Kayseri Şehir Hastanesi
Kayseri Şehir Hastanesi

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Doktorları

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 05.07.2023


Çocuk Cerrahi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk cerrahisi, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda cerrahi müdahalelerin yapıldığı tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış cerrahlar, çocuklarda doğuştan gelen anormalliklerin düzeltilmesi, yaralanmaların tedavisi, tümörlerin çıkarılması gibi cerrahi prosedürler gerçekleştirirler. İşte çocuk cerrahisi hakkında daha fazla bilgi:

  1. Uzmanlık Alanları: Çocuk cerrahisi, genel olarak iki ana uzmanlık alanına ayrılır. Bunlar pediatrik cerrahi ve neonatal cerrahidir. Pediatrik cerrahi, çocuklarda her türlü cerrahi prosedürü kapsarken, neonatal cerrahi özellikle yeni doğan bebeklerdeki cerrahi müdahaleleri içerir.
  2. Doğumsal Anomaliler: Çocuk cerrahisi, doğum sırasında veya doğum öncesi dönemde ortaya çıkan doğumsal anomalilerin tedavisinde önemli bir rol oynar. Bunlar arasında yenidoğan barsak tıkanıklıkları, omurga defektleri, kalp anomalileri, sindirim sistemi anormallikleri ve ürogenital bozukluklar bulunur.
  3. Yaralanmalar ve Acil Durumlar: Çocuk cerrahisi, çocuklarda meydana gelen yaralanmaların tedavisinde de görev alır. Kaza sonucu oluşan kırıklar, yanıklar, travmatik yaralanmalar ve karın içi travmalar gibi acil cerrahi müdahaleler gerektiren durumlar çocuk cerrahlarının alanına girer.
  4. Tümörlerin Tedavisi: Çocuklarda görülen tümörlerin cerrahi tedavisi de çocuk cerrahisinin bir parçasıdır. Çocuklarda kanser, beyin tümörleri, böbrek tümörleri, karaciğer tümörleri gibi çeşitli bölgelerde ortaya çıkabilir ve cerrahi müdahale genellikle tümörün çıkarılması veya azaltılması amacıyla yapılır.
  5. Laparoskopik Cerrahi: Çocuk cerrahisi alanında laparoskopik cerrahi de yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Bu yöntem, kamera ve ince aletlerin kullanıldığı minimal invaziv bir cerrahi yöntemdir. Laparoskopik cerrahi, çocukların daha hızlı iyileşmesine ve daha az komplikasyona sahip olmasına yardımcı olabilir.

Çocuk cerrahisi, çocukların özel ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim almış cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Bu cerrahlar, çocukların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarına duyarlıdır ve çocukların sağlığını ve güvenliğini en üst düzeyde tutmak için özel teknikler kullanırlar. Eğer çocuğunuzda cerrahi bir müdahale gerektiği düşünülüyorsa, çocuk cerrahisi uzmanıyla görüşmek önemlidir.


Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Polikliniği Hakkında

Çocuk Cerrahisi 0-18 yaş arasındaki çocukların baş-boyun cerrahisi, batın-sindirim sistemi cerrahisi, ürogenital ve jinekolojik cerrahi, endokrin cerrahisi, onkolojik cerrahi, travma cerrahisi ve yenidoğan cerrahisi ile ilgilenen oldukça geniş alanda hizmet veren ve yenidoğan ünitesi, çocuk yoğun bakım, çocuk nefroloji, çocuk hemato-onkoloji  ve travma birimleri ile yakın ilişkide çalışan bölümdür. Şu anda 2 uzman doktor ile hizmet verilen kliniğimizde yapılan başlıca ameliyatlar şunlardır:

Baş boyun: Dil – dudak bağı, tiroglossal – brankial kist, lenfanjiom-hemanjiom, lipom, tortikollis, lenf nodu eksizyonu…
Karın duvarı: İnguinal herni (kasık fıtığı), ventral herni, insziyonel herni, umblikal herni epigastrik herni, lipom…
Batın-Sindirim sistemi: Diafragma eventrasyonu-hernileri, Mide-barsak perforasyonu, intestinal obstrüksiyonlar, fundoplikasyon, gastrostomi, akut apandisit, ileus, volvulus, invajinasyon, stoma operasyonları, rektal prolapsus, rektal polip, Hirschsprung hastalığı…
Yumuşak doku lezyonları: Apse- hematom drenajı, meme cerrahisi, pilonidal sinüs (kıl dönmesi), lipom…
Ürogenital sistem: Sünnet, hipospadias, üretral kordi, penis rotasyon anomalileri, VUR, UP-UV darlıklar, inmemiş testis, testis torsiyonu, hidrosel, varikosel…
Jinekolojik cerrahi: Over kistleri-torsiyonu, labial sineşi, imperfore hymen, genitoplasti işlemleri…
Onkolojik cerrahi: Wilms tümörü, nöroblastom, teratomlar, testis tümörleri, yumuşak doku tümörleri…
Travma cerrahisi: Batın içi solid organ (karaciğer,dalak,pankreas,böbrek) yaralanmaları, perforasyonlar, kesici-delici alet yaralanmaları, ürogenital travmalar…
Yenidoğan cerrahisi: NEK, Hirschsprung, intestinal atreziler, pilor stenozu, omfalosel-gastroşizis, volvulus…

Bu operasyonların bazıları laparoskopik olarak da yapılabildiği gibi açık yapılan cerrahilerde de minimal invaziv yaklaşım temel prensibimizdir.. Operasyonlarımızın  büyük çoğunluğu günübirlik olarak yapılmaktadır. Ayrıca özefagusdaki yabancı cisimler için de endoskopik tedavi  yapılmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Cerrahisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Cerrahisi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Şeker Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No:77 Kocasinan / KAYSERİ 38080


☎️ İletişim:

0352 315 77 00 – 01 – 02


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Kayseri Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları başlıklı makalemizde Kayseri Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları, Kayseri Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Kayseri Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir