlardandır. Çocuk nörologları, baş ağrısının nedenlerini belirler, tedavi planlarını oluşturur ve baş ağrısı sıklığı ve şiddeti üzerinde çalışır.

Çocuk nörologları, çocukların nörolojik sağlığını korumak, gelişim bozukluklarını yönetmek ve nörolojik hastalıkları tedavi etmek için multidisipliner bir yaklaşım kullanırlar. Ayrıca, çocuk nörolojisi alanında yapılan araştırmalar ve yenilikler doğrultusunda çocuklara en iyi tedavi seçeneklerini sunarlar.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği Hakkında

Çocuk Nörolojisi kliniğinde, 0-18 yaş aralığındaki, epilepsi (sara hastalığı), gelişme geriliği, zeka gerilikleri ve eşlik eden durumlar, serebral palsi (beyin felci), sinir-kas hastalıkları, hareket bozuklukları, uyku bozuklukları ve nörokutanöz hastalıklar gibi çok sayıda nörolojik hastalığın tanı, tedavi ve izleminde poliklinik hastalarına ve yatan hastalara hizmet verilmektedir.

Çocuk Nörolojisi Kliniği, Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi binası B1 katında bulunmaktadır.

Kliniğimizde, hastalıkların teşhisi için elektroensefalografi (EEG), VEP, BAEP gibi nörofizyolojik incelemeler kullanılmaktadır. Klinik içinde bulunan EEG laboratuvarımızda 22 kanallı digital dört adet EEG cihazı ile hastalara uyanıklık – uyku EEG çekimi ve kısa süreli saatlik monitorizasyon yapılabilmektedir.

Çocuk Hastanesi B1 katında yer alan çocuk nöroloji polikliniklerinde 182 nolu telefon numarası ile ulaşılabilen MHRS randevu sistemi ile hizmet sağlanmaktadır. Ayda yaklaşık 1500 hastaya poliklinik hizmeti verilmektedir.

Çocuk Nörolojisi bölümümüzde dört doçent doktor, üç uzman doktor, üç yan dal uzmanlık asistanı görev yapmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Nöroloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Nöroloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir