Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 02.12.2023


Gastroenteroloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Sindirim sistemi, ağızdan başlayarak yemek borusu, mide, barsaklar, karaciğer, safra kesesi ve pankreası içerir. Gastroenterologlar, sindirim sistemi hastalıklarının teşhisini, tedavisini ve takibini yaparlar. İşte gastroenteroloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Reflü hastalığı: Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan bir durumdur. Bunun nedeni, alt özofageal sfinkter adı verilen kasın zayıflaması veya gevşemesidir. Semptomları arasında mide yanması, göğüs ağrısı, boğazda yanma hissi, öksürük ve geğirme bulunur. Tedavi genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, antiasitler, proton pompa inhibitörleri ve diyet düzenlemelerini içerir.
  2. Ülser hastalığı: Ülser, mide veya onikiparmak bağırsağının iç yüzeyinde oluşan açık yaralardır. Genellikle Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu enfeksiyon veya nonsteroid antiinflamatuar ilaçların (NSAID’ler) uzun süreli kullanımı sonucunda gelişir. Semptomları arasında karın ağrısı, mide yanması, bulantı, kusma ve iştah kaybı bulunur. Tedavi, antibiyotikler, proton pompa inhibitörleri, antiasitler ve NSAID kullanımının azaltılmasını içerir.
  3. İrritabl bağırsak sendromu (IBS): İBS, barsak hareketlerinde bozukluğa bağlı olarak tekrarlayan karın ağrısı, şişkinlik, gaz, kabızlık veya ishal gibi sindirim sistemi semptomlarıyla karakterize bir durumdur. Tedavi, semptomları hafifletmeyi amaçlayan yaşam tarzı değişiklikleri, diyet modifikasyonları, stres yönetimi ve bazen ilaçları içerir.
  4. Crohn hastalığı: Crohn hastalığı, bağırsakların herhangi bir bölümünü etkileyebilen kronik bir bağırsak iltihaplanmasıdır. Semptomları arasında karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, yorgunluk ve iştahsızlık bulunur. Tedavi, inflamasyonu azaltmak ve semptomları kontrol altına almak için ilaçlar, immünosüpresifler ve bazen cerrahi müdahaleleri içerir.
  5. Karaciğer hastalıkları: Karaciğer hastalıkları arasında karaciğer yağlanması, hepatit (viral hepatit, alkolik hepatit), siroz, karaciğer kanseri ve safra yolu hastalıkları yer alır. Gastroenterologlar, karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi, viral hepatit tedavisi, siroz yönetimi ve karaciğer transplantasyonu gibi konularda uzmanlaşmışlardır.

Bu sadece bazı örnekler olup, gastroenteroloji birçok farklı sindirim sistemi hastalığını kapsar. Hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak tedavi planı ve yöntemleri değişebilir. Gastroenteroloji uzmanları, hastalık teşhisi, tedavisi ve takibi konularında uzmanlaşmış sağlık profesyonelleridir.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği Hakkında

Erişkin gastroenteroloji polikliniğimiz B blok zemin katta haftanın iki günü hizmet vermektedir. Erişkin gastroenteroloji endoskopi ünitemiz A blok zemin katta olup uzman hekimimize ek olarak 4 hemşire görev yapmaktadır. Endoskopi ünitesinde haftanın üç günü gastroenterolojik girişimsel işlemler yapılmaktadır. Yatırılarak tedavisi gereken hastalarımız için C Blok 6. Kat’ta yataklı hasta servisimiz bulunmaktadır.

Erişkin gastroenteroloji polikliniğimizde 182 veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak muayene olabilirsiniz. Ek olarak acil servise gelen gastroenteroloji ile ilişkili hastalara da icap nöbeti olarak hizmet verilmektedir.

Kliniğimizin hedefi hastalarımıza kanıta dayalı tıp eşliğinde en iyi ve yeni tanı ve tedavi yöntemlerini uygulamaktır.

Klinikte Yapılan Özellikli İşlemler:

Kliniğimize üst ve alt gastrointestinal sistem ile ilgili endoskopik işlemler uygulanmaktadır.

Özofagogastroduodenoskopi (üst endoskopi),

            Üst sindirim sistemi ile ilişkili hastalıkların tanı ve tedavisi,

            Üst gastrointestinal sistem ile ilişkili kanamalara müdahale,

            Özellikli sindirim sistemi hastalıklarının tanısına yönelik endoskopik biyopsi işlemleri,

            Yabancı cisim çıkarılması,

            Polip, kitle, vb yapıların eksizyonu (çıkarılması) veya örneklenmesi,

            Perkütan endoskopik gastrostomi (PEG / beslenme tüpü yerleştirilmesi).       

Kolonoskopi / Rektosigmoidoskopi (alt endoskopi),

            Alt sindirim sistemi ile ilişkili hastalıkların tanı ve tedavisi,

            Alt gastrointestinal sistem ile ilişkili kanamalara müdahale,

            Kolon (kalın barsak) hastalıklarının tanısına yönelik biyopsi işlemleri,

            Polip, kitle, vb yapıların eksizyonu (çıkarılması) veya örneklenmesi.

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

Kliniğimizde üst ve alt gastrointestinal sistem ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Mide – barsak şikâyetlerinin tanı ve tedavisi,

Çölyak hastalığı,

İnflamatuar barsak hastalıkları (Crohn / ülseratif kolit),

İrritabl barsak sendromu,

Karaciğer – safra yolu – pankreas hastalıkları,

Viral hepatitler.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Gastroenteroloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Gastroenteroloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ulukent Mahallesi (Doğukent Depo Mevkii) Onbaşı Sokak No: 99 Elazığ / Merkez


☎️ İletişim:

0424 606 60 00 – 0424 2380032- 04242381136 Fax:0424 212 14 61


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Doktorları, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir