Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 09.08.2023


Enfeksiyon Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Enfeksiyon hastalıkları, mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler) vücuda girmesi ve çoğalması sonucu oluşan hastalıklardır. Bu mikroorganizmalar, vücutta enfeksiyona neden olan patojenlerdir ve çeşitli yollarla yayılabilirler.

Enfeksiyon hastalıkları genellikle bulaşıcıdır, yani bir kişiden diğerine geçebilirler. Bu geçiş, havadan solunum yoluyla, temas yoluyla (örneğin, temas yoluyla bulaşan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar), su veya gıda yoluyla veya vektörler aracılığıyla (örneğin, sivrisinekler aracılığıyla sıtma) olabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının belirtileri ve şiddeti, mikroorganizmanın türüne, enfekte olan kişinin bağışıklık sisteminin durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bazı enfeksiyonlar hafif semptomlarla seyredebilirken, diğerleri ciddi ve hayati tehlike oluşturabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi, genellikle enfeksiyonun nedenini belirlemek ve uygun bir tedavi planı uygulamakla ilgilidir. Viral enfeksiyonlar genellikle antiviral ilaçlarla tedavi edilirken, bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Bazı durumlarda, semptomları hafifletmek veya enfeksiyonun yayılmasını önlemek için semptomatik tedaviler de uygulanabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, enfeksiyonların yayılmasını engellemeye yönelik önlemleri içerir. Bunlar arasında hijyen kurallarına uymak (ellerin sık sık yıkanması, öksürürken veya hapşırırken ağız ve burunun kapalı tutulması), aşılarla korunma, enfekte kişilerle yakın temasın sınırlanması ve bulaşıcı hastalıkların yayılma riski olan bölgelerden kaçınmak gibi önlemler yer alır.

Enfeksiyon hastalıkları geniş bir yelpazeyi kapsar ve örnekler arasında grip, soğuk algınlığı, zatürre, tüberküloz, sıtma, HIV/AIDS, hepatit, zika virüsü, kızıl, suçiçeği ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bulunur. Bu hastalıkların her biri, etken mikroorganizmanın özelliklerine ve vücutta neden olduğu reaksiyonlara bağlı olarak farklı semptomlara ve tedavi yöntemlerine sahip olabilir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Bölüm Hakkında Genel Bilgi :

Kliniğimiz bünyesinde Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniklerinin Eğitim Görevlileri ve Uzmanları ile Yüksek İhtisas Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları bir araya gelmiştir. Kliniğimiz, Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji-Ortopedi Hastanesinde yer almakta olup, 8. ve 9. katlarda yer alan iki yatan hasta servisi bulunmaktadır. Kliniğimizde her bir serviste 24’er yatak olmak üzere toplam 48 yatak bulunmaktadır. Servislerde yer alan 34 odanın 20’si tek kişilik, 14’ü ise çift kişilik odalardır. Her iki katta da tek kişilik odaların birinde solunum yolu izolasyonuna imkân veren özel havalandırma sistemi mevcuttur. Odaların tamamı lavabo, banyo-tuvalet, televizyon, buzdolabı ve refakatçi istirahatini de sağlayacak şekilde tefriş edilmiştir.


Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

Kliniğimizde klasik enfeksiyon hastalıkları (pnömoni-zatürre, menenjit, endokardit, sepsis, tifo, enfeksiyöz ishaller, akut ve kronik hepatitler, üst solunum yolu enfeksiyonları, komplike deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, üriner sistem enfeksiyonları, vb.), zoonotik-vektörel hastalıklar (bruselloz, sıtma, tularemi, Kırım – Kongo kanamalı ateşi, vb.), HIV-AIDS, organ transplantasyon hastaları, protez enfeksiyonları, nedeni bilinmeyen ateş, hastane kaynaklı enfeksiyonlar gibi hastalıkların tanı, takip ve tedavileri yapılmakta ve erişkin aşılama hizmeti verilmektedir. Yoğun bakım ünitelerinde, transplantasyon ve kemik iliği nakil ünitesi gibi özellikli birimlerin yanında Ankara Şehir Hastanemizde yatmakta olan diğer hastalar günlük olarak konsültan hekimlerimiz tarafından yapılan vizitlerle değerlendirilmekte, tetkik ve tedavileri takip eden ekip ile birlikte yürütülmektedir.


Özellikli İşlemler:

Kliniğimiz bünyesinde tanısal olarak lomber ponksiyon, karaciğer iğne biyopsisi (ultrasonografi eşliğinde girişimsel radyoloji tarafından) işlemleri yapılabilmektedir. Kliniğimiz içerisinde bulunan mikrobiyoloji laboratuvarında kliniğimizde yatmakta olan ve diğer bölümlerde yatan hastaların acil mikrobiyolojik tetkikleri arasında yer alan hücre sayımı işlemi yapılmaktadır.


Bölüme Bağlı Üniteler:

Kliniğimize bağlı bulunan ve aile hekimliği polikliniği içerisinde yer alan Aşı Merkezinde, kuduz riskli teması bulunan hastalar profilaksi yönünden değerlendirilmekte, ayrıca sağlık çalışanlarının ve erişkinlerin bağışıklamahizmetleri de bu merkezde sunulmaktadır. Enfeksiyon Kontrol Komitesi (EKK) yoğun bakım ünitesi ve özellikli birimlerde (transplantasyon ünitesi, kemik iliği nakli ünitesi vb.) invaziv alet ilişkili enfeksiyonların ve çoklu ilaç dirençli patojenlerle gelişen enfeksiyonların sürveyansı, ayrıca hastane genelinde temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerinin, atık ayrıştırma uygulamalarının ve tüm klinik ve laboratuvar birimlerinde enfeksiyon kontrol uygulamalarının denetimi, sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların önlenmesi ile ilgili gerekli eğitimlerin verilmesi hizmetlerini yürütmektedir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Enfeksiyon Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir