İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 18.12.2023


Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ortopedi ve Travmatoloji, kas, kemik, eklem ve bağ dokusuyla ilgili hastalıkları tanıyan, tedavi eden ve rehabilitasyon süreçlerini yöneten bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu alan, kaza, spor yaralanmaları, kemik kırıkları, eklem sorunları, omurga rahatsızlıkları, kas ve tendon yaralanmaları gibi çeşitli ortopedik ve travmatolojik durumları kapsar.

İşte ortopedi ve travmatoloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Kırıklar: Kemiklerin kırılmasıdır. Kırıklar, travmatik yaralanmalar, düşmeler, spor kazaları gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Kırıklar, kırık parçalarının yerine yerleştirilmesi (reduksiyon) ve sabitlenmesiyle tedavi edilir.
  2. Osteoartrit: Eklem kıkırdağının aşınması ve dejenerasyonuyla karakterize olan bir hastalıktır. Osteoartrit, eklem ağrısı, sertlik, şişlik ve hareket kısıtlılığına yol açar. Tedavi, ağrı yönetimi, fizik tedavi, egzersizler ve cerrahi seçenekleri içerebilir.
  3. Romatoid Artrit: Otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit, eklem iltihabına neden olur. Eklem şişmesi, ağrı, sertlik ve fonksiyon kaybı gibi semptomlarla kendini gösterir. Romatoid artritin tedavisi, antiromatizmal ilaçlar, fizik tedavi ve cerrahi müdahaleleri içerebilir.
  4. Omurga Bozuklukları: Skolyoz (omurga eğriliği), bel ağrısı, boyun ağrısı, disk hernisi, omurga kırıkları gibi çeşitli omurga bozuklukları ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir ve tedavi edilir. Tedavi yöntemleri arasında korse tedavisi, fizik tedavi, ilaçlar ve cerrahi seçenekler yer alabilir.
  5. Spor Yaralanmaları: Aktif bireylerde sıkça görülen spor yaralanmaları, eklem burkulmaları, kas zorlanmaları, tendon yırtılmaları ve menisküs yaralanmalarını içerir. Tedavi genellikle dinlenme, fizik tedavi, rehabilitasyon ve bazı durumlarda cerrahi müdahaleyi içerebilir.
  6. Kemik Tümörleri: İyi huylu (benign) veya kötü huylu (malign) kemik tümörleri ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir. Tedavi seçenekleri tümörün tipine ve evresine bağlı olarak cerrahi çıkarılma, kemoterapi ve radyoterapiyi içerebilir.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanları, hastaların fiziksel fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olmak, ağrıyı yönetmek ve hareketliliği artırmak için çeşitli tedavi yöntemlerini kullanırlar. Bu uzmanlar, kapsamlı bir değerlendirme yaparak uygun tanıyı koyar, tedavi planını oluşturur ve hastaların iyileşme sürecini takip eder.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Hakkında

Kliniğimiz 1974 tarihinde Okmeydanı SSK hastanesi bünyesinde kurulmuştur. 1982 yılında ise eğitim kliniği olarak kabul edilmiştir. O tarihten bugüne kadar Ortopedi ve Travmatoji alanında sadece İstanbul’daki değil tüm Türkiye’den gelen hastaların sorunlarına çözüm olmaya çalışmaktadır. Kliniğimiz vatandaşlara verdiği hizmetin yanı sıra aynı zamanda eğitim kliniğidir. Eğitim kliniğinin gereklerini yerine getirmek için Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları yetiştirmekte ve güncel tıbbi yayınlar takip edilmektedir. Kliniğimizde uzmanlık eğitim süresi beş yıldır. Bu süreç boyunca uzmanlık eğitimi gören doktor araştırma görevlileri acil serviste, ortopedi servisinde, ortopedi polikliniklerinde ve ameliyathanede ortopedi eğitim görevlileri ve uzmanları gözetiminde bilgi ve görgülerini geliştirmektedirler. Yine bu beş yıllık süreçte Genel Cerrahi, Acil Tıp, Plastik Cerrahi, Kalp Ve Damar Cerrahisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Klinikleri’nde iç rotasyon ile eğitim görmektedirler. Eğitim dönemlerinde haftalık literatür sunumu, vaka takdimi, teorik ders anlatımı gibi eğitim faaliyetlerine katılmaktadırlar. Dış merkezlerde yapılan kongre, kurs gibi bilimsel aktivitelere katılmaları teşvik edilmekte ve çalışma planı buna göre oluşturulmaktadır. Kliniğimizde 2 (iki) Profesör Dr , 8 (sekiz) Doçent Dr , 3 (üç) Başasistan, 7 (yedi) Uzman Doktor mevcuttur. Servisimiz 70 yataklı olup, hastanemizin 5. Katında 1. Ve 2. Bloklarda bulunmaktadır. Polikliniğimiz ise -1. Katta 3. Blokta hizmet vermektedir. Acil serviste acil ortopedi muayene odası ve ortopedi müdahale odası bulunmakta olup 7/24 acil ortopedi hizmeti verilmektedir.

Özellikli Hizmetler:

Kliniğimizde Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün içerdiği tüm cerrahiler yapılmaktadır. Ana başlıklar halinde Artroplasti (Protez Cerrahisi), Artroskopi (Spor Cerrahisi), Vertebra (Skolyoz, Omurga Eğrilikleri), Ortopedik Onkoloji (Kemik ve Yumuşak Doku Tümörleri), Çocuk Ortopedisi (Gelişimsel Kalça Çıkığı, Pes Ekinovarus), Travma Cerrahisi (Her Türlü Çocuk ve Yetişkin Kırık, Çıkık ve Yumuşak Doku Yaralanmaları), Deformite Cerrahisi (Kırık Sekellerine Bağlı Yanlış Kaynamalar, Kaynamamalar (Pseudoartroz), Doğuştan Eğrilikler, Kısalıklar) ve Ayak Cerrahisi de kliniğimizde yapılmaktadır.

Kliniğe Nasıl Ulaşılır?

Ortopedi ve Travmatoloji servisi hastanemizin 5. Katında 1. ve 2. Bloklarda bulunmaktadır. Polikliniklerimiz ise -1. Katta 3. Bloktadır.  Acil Ortopedi Muayene ise Acil Servis içinde 3. Blokta -2. Katta hizmet vermektedir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Ortopedi ve Travmatoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Plastik Rekanstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir