Bilinmesi Gereken Bulaşıcı Olmayan Cilt Koşulları
SAĞLIK,  Uncategorized

Bilinmesi Gereken Bulaşıcı Olmayan Cilt Koşulları

Vücudunuzun en büyük organı olan cildi birçok farklı durum etkileyebilir. İşte bu çarpmalara, kızarıklıklara, benlere ve kuru lekelere neden olabilecek şeyler.

Bilinmesi Gereken Bulaşıcı Olmayan Cilt Koşulları

Sedef hastalığı
Bilinmesi Gereken Bulaşıcı Olmayan Cilt Koşulları

Sedef Hastalığı

1 /10

Türkiye’de 7,5 milyondan fazla yetişkin sedef hastalığına sahiptir. Cildinizde plaklar veya pullar olarak ortaya çıkan iltihaplanmaya neden olan otoimmün bir hastalıktır. En yaygın alevlenmeler dirseklerinizde, dizlerinizde ve kafa derinizde olur. Ancak plak her yerde ortaya çıkabilir. Beş tip sedef hastalığı vardır: guttat, püstüler, plak, ters ve eritrodermik. Bilinen bir nedeni veya tedavisi yoktur, ancak topikal veya oral ilaçlar ve fototerapi ile iyi yönetilebilir.

egzama
Bilinmesi Gereken Bulaşıcı Olmayan Cilt Koşulları

Egzama

2 /10

Kaşıntılı cilt, kuruluk, şişlik ve renk değişikliği, hafif ila şiddetli arasında değişebilen inflamatuar bir cilt durumu olan egzamanın yaygın semptomlarıdır. Yeni doğanlar da dahil olmak üzere herhangi bir yaşta herkesi etkileyebilecek yedi tip vardır. Açık teniniz varsa egzama kırmızı görünebilir. Koyu teniniz varsa, gri, koyu kahverengi veya mor görünebilir. Topikal ilaçlar, fototerapi ve oral veya enjekte edilebilir ilaçlar dahil olmak üzere onu yönetmenin birçok yolu vardır. Günlük banyo ve nemlendirme rutini de önemlidir.

vitiligo
Bilinmesi Gereken Bulaşıcı Olmayan Cilt Koşulları

Vitiligo

3 /10

Cildinizin rengini kaybettiği pürüzsüz, beyaz bir lekeniz veya cildinizin ve saçınızın beyaz olduğu bir bölge varsa, bu vitiligo olabilir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi pigment üreten cilt hücrelerini öldürdüğünde olur. Vitiligo küçük bir alanı kaplayabilir ve bu şekilde kalabilir veya büyüyüp yayılabilir. Sahip olduğunuz türe ve nerede olduğuna bağlı olarak, oral veya topikal ilaçlar, fototerapi veya deri greftleri ile tedavi edebilirsiniz.

Gül hastalığı

Gül Hastalığı

4 /10

Rozasea’da, kaybolmayan imza allık veya güneş yanığından daha fazlası var. Darbeler, sivilceler, görünür kan damarları, kalınlaşmış cilt ve sulu gözler tüm cilt tiplerinde yaygındır. Esas olarak yüzünüzü etkilediğinden, rosacea görünüşünüz hakkında ne hissettiğinizi ve toplum içinde ne kadar rahat hissettiğinizi değiştirebilir. Oral ve topikal ilaçlar ve lazerler dahil olmak üzere her semptom ve şiddet düzeyi için hedefe yönelik tedaviler vardır.

kurdeşen

Kurdeşen

5 /10

Kurdeşen, kaşıntı yapan kırmızı veya ten rengi şişliklerdir. Böcek ısırığı gibi görünebilirler, ancak bastığınızda kurdeşenlerin ortası beyazlaşır ve hızla gelip giderler. Yiyecek, ilaç, polen, evcil hayvan veya lateks gibi şeylere alerji veya enfeksiyon, hormonlar veya güçlü duygular tarafından tetiklenebilirler. Hafif bir vaka için reçetesiz satılan bir antihistaminik kullanın. Epinefrin ile nefes almayı zorlaştıran ciddi bir vakayı tedavi edin.

Zona hastalığı

Zona Hastalığı

6 /10

Çocukken suçiçeği geçirdiyseniz, sinirlerinizde onlarca yıl uykuda kalan bu virüs, daha sonra yaşamınızda zona olarak yeniden etkinleşebilir. Herpes zoster olarak da adlandırılan zona, döküntüye dönüşen kaşıntılı cilt olarak başlayabilir. Küçük kırmızı noktalar, 2-4 hafta içinde kabuklanan ve iyileşen kabarcıklara dönüşür. Tedavi edemezsiniz, ancak semptomları ağrı kesici ilaçlar, antiviraller, kaşıntı kremleri ve steroidlerle yönetebilirsiniz. Suçiçeği geçirmemiş biri zona kabarcıklarındaki sıvıyla temas etmedikçe zona hastalığı başkalarına bulaşamaz.

Akne

Akne

7 /10

Beyaz noktalar, siyah noktalar, püstüller, papüller hepsi sivilce. Gözenekleriniz bakteri, yağ, saç ve ölü deri hücreleriyle tıkanır ve yüzünüzde, boynunuzda, göğsünüzde, omuzlarınızda veya sırtınızda sivilceler oluşturur. Büyük ölçüde hormonlar tarafından yönlendirilen akne, ergenlik döneminde ortaya çıkar ve yetişkinlik boyunca aralıklarla devam edebilir. Dermatoloğunuz topikal bir reçetesiz ilaç önerebilir veya daha güçlü bir oral veya topikal ilaç reçete edebilir.

saç dökülmesi

Saç Dökülmesi

8 /10

Saç dökülmesine neden olduğu bilinen alopesi, vücudunuz saçınızın büyüdüğü foliküllere saldırdığında ortaya çıkar. Üç tip vardır: Alopesi areata vücudunuzun herhangi bir yerinde yamalı kellik içerir; alopesi totalis kel kafa derisine neden olur; ve nadir görülen alopesi universalis vücudunuzu tamamen tüysüz bırakır. Tedavi, ne tür bir alopesiye sahip olduğunuza ve sizi nerede etkilediğine bağlıdır, ancak topikal, enjeksiyon veya oral ilaçları içerebilir.

Cilt kanseri

Cilt Kanseri

9 /10

Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom, Türkiye’de en sık teşhis edilen kanser olan cilt kanseri türleridir. Diğer kanser türleri gibi, hücreler olması gerektiği gibi yaşlanmadığında ve ölmediğinde ortaya çıkar. Yeni bir büyüme veya bir ben değişikliği gibi bir cilt değişikliği arayın. Çoğu durumda, cilt kanseri erken yakalanır ve çıkarılırsa tedavi edilebilir.

Kontakt dermatit

Kontakt Dermatit

10 /10

Kontakt dermatit, lateks veya sabun gibi tahriş edici bir maddeden veya nikel veya zehirli sarmaşık gibi bir şeye alerjiden kaynaklanır. Açık tende kaşıntılı, kırmızı bir döküntüdür. Koyu tende, daha çok koyu, kösele gibi görünebilir. Kaşıntıyı yatıştırmak için kalamin losyonu veya %1 hidrokortizon kremi ile birlikte soğuk, ıslak bir bez kullanın. Daha ciddi vakalarda dermatoloğunuz bir steroid krem ​​veya oral bir ilaç reçete edebilir. Döküntülerin çoğu 2 ila 4 hafta içinde kaybolur.

Bir önceki yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağrı kesici için Ekinezya, Cilt için Ekinezya ve Ekinezya Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir