Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.08.2023


Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları, çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar ve alerjik reaksiyonlarla ilgilenen bir tıbbi uzmanlık alanıdır. İmmünoloji, vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı bağışıklık tepkilerini inceleyen bilim dalıdır. Alerji ise bağışıklık sisteminin normal olmayan bir şekilde yanıt vererek zararsız maddelere (alerjenlere) aşırı tepki vermesidir. İşte çocuk immünoloji ve alerji hastalıklarıyla ilgili bazı temel bilgiler:

  1. Alerjik Rinit: Alerjik rinit, genellikle polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri gibi alerjenlere maruz kalındığında burun ve gözlerde ortaya çıkan iltihabi bir durumdur. Burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.
  2. Astım: Astım, hava yollarının iltihaplanması sonucu nefes almayı zorlaştıran ve bronşiyal hiperreaktiviteye (hava yollarının aşırı duyarlılığı) bağlı olarak gelişen bir solunum hastalığıdır. Astım atağı sırasında nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Astım genellikle alerjik reaksiyonlara veya çevresel tetikleyicilere yanıt olarak ortaya çıkar.
  3. Besin Alerjileri: Çocuklarda besin alerjileri, yiyeceklerin alerjik reaksiyonlara yol açması durumudur. Örnek olarak süt, yumurta, fındık, deniz ürünleri gibi yiyeceklere karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Besin alerjileri, deri döküntüleri, karın ağrısı, kusma, ishal ve bazen ciddi anafilaksi gibi belirtilerle kendini gösterebilir.
  4. İmmün yetmezlikler: İmmün yetmezlikleri, çocuğun bağışıklık sisteminin normal işlevini yerine getirememesi durumudur. Bu durum, doğuştan gelen (primer) veya sonradan edinilen (sekonder) olabilir. İmmün yetmezlikler, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, kronik enfeksiyonlar, yetersiz büyüme ve gelişme gibi belirtilerle kendini gösterebilir.
  5. Alerjik Deri Hastalıkları: Atopik dermatit (egzama), kontak dermatit, ürtiker (kurdeşen) gibi alerjik deri hastalıkları çocuklarda sık görülen sorunlardır. Bu hastalıklar ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarcıklar ve döküntülerle kendini gösterir.

Çocuk immünoloji ve alerji hastalıklarının teşhisi genellikle detaylı bir hasta öyküsü, fizik muayene ve bazı laboratuvar testleriyle konulur. Tedavi ise hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında alerjenlerden kaçınma, ilaç tedavisi, immünoterapi (aşılar) ve yaşam tarzı değişiklikleri yer alabilir.

Çocuğunuzda immünoloji veya alerji sorunları olduğunu düşünüyorsanız, bir çocuk immünolog veya alerji uzmanına başvurmanız önemlidir. Bu uzmanlar, doğru teşhis koyacak, uygun tedavi planını oluşturacak ve alerjenlere karşı önlemler hakkında size rehberlik edecektir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Çocukluk çağında alerji ve immünoloji hastalıklarında tanı ve tedavide güncel ve kanıta dayalı hizmeti, 4 öğretim üyesi, 3 yandal uzmanı, 6 yan dal asistanı ve 5 hemşireden oluşan güçlü bir ekip olarak vermekteyiz.

Kliniğimizde 8 poliklinik, 2 solunum fonksiyon test odası, 1 bronş provokasyonu test odası, alerji testlerinin ve ilaç/besin provokasyonlarının yapıldığı allerji test odası yer almaktadır.

Kiniğimizde 0-18 yaş arası çocuklarda astım, allerjik rinit, atopik dermatit, ürtiker-anjiyoödem, arı alerjisi, besin alerjisi, ilaç alerjisi ve immün yetmezlik hastalarının tanı, izlem ve tedavisi yapılmaktadır.

Astım şüphesi olan hastalarımız muayene, solunum fonksiyon testleri ve gereği halinde bronş provokasyon testleri uygulanarak değerlendirilmektedir. Tanı alan hastalarımız düzenli olarak izlenmekte, muayeneleri sırasında solunum fonksiyon testleri de yapılarak değerlendirilmektedir.

Hastalarımızın alerjik duyarlanmalarının belirlenmesi için deri testleri uygulanmaktadır.

Besin alerjisi şüphesi olan hastalarımıza öykü, muayene ile değerlendirildikten sonra deri testleri ve kanda özgül IgE değerleri bakıldıktan sonra gereği halinde besin provokasyon testleri yapılmaktadır. Tanı alan hastalarımız düzenli aralıklarla izlenmekte, besin alerjilerinin düzelme durumunun değerlendirilmesi için deri testleri, spesifik IgE ölçümleri ve gereği halinde besin provokasyonları tekrarlanmaktadır.

İlaç alerjisi şüphesi olan hastalarımıza öykü, muayene ile değerlendirildikten sonra deri testleri ve kanda spesifik IgE değerleri bakıldıktan sonra gereği halinde ilaç provokasyon testleri yapılmaktadır. Tanı alan hastalarımız kullanabilecekleri alternatif ilaçların bulunması amacıyla gereği halinde alternatif ilaçlarla provokasyon testi yapılmaktadır. İlaç alerjisi olan hastanın alerjisi olan ilacı kullanmasının hayati önem taşıması durumunda hastalarımıza alerjisi olan ilaçla desensitizasyon uygulanmaktadır.

Astım, alerjik rinit tanısı alan hastalarımıza gerekli görülmesi halinde duyarlı oldukları alerjenlerle (polen, ev tozu akarı gibi) immünoterapi uygulaması yapılmaktadır. Arı alerjisi olan hastalarımıza gerekli olduğu durumlarda immunoterapi uygulaması yapılmaktadır.

İmmün yetmezlik tanı ve izlemi kliniğimzde yapılmaktadır. Pediatrik hematoloji-onkoloji kliniği ile birlikte kemik iliği nakli yapılabilmektedir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir