İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 21.12.2023


Kalp Damar Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Kalp damar cerrahisi, kalp ve damar sistemi ile ilgili ciddi hastalıkların cerrahi tedavisini kapsayan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bu cerrahi işlemler, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynar. Kalp damar cerrahisi genellikle açık kalp cerrahisi veya minimal invaziv cerrahi olarak uygulanır.

Kalp damar cerrahisi, aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılır:

  1. Koroner Arter Hastalığı: Koroner arter hastalığı, kalp kasına kan sağlayan koroner arterlerdeki daralmalar veya tıkanmalar nedeniyle oluşur. Kalp damar cerrahisi, bypass cerrahisi olarak da bilinen koroner arter bypass greftleme (CABG) prosedürüyle bu daralmış veya tıkanmış arterlerin çevresinden yeni bir yol oluşturmayı içerir. Böylece kalbin yeterli kan ve oksijen alması sağlanır.
  2. Kalp Kapak Hastalıkları: Kalp kapaklarında darlık (stenoz) veya yetersizlik (yetmezlik) durumları ortaya çıkabilir. Kalp damar cerrahisi, kapak tamiri veya kapak değiştirme ameliyatlarıyla kalp kapak hastalıklarının tedavisini gerçekleştirir. Bu işlemde, hasarlı veya işlevini yitiren kapaklar onarılarak veya yapay kapaklarla değiştirilerek normal kan akımı sağlanır.
  3. Aort Hastalıkları: Aort, kalpten çıkan büyük ana atardamar olarak bilinir. Aort anevrizması (aort duvarında balonlaşma) veya aort diseksiyonu (aort duvarının yırtılması) gibi aort hastalıkları, kalp damar cerrahisi gerektiren ciddi durumlardır. Ameliyatla anevrizma veya yırtılma bölgesi onarılır veya gerektiğinde aort kısmen veya tamamen değiştirilir.
  4. Konjenital Kalp Hastalıkları: Doğuştan gelen kalp hastalıkları, kalp ve damarların yanlış şekilde oluşması sonucu ortaya çıkar. Bazı durumlarda, kalp damar cerrahisi ile yapısal anormallikler düzeltilir ve normal kalp fonksiyonu sağlanır. Bu tür cerrahi müdahaleler, doğumdan sonra veya çocukluk döneminde gerçekleştirilebilir.

Kalp damar cerrahisi genellikle karmaşık ve büyük ölçekli cerrahi işlemler içerir. Kalp cerrahisi uzmanları, bu işlemleri gerçekleştirirken kalp ve dolaşım sistemi fonksiyonlarını desteklemek için kalp-lung makinesi gibi ileri teknolojik araçlar kullanır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci, hasta takibi ve rehabilitasyon da kalp damar cerrahisinin önemli bir parçasıdır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği Hakkında

  Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Merkezi uzun yıllardır bulunduğu bölge ve Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen hastalara hizmet vermektedir. Ayrıca 2018 yılından bu yana Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Öğrencisi (asistan doktor) eğitimi de sağlanan ünitede eğitim süresi 5 yıldır. Asistan doktor eğitimleri temel kalp ve damar hastalıklarının medikal, girişimsel ve cerrahi teorik dersler ile uzman veya akademisyen doktorlar eşliğinde pratik uygulamalarını kapsamaktadır.

      Kliniğimiz toplamda 2 Profesör, 1 Doçent, 7 Uzman Doktor ve 4 Asistan Doktor ile haftanın 7 günü 24 saat sürekli hizmet verebilmektedir. Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi 35 yatak, Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi ise toplamda 10 yatak (3 yatak negatif basınçlı izolasyon odası olmak üzere) kapasitelidir.  Konjenital kalp cerrahisi poliklinik ve cerrahi hizmetleri, kalp ve damar cerrahisinin yandal branşı olarak hastanemizde uygulanmaktadır.

      Özellikli hizmetler

    Kliniğimizde Kalp ve Damar Hastalıklarına dair güncel bütün uygulamalar hastalarımıza sunulmaktadır. Bunlar arasında erişkin hastalarda; koroner damar hastalıklarının tedavisi için bypass cerrahisi, edinsel veya romatizmal sebepli kapak hastalıkları için tamir ya da kapak değişimi (mekanik veya biyolojik) cerrahisi, aort damarının anevrizma veya diseksiyon hastalıklarının tedavisi için açık cerrahi veya endovasküler olarak aortanın tamiri (EVAR, TEVAR), karotis (şah damarı) arter hastalıklarının tedavisi için açık cerrahi ya da endovasküler yöntemlerle tedavisi, periferik arteryel hastalıkların tedavisinde açık ameliyatların (periferik bypass) yanında endovasküler (anjiyografik kapalı yöntemlerle) girişimsel tedaviler, venöz sistem hastalıklarının (varis için endovasküler radyofrekans ablasyon veya açık cerrahi, derin ven trombozunun veya venöz ülserin anjiyografik yöntemlerle tedavisi, rahim varislerinin endovenöz yolla koil-embolizasyon yöntemi ile kapatılması) tedavileri uygulanmaktadır. Hemodiyaliz bağımlı kronik böbrek yetmezliği hastalarında arteriyovenöz fistül oluşturulması (diyaliz makinesine daha güvenli bağlanabilmesi için) ameliyatları da yapılabilmektedir. Tüm bunların yanında kliniğimizde her türlü doğumsal kalp ve damar hastalıkları, prematüre yenidoğanlarda ve ileri yaş bebek ve çocuklarda başarı ile tedavi edilmektedir. Ayrıca 7/24 hizmet veren kliniğimizde her türlü kalp ya da damar yaralanmalarının acil müdahelesi yapılabilmektedir.

     Hastanemiz Kalp Merkezi erişkin hastaların yanında çocuklara ve yaşlılara yönelik bütün sağlık uygulamalarını, cerrahi ve endovasküler işlemleri de uygulayabilecek büyük bir uzmanlık, teknik donanım ve kapasiteye sahiptir.    

       Kliniğe nasıl ulaşılır?       Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi 3. blok 4. katta,  Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi 1. blok 2. Katta, Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği 3. Blok -1. Katta yer almaktadır


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Kalp Damar Cerrahisi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kardiyoloji Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kardiyoloji Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir