Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 21.08.2023


Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk, ergen ve ruh sağlığı, çocukların ve ergenlerin psikolojik, duygusal ve davranışsal ihtiyaçlarıyla ilgilenen bir alandır. Çocuk ergen ve ruh sağlığı uzmanları, çocukların ve ergenlerin mental sağlığını değerlendirir, teşhis koyar ve uygun tedavi planlarını oluştururlar. İşte çocuk ergen ve ruh sağlığı hakkında daha fazla bilgi:

  1. Davranış Bozuklukları: Çocuk ergen ve ruh sağlığı uzmanları, çocuklarda ve ergenlerde görülen davranış bozukluklarını değerlendirir ve tedavi eder. Bu bozukluklar arasında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), davranışsal sorunlar, öfke kontrolü zorlukları, obsesif-kompulsif bozukluk ve uyku sorunları bulunabilir.
  2. Duygusal ve Ruhsal Sorunlar: Çocuklar ve ergenler, depresyon, anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, yeme bozuklukları ve otizm spektrum bozukluğu gibi duygusal ve ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Çocuk ergen ve ruh sağlığı uzmanları, bu tür sorunların teşhisini yapar, bireyselleştirilmiş tedavi planları oluşturur ve destek sağlar.
  3. Psikososyal Gelişim: Çocuk ergen ve ruh sağlığı uzmanları, çocukların ve ergenlerin psikososyal gelişimini değerlendirir ve destekler. Bu süreçte, sosyal becerilerin geliştirilmesi, özgüvenin artırılması, ilişki becerilerinin öğretilmesi ve stresle başa çıkma stratejilerinin öğrenilmesi gibi konular ele alınır.
  4. Aile ve Ebeveyn Rehberliği: Çocuk ergen ve ruh sağlığı uzmanları, ailelere ve ebeveynlere çocukların ve ergenlerin ruh sağlığı konusunda rehberlik ederler. Ebeveynlerin çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurmalarını, sınırlar koymalarını, çocuklarına destek olmalarını ve gerektiğinde profesyonel yardım aramalarını sağlamak için danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunarlar.
  5. Okul ve Toplum İlişkileri: Çocuk ergen ve ruh sağlığı uzmanları, çocukların ve ergenlerin okul ve toplumla ilişkilerinde destek sağlar. Bu kapsamda, eğitimcilerle işbirliği yapar, okul zorluklarıyla başa çıkma stratejileri geliştirir, zorbalık gibi sorunları ele alır ve toplumda ruh sağlığı konusunda farkındalık oluşturur.

Çocuk ergen ve ruh sağlığı uzmanları, çocukların ve ergenlerin sağlıklı bir ruh sağlığına sahip olmalarını destekler ve gelişim süreçlerinde önemli bir rol oynar. Bu alanda çalışan uzmanlar, bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımları, psikoterapi, ilaç tedavisi ve diğer destekleyici stratejiler kullanarak çocukların ve ergenlerin sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olurlar.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi’nde uzun yıllardır hizmet vermekte olan Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğimiz 2013 yılında Doç Dr Özden Şükran Üneri’nin eğitim görevlisi olarak atanmasından sonra eğitim kliniği olmuş, takip eden yıllarda ekibe Uz. Dr. Gülser Şenses Dinç, Uz Dr. Özlem Hekim ve Uz. Dr Esra Çöp başasistan olarak katılmışlardır. Şu anda kliniğimiz 18 asistan, 4 uzman, 2 eğitim görevlisi, 1 başsistan, 5 psikolog, 2 çocuk gelişimi uzmanı ile hizmet vermektedir. Kliniğimizde 0-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlere poliklinik ve konsültasyon-liyazon hizmeti verilmektedir.

ŞU ANKİ DURUM

Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği 13 adet polikliniği ve yakın tarihte açılması planlanan 15 yataklı, yatan hasta servisi ile hizmet vermektedir.

VERİLEN HİZMETLER:

Genel Poliklinik Hizmetleri

Bölümümüzde verilen poliklinik hizmetleri arasında çocuk ve gençlerin gelişimsel değerlendirilmesi, ruhsal yakınmalarının değerlendirilmesi, tanı ve tedavilerinin sürdürülmesi sayılabilir. Bu bağlamda aile değerlendirmesi, farmakolojik tedavi, bireysel psikoterapi, adli psikiyatri ve topluma yönelik koruyucu ruh sağlığı hizmetleri verilmektedir Hastanemizde ayrıca çocuk psikiyatrisi uzmanlarının da yer aldığı sağlık kurulu hizmeti de verilmektedir.

Konsültasyon liyezon polikliniği

Haftanın her günü başasistanlarımız eşliğinde konsültasyon-liyezon polikliniği hizmetleri yürütülmektedir.

Psikometrik Değerlendirme

Hastanemiz Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi doktorlarının poliklinik değerlendirmesi sonrasında gerekli görülen, çocuk ve ergenlere, psikiyatrik hastalıkların tanısında ya da izleminde kullanılan psikometrik testler, psikologlarımız tarafından randevu verilerek uygulanmaktadır.

Aile Eğitimi

Bölümümüzde, çocuk ve ergenlerin gelişimsel özellikleri ve ailenin yaşadığı dönemsel sorunlara (kardeş kıskançlığı, tuvalet eğitimi, uyku sorunları, uyaran eksikliği, davranış sorunları, gelişimsel gecikme vb.) yönelik olarak, ailelere psikoeğitim hizmeti verilmektedir.

Yataklı Servis Hizmetleri

Yakın bir tarihte hizmet vermeye başlayacak olan çocuk ergen psikiyatrisi yatan hasta servisimizde, hastanemizde çalışan çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından yapılan değerlendirmesi sonrasında yatışı uygun görülen olgular, refakatli olarak yatırılacaktır. Hastane yatışı süresince yatan hastalarımıza tedavi ekibi tarafından gerekli farmakoterapi uygulamaları, hastalarımız ve ailelerine psikoeğitim, uğraş terapisi, aile görüşme ve tedavisi, bireysel ve grup psikoterapisi uygulamaları ile hizmet verilmesi planlanmıştır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Beyin Hasarı Rehabilitasyon Polikliniği Doktor Kadrosu, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Doktor Kadrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir