Kayseri Şehir Hastanesi
Kayseri Şehir Hastanesi

Kayseri Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktorları

Kayseri Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 04.07.2023


Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları, kulak, burun, boğaz, baş ve boyun bölgesindeki hastalıkları tanıyan, tedavi eden ve yöneten bir tıbbi uzmanlık dalıdır. KBB uzmanları, bu alanla ilgili çeşitli hastalıkların teşhisini yapar, konservatif tedaviler uygular veya cerrahi müdahaleler gerçekleştirir.

İşte KBB hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Kulak İltihapları: Orta kulak iltihabı (otitis media), dış kulak iltihabı (otitis externa) gibi kulak enfeksiyonları KBB uzmanlarının ilgilendiği durumlar arasındadır. Kulak ağrısı, işitme kaybı, kulak akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir ve uygun antibiyotik tedavisi veya kulak temizliği gibi müdahaleler gerektirebilir.
  2. Sinüzit: Burun sinüslerinin iltihaplanması sonucu oluşan bir durumdur. Sinüzit, burun tıkanıklığı, yüz ağrısı, burun akıntısı gibi semptomlarla kendini gösterir. KBB uzmanları, sinüzitin teşhisi için fizik muayene, endoskopik görüntüleme ve gerektiğinde görüntüleme testleri kullanır ve tedavi planını oluşturur.
  3. Horlama ve Uyku Apnesi: Horlama ve uyku apnesi, uyku sırasında solunumun tekrarlayan durması veya azalmasıyla karakterizedir. KBB uzmanları, uyku testleri, endoskopik değerlendirme ve diğer yöntemlerle bu durumları değerlendirir ve uygun tedavi seçeneklerini sunar.
  4. Bademcik ve Geniz Eti Sorunları: Bademcik ve geniz eti (adenoid) büyümesi, sık enfeksiyonlara neden olabilir ve solunum problemlerine yol açabilir. KBB uzmanları, bademcik iltihapları ve geniz eti büyümesi durumunda cerrahi müdahaleleri gerçekleştirir.
  5. İşitme Kaybı: İşitme kaybı, kulakta yapısal sorunlar, işitme siniri problemleri veya yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir. KBB uzmanları, işitme kaybının nedenini belirlemek için odyolojik testler yapar ve uygun tedavi seçeneklerini önerir.
  6. Boyun Kitleleri: Boyun bölgesindeki şişlikler veya kitleler, KBB uzmanlarının değerlendirdiği durumlardır. Boyun kitleleri, lenf nodu enfeksiyonları, tiroit nodülleri veya kanser gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

KBB hastalıkları genellikle fizik muayene, endoskopik inceleme, laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahaleler, alerji yönetimi ve rehabilitasyon programları yer alabilir. KBB uzmanları, hastaların kulak, burun ve boğaz sağlığını değerlendirir, hastalıkların erken teşhisini yapar ve uygun tedavi yöntemlerini uygular.


Kayseri Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Kayseri’de kurumsal olarak ilk hastane olan 1884 yılında temeli atılan, 1910 yılında açılan ve o dönemdeki imkansızlıklar nedeniyle ancak 1924 yılında tam hizmet vermeye başlayan 25 yataklı Memleket Hastanesi hastanemizin temelini oluşturmaktadır. 1938 yılında 50 yataklı, 1943 yılında 100 yataklı,  1968 yılında 560 yataklı, 2012 yılında 1414 yataklı, 5 Mayıs 2018 tarihinden itibaren de 1607 yataklı Şehir Hastanesi olarak hizmet vermektedir.

2005 yılında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi haline dönüşen hastanede ilk KBB Eğitim Kliniği 2008 yılında faaliyete başlamıştır. 2008 yılından bugüne kadar her yıl büyüyen ve gelişen KBB Eğitim Kliniği Kayseri ve civarındaki yaklaşık 2.500.000 hastaya hizmet sunmaktadır. KBB Kliniğimizde şu anda Prof. Dr. İbrahim Özcan ve Doç. Dr. Mehmet Yaşar eğitim görevlisi olarak çalışmakta olup, 13 uzman ve 9 asistan hekim ile birlikte hizmet verilmektedir.

Kayseri Şehir Hastanesi bünyesindeki KBB Kliniği 36 nitelikli yatak, 4 ameliyathane, 15 endoskopi ünitesi bulunan poliklinik muayene odası, 10 odyometri cihazı, 2 klinik BERA, 2 OAE, 2 VEMP, 2 VHİT, 1 ENOG, 2 VNG ve kalorik test cihazı; 3 uzman odyolog, 9 odyometrist, 1 konuşma ve yutma bozuklukları terapisti ile modern teknolojilerin, güncel tıbbi bilgilerin ve ameliyatların uygulandığı bir kliniktir.

Eğitim Kliniği formatına uygun olarak hasta başı günlük vizit ve eğitimlerin yanında Çarşamba günleri odyoloji ve yayın toplantıları, Cuma günleri poliklinik konseyi, tümör konseyi, makale ve seminer programları gerçekleştirilmekte; mortalite ve morbidite toplantıları yapılmaktadır.

2017 yılı içinde 242.420 hasta ile tüm Türkiye’de en çok ayaktan hasta muayenesi yapan Kliniğimizde 4295 ameliyat gerçekleştirilmiştir. Kliniğimizde özellikle 0-4 yaş arası yeni doğan işitme tarama programı ile tespit edilen işitme engelli çocuklarımıza gerekli tetkik ve muayeneleri sonrası biyonik kulak olarak nitelendirilen koklear implant ameliyatları yapılmakta olup; bu sayede bu çocuklarımızın okul çağında akranları ile beraber işitme ve konuşma açısından engellilikleri ortadan kalkmış olarak eğitim almaları ve hayata engelsiz bireyler olarak katılımları sağlanmaktadır.

Bunun yanında başta kanserler olmak üzere baş-boyun hastalıklarının ileri cerrahi tedavisi, tüm kulak cerrahileri, endoskopik sinüs cerrahisi, burun ameliyatları, geniz eti, bademcik, orta kulak ventilasyon tüpü uygulaması gibi standart ve ileri cerrahiler gerçekleşmektedir. Kliniğimiz Şehir hastanesinin yüksek kalitedeki hasta konforunu en yeni teknolojik cihazlarla güncel ve modern tıbbi ve cerrahi tedaviler eşliğinde hastalarımızın hizmetine sunmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Kayseri Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

Ass. Dr. Ahmet Tarık KILIÇ
Ass. Dr. Ahmet Yaşar ERCİYES
Ass. Dr. Alper HAYALOĞLU
Ass. Dr. Aycan ŞAHİN GENÇ
Ass. Dr. Aykut KURU
Ass. Dr. Burak YÜCEL
Ass. Dr. Emrah Fatih SARAÇ
Ass. Dr. Enes Emre DAĞ
Ass. Dr. Esra DİŞBUDAK
Ass. Dr. Fehmi SOYLU
Ass. Dr. Furkan ÇILMAN
Ass. Dr. Furkan GEZERTAŞAR
Ass. Dr. Hakan KIRICI
Ass. Dr. Mehmet KİLCİ
Ass. Dr. Merve CENGİZ
Ass. Dr. Muhammet Deniz ÇETİN
Ass. Dr. Mustafa ALKAYA
Ass. Dr. Mustafa Kemal PEKSÖZ
Ass. Dr. Nusret ÇİFTCİ
Ass. Dr. Osman AKYÜZ
Ass. Dr. Tolga YORULMAZ
Ass. Dr. Yunus EMEKTAR

ALO 182 hattını arayarak Kayseri Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Kulak Burun Boğaz Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Şeker Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No:77 Kocasinan / KAYSERİ 38080


☎️ İletişim:

0352 315 77 00 – 01 – 02


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Kayseri Şehir Hastanesi Plastik, Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları başlıklı makalemizde Kayseri Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları, Kayseri Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Kayseri Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir