Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 13.08.2023


Gastroenteroloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Sindirim sistemi, ağızdan başlayarak yemek borusu, mide, barsaklar, karaciğer, safra kesesi ve pankreası içerir. Gastroenterologlar, sindirim sistemi hastalıklarının teşhisini, tedavisini ve takibini yaparlar. İşte gastroenteroloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Reflü hastalığı: Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan bir durumdur. Bunun nedeni, alt özofageal sfinkter adı verilen kasın zayıflaması veya gevşemesidir. Semptomları arasında mide yanması, göğüs ağrısı, boğazda yanma hissi, öksürük ve geğirme bulunur. Tedavi genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, antiasitler, proton pompa inhibitörleri ve diyet düzenlemelerini içerir.
  2. Ülser hastalığı: Ülser, mide veya onikiparmak bağırsağının iç yüzeyinde oluşan açık yaralardır. Genellikle Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu enfeksiyon veya nonsteroid antiinflamatuar ilaçların (NSAID’ler) uzun süreli kullanımı sonucunda gelişir. Semptomları arasında karın ağrısı, mide yanması, bulantı, kusma ve iştah kaybı bulunur. Tedavi, antibiyotikler, proton pompa inhibitörleri, antiasitler ve NSAID kullanımının azaltılmasını içerir.
  3. İrritabl bağırsak sendromu (IBS): İBS, barsak hareketlerinde bozukluğa bağlı olarak tekrarlayan karın ağrısı, şişkinlik, gaz, kabızlık veya ishal gibi sindirim sistemi semptomlarıyla karakterize bir durumdur. Tedavi, semptomları hafifletmeyi amaçlayan yaşam tarzı değişiklikleri, diyet modifikasyonları, stres yönetimi ve bazen ilaçları içerir.
  4. Crohn hastalığı: Crohn hastalığı, bağırsakların herhangi bir bölümünü etkileyebilen kronik bir bağırsak iltihaplanmasıdır. Semptomları arasında karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, yorgunluk ve iştahsızlık bulunur. Tedavi, inflamasyonu azaltmak ve semptomları kontrol altına almak için ilaçlar, immünosüpresifler ve bazen cerrahi müdahaleleri içerir.
  5. Karaciğer hastalıkları: Karaciğer hastalıkları arasında karaciğer yağlanması, hepatit (viral hepatit, alkolik hepatit), siroz, karaciğer kanseri ve safra yolu hastalıkları yer alır. Gastroenterologlar, karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi, viral hepatit tedavisi, siroz yönetimi ve karaciğer transplantasyonu gibi konularda uzmanlaşmışlardır.

Bu sadece bazı örnekler olup, gastroenteroloji birçok farklı sindirim sistemi hastalığını kapsar. Hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak tedavi planı ve yöntemleri değişebilir. Gastroenteroloji uzmanları, hastalık teşhisi, tedavisi ve takibi konularında uzmanlaşmış sağlık profesyonelleridir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği Hakkında

Ankara Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği 07/02/2019 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Numune Hastanesi ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Gastroenteroloji kliniklerinin doktorlarının Şehir Hastanesi bünyesinde birleşmesiyle oluşmuştur. Kliniğimizde genel hastanede ayaktan poliklinik hizmetleri gerekli durumlarda yataklı serviste hizmet sunulmaktadır. Genel hastane binasındaki polikliniklerde diğer polikliniklerden istenilen konsültasyon istekleri de değerlendirilmektedir. Ayrıca Onkoloji Hastanesi binasında karaciğer nakil polikliniği hizmeti verilmekte ve gerekli durumlarda bu hastaların tedavisi için yataklı serviste hizmet sunulmaktadır. Ayrıca özel hastalık poliklinikleri olarak Hepatoloji ( karaciğer Hastalıkları), Inflamatuar barsak hastalıkları ve pankreas hastalıkları polikliniklerinde hasta değerlendirilmektedir.

Klinik ve poliklinik hizmetleri toplam:

8 profesör 11 doçent 2 Öğretim görevlisi uzman 7 Gastroenteroloji uzmanı 11 dahiliye uzmanı, yandal asistanı tarafından yürütülmektedir.
Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar;
Gastroenteroloji bölümü özefagus ( yemek borusu) mide ve bağırsak hastalıkları, karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, pankreas hastalıkları ile ilgilenir.


Gastroenteroloji Kliniğinde Yapılan İşlemler:

– Üst Gastrointestinal sistem endoskopisi ( yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı değerlendirmesi) – PEG ( perkutan endoskopik gastrostomi (beslenme tüpü yerleştirilmesi) – Alt gastrointestinal sistem endoskopisi ( kolonoskopi) ( kalın bağırsak değerlendirmesi) – Çift balon enteroskopi( ince bağırsak değerlendirmesi) – Endoskopik Ultrasonografi ( yemek borusu, mide, pankreas ve safra yollarındaki lezyonların değerlendirilmesi) – Anorektal endosonografi ( kalın bağırsak çıkışındaki fistül veya kitlelerin değerlendirilmesi) – Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatikografi (ERCP) ( safra yolu ve pankreas kanalındaki taş veya kitleye bağlı tıkanıklıkların tanı ve tedavisi) – Karaciğer biyopsisi – Motilite laboratuarı ( özefagus manometre, özefagus phMetre, anorektal manometre)


Gastroenteroloji Kliniğinde Yapılan Özellikli İşlemler:

– İleri terapötik ERCP (anatomisi değişmiş hastalarda ERCP, kistogastrostomi, nekrozektomi, papillektomi vb) – İleri terapötik Endosonografi (kistogastrostomi, nekrozektomi, kist sıvısı örneklemeleri) – Terapötik double balon enteroskopi – Endoskopik mukozal rezeksiyon ( EMR) – Endoskopik submukozal diseksiyon (ESD) – GIS darlıklarda buji ve balon dilatasyonu – PEG ve PEJ uygulaması – Narrow Band Imaging (NBI)


Bölüme Bağlı Üniteler:

Genel hastane B1 katında toplam 6 poliklinik, 2 Inflamatuar Barsak Hastalıkları polikliniği, 2 Hepatoloji Polikliniği, 1 Pankreas polikliniği bulunmaktadır. Genel hastane (MH1) 6. Katta yataklı serviste toplam 66 yatak Onkoloji Hastanesinde (MH6) karaciğer transplantasyon polikliniği ve aynı binada 21 yataklı servis Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesi içinde üst GIS endoskopi, alt GIS endoskopi odaları, Endosonografi, Ultrasonografi ve karaciğer biyopsisi ünitesi, ERCP ve motilite laboratuarı


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Gastroenteroloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Gastroenteroloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir