Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.08.2023


Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk hematolojisi ve onkolojisi, çocuklarda kan hastalıkları ve kanserlerin teşhisi, tedavisi ve takibiyle ilgilenen bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu alanda çalışan uzmanlar, çocuklarda hematolojik (kan) bozuklukları ve kanserlerin erken teşhisini yapar, uygun tedavi planlarını oluşturur ve çocuğun uzun vadeli bakımını sağlar. İşte çocuk hematolojisi ve onkolojisiyle ilgili bazı temel bilgiler:

  1. Pediatrik Kan Hastalıkları: Çocuklarda görülebilecek hematolojik bozukluklar arasında anemi (kansızlık), lösemi, orak hücreli anemi, hemofili, talasemi, immün trombositopenik purpura (ITP) gibi durumlar yer alır. Bu hastalıklar, kan hücrelerinin üretiminde, fonksiyonunda veya dolaşımında bozukluklarla ilişkilidir.
  2. Çocuk Kanserleri: Çocuklarda kanser, erişkinlerde görülen kanserlerden farklılık gösterebilir. En yaygın çocuk kanserleri arasında lösemi (kan kanseri), nöroblastom, Wilms tümörü, retinoblastom, lenfoma ve kemik kanseri (osteosarkom) yer alır. Erken tanı ve tedavi çocuk kanserlerinde başarı şansını artırır.
  3. Kemik İliği Nakli: Çocuklarda hematolojik bozukluklar veya bazı kanserler için kemik iliği veya kök hücre nakli gerekebilir. Kemik iliği nakli, hastanın kemik iliğindeki anormal hücreleri sağlıklı hücrelerle değiştirmeyi amaçlar. Nakil, donörden alınan kemik iliği veya hastanın kendi hücrelerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.
  4. Kemoterapi ve Radyoterapi: Çocuklarda kanserin tedavisinde kemoterapi (ilaç tedavisi) ve radyoterapi (ışın tedavisi) gibi tedavi yöntemleri kullanılır. Bu tedaviler, kanser hücrelerini hedef alarak büyümelerini durdurmayı veya öldürmeyi amaçlar. Tedavi planı, kanserin türüne, evresine ve hastanın bireysel durumuna bağlı olarak belirlenir.
  5. Uzun Vadeli Bakım: Çocuk hematolojisi ve onkolojisi uzmanları, çocukların tedavi sürecinden sonra da uzun vadeli takip ve bakım sağlar. Bu süreçte, çocuğun sağlık durumunun izlenmesi, yan etkilerin yönetimi, düzenli kontrollerin yapılması ve destekleyici tedavilerin sağlanması önemlidir.

Çocuk hematolojisi ve onkolojisi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Bu alanda çalışan uzmanlar, çocuklara duyarlı bir yaklaşım sergileyerek tedavi sürecinde ailelere de destek olurlar. Erken teşhis, uygun tedavi ve kapsamlı bakım, çocukların sağlık durumunu iyileştirme ve uzun vadeli sağlıklı bir yaşam sürdürme şansını artırır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği Hakkında

Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji/Onkoloji Kliniği ve Kemik İliği Nakil Ünitesi kan hastalıkları ve kanser ile mücadele eden çocuklar için deneyimli doktor, hemşire, çocuk gelişimci ve psikolog kadrosu ile en son gelişmeleri dikkate alarak, hasta ve aile merkezli bakım hizmeti sunmaktadır. Bölüm uzmanları, en üst düzeyde hizmet sağlamak için pediatrinin diğer tüm alt dalları ile özellikle pediatrik yoğun bakım ünitesi, kardiyoloji, nöroloji, enfeksiyon hastalıkları, nefroloji, göğüs hastalıkları, gastroenteroloji bölümleriyle yakın ilişki içerisinde çalışır. Hastanemizin radyoloji bölümü, mikrobiyoloji, genetik ekipleri ve diğer laboratuvarları bölümümüze büyük destek vermektedir. Uzman doktorlarımız ayrıca diğer poliklinik ve servis hastalarına konsültasyon hizmeti vermektedir. Kemik iliği nakil ünitemizde 18 yaş altı çocuklara akrabadan ve akraba dışı vericilerden nakil yapılmaktadır. Çocukluk çağında sık görülmekte olan kanserler (lösemi, lenfoma, merkezi sinir sitemi tümörleri, Wilms tümörü, nöroblastom, rabdomiyosarkom ve rabdomiyosarkom dışı yumuşak doku tümörleri, Ewing sarkom, osteosarkom vb.), anemiler (kansızlık), doğuştan kan hastalıkları, kemik iliği yetmezlikleri, idiopatik trombositopenik purpura, hemofililer, talasemiler, nötropeniler, tromboz-pıhtılaşma bozuklukları, lenfadenopatiler, hemanjiyomlar ve her türlü iyi huylu tümörler birim hekimlerinin başlıca çalışma alanlarını oluşturmaktadır. Bu amaçla dokuz poliklinik ayaktan başvuran hastalar için hizmet vermekte olup, 87 yatak kapasiteli servislerimiz yatırılarak izlemi yapılan hastalar için hizmet vermektedir. Aynı zamanda 16 yatak kapasiteli kök hücre nakil (KİT) ünitesi de bulunmaktadır. 32 yataktan oluşan günübirlik servisimizde ise transfüzyon ihtiyacı olan hastalar (talasemi, hemolitik anemiler, aplastik anemiler) ve ayaktan kanser tedavisi alan hastaların için takip ve tedavileri yapılmaktadır.


Bölüme Bağlı Üniteler:

Poliklinik

1. Hematoloji Polikliniği (2 Poliklinik)
2. Onkoloji Polikliniği (2 Poliklinik)
3. Talasemi Polikliniği
4. Lösemi Polikliniği
5. KİT Polikliniği

Yataklı Servisler

MH4 9A- Hematoloji Servisi-1
MH4 9B- Onkoloji Servisi-1
MH4 9C- Hematoloji Servisi-2
MH4 8A- Onkoloji Servisi-2
MH4 2A- Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi


Nasıl Muayene olurum:?

Hastanemizin Çocuk Hematoloji ve Onkoloji polikliniklerine muayene için başvuru iki şekilde yapılabilir:

• Randevu almaksızın hastaneye başvuran hastalar genel pediatri polikliniklerinde yapılacak olan muayene sonrası gerekli görülmesi halinde Çocuk Hematoloji ve Onkoloji bölümüne konsülte edilmeleri durumunda ilgili birimde muayene olabilmektedirler.
• Randevu sistemi ile başvuru (Randevular telefonla ya da internet üzerinde alınabilir. Telefonla randevu için 182 numaralı telefon aranabilir. İnternet üzerinden randevu Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden açılan sayfadaki yönlendirmeler takip edilerek alınabilir).


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir