Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.08.2023


Çocuk Kardiyoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk kardiyolojisi, çocuklarda kalp ve damar sistemiyle ilgili hastalıkların teşhisini, tedavisini ve takibini yapan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bu alanda çalışan çocuk kardiyologları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, kalp kası hastalıkları ve diğer kalp sorunları gibi durumlarla ilgilenirler. İşte çocuk kardiyolojisi hakkında daha fazla bilgi:

  1. Doğumsal Kalp Hastalıkları: Doğumsal kalp hastalıkları, doğumdan itibaren var olan kalp problemleridir. Çocuk kardiyologları, bebeklerde ve çocuklarda doğumsal kalp anomalilerini teşhis eder, tedavi seçeneklerini değerlendirir ve cerrahi müdahale gerektiren durumlarda operasyon planlarlar.
  2. Kalp Ritim Bozuklukları: Kalp ritim bozuklukları, kalp atışlarının düzensiz veya anormal olduğu durumlardır. Çocuk kardiyologları, çocuklarda görülen kalp ritim bozukluklarını teşhis eder, tedavi planlarını oluşturur ve gerekirse kalp pili (pacemaker) veya kardiyoversiyon gibi prosedürleri uygular.
  3. Kalp Kası Hastalıkları: Çocuklarda kalp kası hastalıkları nadir olmakla birlikte, ciddi sonuçlara yol açabilir. Çocuk kardiyologları, kalp kası hastalıklarının teşhisini yapar, tedavi seçeneklerini değerlendirir ve gerekirse ilaç tedavisi veya kalp nakli gibi yöntemleri kullanır.
  4. İnflamatuar Kalp Hastalıkları: Çocuklarda nadiren görülen inflamatuar kalp hastalıkları, kalp kasının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Örnekler arasında romatizmal kalp hastalığı ve Kawasaki hastalığı bulunur. Çocuk kardiyologları, bu hastalıkların teşhisini yapar, inflamasyonu kontrol altına almak için tedavi planlarlar ve kalp fonksiyonlarını izlerler.
  5. Kardiyak Gelişimsel Sorunlar: Çocuk kardiyologları, çocuklarda kalp gelişimiyle ilgili sorunları değerlendirir. Bunlar arasında kalp kapakçıkları ve damarların anormallikleri bulunabilir. Erken tanı ve tedavi, çocuğun kalp sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.

Çocuk kardiyologları, çocukların kalp sağlığını izlemek, erken teşhis ve müdahale yapmak, kalp hastalıklarının ilerlemesini engellemek ve çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamak için çalışırlar. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahale, kateter işlemleri ve rehabilitasyon hizmetleri yer alır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği Hakkında

Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği, Çocuk Hastanesi bünyesinde 2019 yılından itibaren hizmet vermektedir. Klinikte 4 Profesör Doktor, 3 Doçent Doktor, 4 Uzman Doktor ve 9 Yandal Asistanı görev yapmaktadır.


POLİKLİNİK HİZMETİ:

Hastanemiz çocuk kardiyoloji polikliniğinde kardiyolojik muayene, ekokardiyografi (EKO), transözofageal ekokardiyografi, fetal ekokardiyografi, 24 saatlik ritm holter, tansiyon holter ve efor testi yapılmaktadır. Hastalar sıklıkla morarma, üfürüm, göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma ve yüksek tansiyon gibi yakınmalarla polikliniğimize başvurmaktadırlar.

Hastaların aynı gün muayanesi, EKG ve EKO değerlendirilmesi yapılabilmekte, acil hastalar dışında holter, efor testi, elektrofizyolojik çalışma ve kateter anjıografi randevu verilerek işlemleri yapılmaktadır.


YATAKLI KLİNİK HİZMETİ

 Çocuk Kardiyoloji servisi 21 yatak kapasitesine sahip olup, servisimizde doğuştan veya sonradan oluşan kalp hastalıklarının yanı sıra, ritim ve iletim bozukluklarının tanı, izlem ve tedavileri yapılmaktadır.


BÖLÜMDE TANISI KONULAN ve TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR:

Hastanemizin kalp kateterizasyonu ve anjiografi laboratuvarında kaliteli malzeme ve modern teknolojik cihazların kullanıldığı 2 salonumuz bulunmaktadır. Bu salonların 1 tanesi elektrofizyolojik çalışma, ablasyon ve kalp pili-ICD takılması; 1 tanesi ise doğuştan kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde transkateter girişimsel işlemlere yönelik kullanılmaktadır.

Kliniğimizde 18. gebelik haftasından itibaren anne karnındaki bebeklerin konjenital kalp anomalileri ve ritim bozuklukları tespit edilebilmekte, doğuma kadar takip ve tedavileri yapılabilmektedir. Konjenital kalp hastalığı tespit edilen bebekler doğumdan hemen sonra çocuk kardiyoloji, neonataloji ve kardiyovasküler cerrahi kliniklerinin multidisipliner çalışması ile en iyi şekilde tedavi edilmektedir.

Konjenital kalp hastalıklarının (Atriyal septal defekt ve ventriküler septal defekt kapatılması, koarktasyonun balon ve stent ile tedavisi , patent duktus arteriosusun stent ile açık tutulması ve kapatılması vb.) tedavileri ameliyata gerek kalmadan anjiyografik yöntemle yapılabilmektedir.

Çocuk aritmi bölümümüzde ise yenidoğandan itibaren her yaşta ritm bozuklukları gerek medikal tedavi ile gerekse endikasyon koyulan olgularda, 3D kompleks haritalama yöntemi kullanılarak radyofrekans ablasyon ya da kriyo-ablasyon tekniği ile tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda pacemaker ve intrakardiyak defibrilatör (ICD) uygulamaları, CRT ve takibi kliniğimizde yapılmaktadır.


ÖZELLİKLİ İŞLEMLER:

 •Doğuştan ve sonradan edinilen kalp hastalıklarının tanısal kalp kateterizasyonu ve anjiografisi,

•Pulmoner balon valvuloplasti

•Aort balon valvuloplasti

•Aort koarktasyonu anjioplasti

•Aort koarktasyon stenti

•Periferik pulmoner arter stenti

•Transkateter pulmoner kapak perforasyonu

•Atrial septal defekt (ASD) kapatılması

•Ventriküler septal defekt (VSD) kapatılması

•Patent duktus arteriyosus (PDA) kapatılması

•Prematür (erken doğan) bebeklerde PDA kapatılması

•Yenidoğanlarda PDA stenti uygulaması

•Pulmoner venöz darlıklara stent ve balon anjiyoplasti

•Balon atrial septostomi

•İnteratrial septuma stent yerleştirilmesi

•Hibrit girişimler (Cerrahi+çocuk kardiyoloji ortak girişimsel tedavi)

•Perikardiyosentez Elektrofizyolojik Çalışma (EPS)

•Kalp Pil implantasyonu

•ICD (Şok Pili)Implantasyonu


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Kardiyoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Kardiyoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir