Kayseri Şehir Hastanesi
Kayseri Şehir Hastanesi

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 02.07.2023


Enfeksiyon Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Enfeksiyon hastalıkları, mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler) vücuda girmesi ve çoğalması sonucu oluşan hastalıklardır. Bu mikroorganizmalar, vücutta enfeksiyona neden olan patojenlerdir ve çeşitli yollarla yayılabilirler.

Enfeksiyon hastalıkları genellikle bulaşıcıdır, yani bir kişiden diğerine geçebilirler. Bu geçiş, havadan solunum yoluyla, temas yoluyla (örneğin, temas yoluyla bulaşan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar), su veya gıda yoluyla veya vektörler aracılığıyla (örneğin, sivrisinekler aracılığıyla sıtma) olabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının belirtileri ve şiddeti, mikroorganizmanın türüne, enfekte olan kişinin bağışıklık sisteminin durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bazı enfeksiyonlar hafif semptomlarla seyredebilirken, diğerleri ciddi ve hayati tehlike oluşturabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi, genellikle enfeksiyonun nedenini belirlemek ve uygun bir tedavi planı uygulamakla ilgilidir. Viral enfeksiyonlar genellikle antiviral ilaçlarla tedavi edilirken, bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Bazı durumlarda, semptomları hafifletmek veya enfeksiyonun yayılmasını önlemek için semptomatik tedaviler de uygulanabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, enfeksiyonların yayılmasını engellemeye yönelik önlemleri içerir. Bunlar arasında hijyen kurallarına uymak (ellerin sık sık yıkanması, öksürürken veya hapşırırken ağız ve burunun kapalı tutulması), aşılarla korunma, enfekte kişilerle yakın temasın sınırlanması ve bulaşıcı hastalıkların yayılma riski olan bölgelerden kaçınmak gibi önlemler yer alır.

Enfeksiyon hastalıkları geniş bir yelpazeyi kapsar ve örnekler arasında grip, soğuk algınlığı, zatürre, tüberküloz, sıtma, HIV/AIDS, hepatit, zika virüsü, kızıl, suçiçeği ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bulunur. Bu hastalıkların her biri, etken mikroorganizmanın özelliklerine ve vücutta neden olduğu reaksiyonlara bağlı olarak farklı semptomlara ve tedavi yöntemlerine sahip olabilir.


Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Ekim 2008 tarihinde kurulmuştur. Klinikte 1 Profesör, 7 uzman ve 8 asistan doktor çalışmaktadır. Asistan eğitimi Ocak 2009 tarihinden beri devam etmektedir. Bugüne kadar 9 asistan hekim uzmanlık eğitimini başarı ile tamamlamıştır.

Kayseri Şehir Hastanesi’nin 2018 yılı mayıs ayında açılmasıyla Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi’nin tüm klinikleri buraya taşınmış olup servisimiz Genel Hastane Binası 2. katta karşılıklı iki servisten oluşmaktadır. Toplam yatak sayısı 36’dır. Poliklinik sayımız 2 olup Genel Hastane zemin katta bulunmaktadır. Klinik hasta takibinin yanı sıra her gün yoğun bakım vizitleri, tüm hastane geneline konsültasyon hizmetleri sunulmaktadır.

Kliniğimizde biri klinik sorumlu hemşiresi olmak üzere 20 hemşire, bir klinik sekreteri hizmet vermektedir.

Enfeksiyon kontrol komitesi hemşireleri sürveyansın yanında günlük olarak tüm yoğun bakımlar, dezenfeksiyon-sterilizasyon ünitesi, ameliyathaneler, doğum salonları gibi kritik alanların takibini yapmaktadır. Ortalama iki haftada bir hastane geneline enfeksiyon kontrolüne ilişkin eğitimler verilmektedir.
Eğitim dönemi eylül ve haziran ayları arasındadır. Haftada iki gün makale ve seminer şeklinde asistan eğitimi verilmektedir Eğitim programını hazırlarken temel ve klinik mikrobiyoloji, antibiyotikler, klasik enfeksiyon hastalıkları ve hastane enfeksiyonları konuları temel alınmaktadır. Son 2 yıla yakın zamandır seminerlerin en önemli konusu Covid-19 olmakla birlikte başta antibiyotik yönetimi ve diğer konularda da makale ve seminer eğitimleri ile dersler yapılmaktadır. Asistan rotasyonları Tıpta Uzmanlık Yönetmeliğine uygun şekilde ve sürede uygulanmaktadır.

Klinik Eğitim Sorumlusu : Prof. Dr. İlhami Çelik

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği olarak ilgi alanımız olduğu hastalıklar şunlardır;

-Akut ve Kronik Hepatitler

-HIV virus enfeksiyonu

-Kırım kongo kanamalı ateşi

-Brusella ve diğer zoonotik hastalıklar

-Sıtma

-Menenjit

-Sepsis ve kan dolaşımı enfeksiyonu

-Yumuşak doku enfeksiyonları

-Cerrahi sonrası enfeksiyonlar/protez enfeksiyonu

-İmmun sistemi baskılanmış konak enfeksiyonları

-Üriner sistem enfeksiyonu

-Akciğer enfeksiyonu

-Gastroenterit

Klinik Sorumlu Hemşire: Nurcan Koçak

Kliniğimizde 17 hemşire ve 5 yardımcı personel çalışmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

Ass. Dr. Azade KANAT
Ass. Dr. Emine ARMAN FIRAT
Ass. Dr. Hande SAĞLAM
Ass. Dr. Hilal EKİCİ
Ass. Dr. Mert ŞİMŞEK
Ass. Dr. Merve YILDIZ
Ass. Dr. Seda ZOR ÇAKILLI

ALO 182 hattını arayarak Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Enfeksiyon Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Şeker Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No:77 Kocasinan / KAYSERİ 38080


☎️ İletişim:

0352 315 77 00 – 01 – 02


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Kayseri Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları başlıklı makalemizde Kayseri Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları, Kayseri Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Doktor Kadrosu ve Kayseri Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir