Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Doktorları

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.08.2023


Çocuk Gastroenteroloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk gastroenterolojisi, çocuklarda sindirim sistemi hastalıklarının teşhisini, tedavisini ve takibini yapan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bu alanda çalışan çocuk gastroenterologları, çocuklarda görülen sindirim sistemi rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları ve beslenme sorunları ile ilgilenirler. İşte çocuk gastroenterolojisi hakkında daha fazla bilgi:

  1. Sindirim Sistemi Hastalıkları: Çocuk gastroenterologları, çocuklarda görülen sindirim sistemi hastalıklarının teşhisini yapar ve tedavi planlarını oluşturur. Bu hastalıklar arasında mide-bağırsak enfeksiyonları, gastroözofageal reflü hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalıkları (örneğin, Crohn hastalığı, ülseratif kolit), irritabl bağırsak sendromu ve çölyak hastalığı bulunabilir.
  2. Karaciğer Hastalıkları: Çocuklarda karaciğer hastalıkları, viral hepatitler, karaciğer yağlanması, hepatitik ensefalopati, biliyer atrezi, hepatitik hepatitler, karaciğer sirozu ve metabolik bozukluklar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Çocuk gastroenterologları, karaciğer hastalıklarının teşhisini yapar, tedavi planlarını oluşturur ve gerekirse karaciğer nakli gibi cerrahi müdahaleleri yönetir.
  3. Beslenme Sorunları: Çocuk gastroenterologları, çocuklarda beslenme sorunlarına neden olan durumları değerlendirir ve tedavi eder. Bunlar arasında büyüme geriliği, besin alerjileri, besin intoleransları, yetersiz beslenme, besin emilim bozuklukları ve tüp beslenme gerektiren durumlar bulunabilir. Çocuk gastroenterologları, çocuğun beslenme ihtiyaçlarını belirler, uygun diyet planlarını oluşturur ve gerekirse beslenme desteği sağlar.
  4. Endoskopi ve Kolonoskopi: Çocuk gastroenterologları, sindirim sistemi problemlerini teşhis etmek ve tedavi etmek için endoskopi ve kolonoskopi gibi görüntüleme yöntemlerini kullanır. Bu prosedürler, çocuğun mide, bağırsak ve diğer sindirim organlarının iç yapısını görmek için kullanılır. Çocuk gastroenterologları, endoskopi ve kolonoskopi sırasında biyopsi alabilir, anormal bulguları değerlendirebilir ve gerekirse tedaviye yönelik müdahalelerde bulunabilir.

Çocuk gastroenterologları, çocukların sindirim sistemi sağlığını korumak, doğru beslenmeyi sağlamak, sindirim sistemi hastalıklarını yönetmek ve yaşam kalitesini artırmak için çalışırlar. Ayrıca, multidisipliner bir yaklaşım kullanarak diğer sağlık uzmanlarıyla işbirliği yaparlar ve çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklerler.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği Hakkında

Bilim dalımız 2019 yılında Ankara Şehir Hastanesinde hizmet vermeye başlamıştır.

Bölümümüz çalışanları ve uzmanları daha önce Ankara Çocuk Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematoloji-Onkoloji Hastanesi’nde çalışmakta idi. Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi’nde kronik karın ağrısı, reflü, kabızlık, kronik ishal ile ilişkili semptomları ve beslenme güçlüğü-bozukluğu olan ve ayrıca çölyak hastalığı, Crohn Hastalığı, ülseratif kolit, karaciğer hastalıkları ve pankreas hastalıkları gibi hastalıkları olan çocuklara yardımcı olmaktayız.

Öğretim üyeleri, pediatrik gastroenterolog, pediatri uzmanları, araştırma görevlileri, diyetisyenler ve hemşirelerden oluşan ekibimiz; poliklinik hizmetlerinde ve günübirlik ve yataklı servislerimizde girişimsel işlemlerde (endoskopi, kolonoskopi, karaciğer biyopsi vb.) görev yapmaktadır.

Her çocuğa verdiğimiz bakım kalitesini artırmak ve zorlukların üstesinden gelmek için yenilikçi yollar arıyoruz. En yeni teknoloji ile hazırlanmış gastroenteroloji işlemler birimimizde bir dizi teşhis ve tedavi seçeneği sunuyoruz.

Çocuğunuz bize yönlendirildiyse, ilk adım bizden 182’yi arayarak randevu almaktır.

Girişimsel İşlemlerin Genel Başlıkları

Karaciğer biyopsisi Karaciğer hastalığı olan hastalarda zedelenmenin ağırlığını ve/veya nedenini belirlemek için yapılan bir işlem olup, özel bir iğne ile karaciğerden küçük bir örneğin alınması işlemidir.

Biyopsi yapılmasına karar verilen hastanın önce kanamaya eğilimi olup olmadığı kan testleri ile araştırılmaktadır.

Hasta biyopsinin yapılacağı gün yatırılmakta ve biyopsi sonrası bir gece hastanede izlenmektedir.

Histopatolojik inceleme sonuçları, yapılan işlemlerin niteliğine göre 15 gün içinde çıkmaktadır. Özofagogastroduedenoskopi (ÖGD)- Kolonoskopi Endoskop ile (çapı 7 ve 9 mm) hastanın yemek borusu, midesi ve bağırsağın ilk 10 cm’lik kısmı incelenmektedir.

Kolonoskopide ise hastanın kalın bağırsağı ince bağırsakla birleştiği yere kadar incelenmektedir. Gerektiği durumlarda mikroskopik inceleme için örnekler alınmaktadır.

Hastaların midelerinin boş olması gerekmektedir, gece 24’den sonra bir şey yememeli ve su dahil içilmemelidir. Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde açlık süreleri hakkında ailelere bilgi verilmektedir.

Kolonoskopi işlemi boyunca, kolon mukozasının tam incelenebilmesi için yeterli bağırsak temziliği yapılmalıdır.

Bağırsak temizliğinin iyi olması için 3 gün öncesinden hasta posa bırakmayan diyete başlamalı ve bu dönemde bağırsak boşalmasını sağlayan ilaçlar almalıdır.

Kalın bağırsaklarda görüntüyü engelleyecek dışkı kalmamalıdır.

İşlem öncesi hastalar damardan verilen anestezik ilaçlarla uyutulmakta ve işlem bittikten sonra işlemle ilgili bir şey anımsamamaktadırlar.

İşlem sonunda hasta 2-3 saat gözlenmektedir. Histopatolojik inceleme sonuçları, yapılan işlemlerin niteliğine göre 15 gün içinde çıkmaktadır.

Perkutan endoskopik gastrostomi, Jejunostomi (PEG, PEG/J) Gastrostomi karın ön duvarından mideye, jejunostomi ise ince bağırsağa beslenme tüpü yerleştirilmesidir.

Bu tüpler endoskopik ya da cerrahi olarak yerleştirilebilir. Bu beslenme tüplerinin yerleştirilmesi planlanan hastalar yataklı servise yatırılarak işlemler yapılmaktadır.

Hasta/ebeveynler beslenme ve ostomi bakımı hakkında eğitildikten sonra 1-2 gün içinde taburcu edilmektedir. Özofagus Bant Ligasyonu Kronik karaciğer ve karaciğer damar hastalıklarında ve sirozda daha çok alt kısmında olmak üzere, yemek borusunda genişlemiş toplar damarlar (varis) oluşmakta ve bunlar zaman zaman kanayarak hayatı tehdit eden durumlara neden olabilmektedir.

Bu işlemle kanama riskinin azaltılması amaçlanmaktadır. İşlem hazırlıkları ösefagogastroduodenoskopide olduğu gibidir. Endoskopi sırasında yemek borusundaki varisler görülmekte ve özel bir alet kullanılarak varisler lastik bir bant ile boğulmaktadır. Değişik zamanlarda bu işlemi tekrarlamak gerekir.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Gastroenteroloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Bilkent/Çankaya/ANKARA


☎️ İletişim:

0 312 552 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Doktorları, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir