Kayseri Şehir Hastanesi
Kayseri Şehir Hastanesi

Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları

Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 05.07.2023


Göğüs Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Göğüs cerrahisi, göğüs boşluğu ve içerisindeki organlarla ilgilenen cerrahi bir uzmanlık alanıdır. Göğüs cerrahları, akciğerler, kalp, yemek borusu, göğüs duvarı, mediasten ve diyafram gibi yapılarla ilgili hastalıkların teşhisini ve tedavisini yaparlar. Göğüs cerrahisi aynı zamanda göğüs kitlelerinin çıkarılması, kötü huylu tümörlerin tedavisi, göğüs travmalarının cerrahi müdahalesi ve bazı göğüs duvarı anomalilerinin düzeltilmesi gibi prosedürleri de içerir.

İşte göğüs cerrahisi ile ilgili bazı önemli konular:

  1. Akciğer Cerrahisi: Akciğer kanseri, akciğer transplantasyonu, pnömotoraks (akciğerde hava birikimi), akciğer kistleri veya enfeksiyonları gibi akciğerle ilgili rahatsızlıkların cerrahi tedavisi göğüs cerrahları tarafından gerçekleştirilir. Akciğer cerrahisi, tümörün çıkarılması, segmentektomi (bölüm çıkarılması), lobektomi (lobe çıkarılması) veya pnömonektomi (bütün akciğerin çıkarılması) gibi çeşitli prosedürleri içerebilir.
  2. Kalp Cerrahisi: Kalp cerrahisi, kalp hastalıklarının cerrahi tedavisini kapsar. Bu hastalıklar arasında koroner arter bypass greftleme (CABG) ameliyatı, kalp kapakçığı tamiri veya değiştirme ameliyatı, kalp anevrizması onarımı ve konjenital kalp hastalıklarının düzeltilmesi yer alır. Kalp cerrahisi genellikle kalp-lung makinesi yardımıyla gerçekleştirilir.
  3. Mediastinal Cerrahi: Mediasten, göğüs boşluğunun ortasında yer alan ve kalp, büyük damarlar, yemek borusu, lenf bezleri ve diğer yapıları içeren bir bölgedir. Mediastinal cerrahi, mediastende yer alan tümörlerin çıkarılması, lenf nodu biyopsisi veya mediastinoskopi gibi prosedürleri içerebilir.
  4. Göğüs Duvarı Cerrahisi: Göğüs duvarı, kaburga kemikleri, sternum (göğüs kemiği) ve kasları içeren yapıdır. Göğüs duvarı cerrahisi, kırıkların düzeltilmesi, pectus excavatum veya pectus carinatum gibi doğuştan gelen göğüs duvarı anormalliklerinin düzeltilmesi veya göğüs duvarı tümörlerinin çıkarılması gibi prosedürleri içerir.

Göğüs cerrahisi, genellikle ileri teknolojiler ve minimal invaziv cerrahi teknikleri kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, daha küçük kesiler, hızlı iyileşme süreci ve daha az komplikasyon ile sonuçlanabilir. Göğüs cerrahisi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir ve genellikle göğüs cerrahları, kardiyologlar, anestezi uzmanları ve diğer sağlık profesyonelleri ile işbirliği yapar.

Unutmayın ki, her hasta ve durum farklıdır. Göğüs cerrahisi ile ilgili tedavi seçenekleri ve prosedürler, hastanın spesifik durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Göğüs cerrahisi ile ilgili daha detaylı bilgi için bir göğüs cerrahı veya thoracic cerrahi uzmanına danışmanız önemlidir.


Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği Hakkında

Göğüs boşluğunda yerleşen kalp hariç diğer organ ve bölgelerin, (göğüs duvarı, kaburgalar, akciğerler, akciğer zarları, mediyasten, diyafragma, yemek borusu,soluk borusu ) ait hastalıkların travmaları ve cerrahi tedavileri ile ilgili branştır.

1. Kapalı (iğne ile) veya açık (ameliyatlı) biyopsiler (Akciğer, lenf bezleri veya akciğer zarından teşhis için parça almak).

2. Bronkoskopi: Uyutulan hastaya teşhis ve tedavi için ışıklı boru ile ve hiç ağrı duymadan tüm solunum yollarını incelenmesi, gerekirse solunum yolları parça alma işlemlerinin yapılması, soluk borusuna kaçan yabancı cisimlerin çıkarılması

3. Özofagoskopi: Özofagus (yemek borusu)’un, travma, yabancı cisim çıkarılması

4. Mediastinoskopi, Mediastinotomi: Yine ışıklı boru yardımıyla uyuyan hastada akciğerin drene olduğu lenf bezelerinden teşhis veya akciğer kanseri evreleme amaçlı parça alma işlemi.

5. Video yardımlı torokoskopi (VATS; Endoskopik, kapalı göğüs cerrahisi) ile ışıklı borular ve kamera sistemi ile 2-3 delik açılarak göğüs içi sıvıların boşaltılması, akciğer ve akciğer zarından parça alınması, metastaz, kist hava keseciklerin alınması (pnömotoraks cerrahisi), dekortikasyon (akciğer zarının soyulma işlemi)

6. Göğüs kafesi şekil bozukluklarında, açık veya kapalı (Nuss) yöntemi ile düzeltme ameliyatları, Göğüs duvarı, kaburgaların hastalıkları, iyi veya kötü cinsli tümörleri, Göğüs kafesinin her türlü travmaları: Kaburgalar, sternum (iman tahtası), akciğerin, kalbin, diyafragmanın künt veya keskin cisimlerle; kaza, çarpma, düşme, darp, bıçaklanma,patlama gibi yaralanmaların ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

7. Akciğerde hacim azaltıcı ameliyat (Volume Reduction Surgery): Amfizemli hastalara yapılan ameliyatla, hastaların solunum fonksiyonlarını ve egzersiz kapasitesini arttırmak, dispne (nefes darlığı) hissini azaltmak ve hayat kalitesini arttırmak amaçlanmaktadır.

8. Akciğer kanseri  teşhis, evreleme ve tedavisine yönelik ameliyatlar (Akciğerin etkilenen kısmının çıkarılması, rezeksiyonlar).

9. Akciğer zarında patlamaya ve akciğerde sönmeye yol açan hava keseciklerinin (bül) açık ve/veya kapalı tedavisi; Akciğerin iltihaplı hastalıkları veya bunların sekellerinin tedavisine yönelik ameliyatlar (Bronşektazi, tüberküloz, aspergillosis vb). Akciğer hastalıklarında akciğer doğumsal yapı bozuklukları (Hava kistleri, Amfizem, doğumsal kistler, Bronşiektazi: çocukluk yaşında geçirilen sık üst solunum yolu ve bronşitler neticesi, hava yollarında meydana gelen, süregen iltihaba yol açan geri dönüşümsüz genişlemeler)

10. Akciğer köpek kistleri (Hidatik kistler),

11. Akciğer zarının hastalıklarında basit mikrobik akciğer zarı iltihapları (plörit)

12. Akciğerin cerahatli iltihabı (Ampiyem)

13. Akciğer zarının tümörleri (iyi cins ve kötü cins) tanı ve tedavisi.

14. VATS ile  ellerde aşırı terleme (hiperhidrozis) tedavisi

15. EBUS (Endobronşial ultrasonografi)

16. Port kateter takılmasının (çocuk /yetişkin)


Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Göğüs Cerrahisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Göğüs Cerrahisi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Şeker Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No:77 Kocasinan / KAYSERİ 38080


☎️ İletişim:

0352 315 77 00 – 01 – 02


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Kayseri Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları başlıklı makalemizde Kayseri Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları, Kayseri Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği Doktor Kadrosu ve Kayseri Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir