Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Doktorları

Güncellenme Tarihi: 31.07.2023


Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Psikiyatri, ruh sağlığı ve zihinsel bozukluklarla ilgilenen tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Psikiyatristler, hastaların mental ve duygusal sağlıklarını değerlendirmek, teşhis koymak ve tedavi etmek için kullanılan bilimsel yöntemleri uygularlar. İşte ruh sağlığı ve hastalıkları hakkında bazı temel bilgiler:

  1. Depresyon: Depresyon, sürekli bir hüzün, umutsuzluk hissi, ilgi kaybı, enerji düşüklüğü ve uyku sorunları gibi belirtilerle kendini gösteren yaygın bir ruh sağlığı bozukluğudur. İlaç tedavisi, psikoterapi ve destekleyici tedaviler depresyonun yönetilmesinde kullanılabilir.
  2. Anksiyete Bozuklukları: Anksiyete bozuklukları, aşırı endişe, korku ve gerilim hissiyle karakterizedir. Bunlar arasında genel anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve fobiler bulunur. Tedavide terapi, ilaçlar ve stres yönetimi teknikleri kullanılabilir.
  3. Şizofreni: Şizofreni, gerçeği algılamada ve düşünce süreçlerinde bozukluklara yol açan bir psikiyatrik bozukluktur. Bu hastalık halüsinasyonlar, sanrılar, düşünce bozuklukları, sosyal çekilme ve duygusal düzensizliklerle ilişkilidir. Şizofreni tedavisi genellikle antipsikotik ilaçlar ve psikososyal destek içerir.
  4. Bipolar Bozukluk: Bipolar bozukluk, mani (aşırı yüksek ruh hali) ve depresyon dönemlerinin tekrarlayan bir şekilde yaşandığı bir ruh sağlığı bozukluğudur. Manik dönemlerde enerji artışı, hızlı düşünce akışı, yüksek benlik değeri gibi belirtiler görülürken, depresif dönemlerde umutsuzluk, enerji eksikliği ve ilgi kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Tedavi genellikle ilaçlar ve terapi kombinasyonunu içerir.
  5. Yeme Bozuklukları: Yeme bozuklukları, yiyecekleri kontrol etmede sorunlarla ilişkili olan hastalıklardır. En yaygın olanları anoreksiya nervoza (aşırı kilo kaybı, kendini aç bırakma) ve bulimia nervoza (aşırı yeme ve ardından kusma) olarak bilinir. Tedavi, beslenme eğitimi, psikoterapi ve destekleyici tedavileri içerebilir.

Bu sadece bazı psikiyatrik hastalıkların örnekleridir. Psikiyatristler, hastalık belirtilerini değerlendirir, tanı koyar ve uygun tedavi planlarını önerirler. Tedavi, ilaç kullanımı, terapi seansları, destekleyici tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri ve diğer yöntemlerden oluşabilir. Tedaviye erken başlamak ve uzman bir psikiyatrist ile işbirliği yapmak, ruh sağlığını iyileştirmede önemlidir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği Hakkında

Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniği, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniklerinin, Prof. Dr. Erol Göka koordinatörlüğünde Ankara Şehir Hastanesine taşınması ile 2019 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Kliniğimizin idari eğitim sorumlusu Prof. Dr. Erol Göka olup, eğitim kadrosunda, Prof. Dr. AliÇayköylü, Doç. Dr. İ. Tuncer Okay, Doç. Dr. Görkem Karakaş Uğurlu, Doç. Dr. Mustafa Uğurlu, Doç.Dr. Murat İlhan Atagün, Doç. Dr. Serdar Süleyman Can olmak üzere iki profesör, beş doçent doktor yer almaktadır. Ayrıca kliniğimizde on bir uzman doktor, ve psikiyatri uzmanlık eğitimi alan asistan doktorlar ile farklı branşlardan rotasyoner asistan doktorlar ile klinik psikologlar görev yapmaktadır. Bölümde yatan hastaların tedavi edildiği servis bölümü ve ayaktan hizmet veren poliklinik bölümü olmak üzere iki birim bulunmaktadır.

Yataklı servisimiz 45 yatak kapasitesi ile, Genel Hastane 2. Katta hizmet vermektedir. Poliklinik birimimiz ise Genel Hastane B2. Katta 11 poliklinik odası ile hizmet vermektedir. Yataklı servisimizde, gerekli durumlarda genel anestezi altında Elektrokonvülsif Terapi (EKT) uygulaması yapılabilmektedir. Psikiyatri Kliniğimiz, Depresyon, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Panik Bozukluk, Özgül Fobiler, Sosyal Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Dürtü Kontrol Bozukluğu, Şizofreni ve diğer Psikotik Bozukluklar, Duygudurum Bozuklukları, Yeme Bozuklukları, Akut Stres Reaksiyonu, Patolojik Yas Reaksiyonu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Davranış Bozukluğu vb. bir çok klinik durum ve hastalıkla ilgili tanı ve tedavi hizmeti vermektedir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Romatoloji Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniği Doktor Kadrosu, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniği Hakkında ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir