İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Doktorları

Güncellenme Tarihi: 16.02.2024


Cildiye(Dermatoloji) Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Dermatoloji, cilt, saç, tırnaklar ve mukoza membranları gibi deriyle ilgili hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesiyle ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Dermatologlar, çeşitli cilt hastalıklarını tanımlar, tedavi eder ve yönetir. İşte bazı yaygın cilt hastalıkları hakkında genel bir bilgi:

  1. Akne: Akne, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ciltte yağlı ve sivilceli lezyonlara neden olan bir rahatsızlıktır. Siyah noktalar, beyaz noktalar, sivilceler ve kistler gibi lezyonlarla karakterizedir. Akne tedavisi, temizleyici ve topikal ilaçlar, oral ilaçlar veya ileri durumlarda lazer tedavisi gibi çeşitli yöntemler içerebilir.
  2. Egzama: Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve kabarcıklarla karakterize edilen bir iltihaplanma durumudur. Atopik dermatit, kontak dermatit, seboreik dermatit gibi farklı türleri vardır. Egzama tedavisi, cilt nemlendiricileri, kortikosteroid kremler, antihistaminikler ve tetikleyici faktörlerden kaçınma gibi yöntemleri içerebilir.
  3. Psoriasis: Psoriasis, hızlı hücre büyümesi sonucu ciltte kızarıklık, kalınlaşma, pullanma ve plaklar oluşturan bir otoimmün hastalıktır. Tedavide topikal kortikosteroidler, fototerapi, immün sistem modülatörleri ve biyolojik ilaçlar kullanılabilir.
  4. Mantar enfeksiyonları: Ciltte veya tırnaklarda mantar enfeksiyonları oluşabilir. Örneğin, tinea corporis (kasık mantarı), tinea pedis (ayak mantarı), tinea cruris (kasık mantarı), tinea versicolor (renkli yama mantarı) gibi farklı tipleri vardır. Mantar enfeksiyonlarının tedavisi genellikle antifungal ilaçlarla yapılır.
  5. Dermatitler: Kontakt dermatit, alerjik reaksiyonlar veya tahriş edici maddelere maruz kalma sonucu ciltte kızarıklık, kaşıntı ve döküntülerle karakterizedir. İyileşme için tetikleyici maddenin ortadan kaldırılması ve topikal kortikosteroidler veya immün sistem modülatörleri kullanılabilir.

Bu sadece birkaç örnek olup dermatoloji alanında birçok farklı hastalık bulunmaktadır. Dermatologlar, hastanın durumunu değerlendirir, doğru tanı koyar ve uygun tedavi yöntemlerini önerirler. Erken tanı ve tedavi, cilt hastalıklarının yönetiminde önemlidir ve cilt sağlığını korumak için düzenli dermatolojik kontroller önerilir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği Hakkında

Dermatoloji Kliniğimizde 4 yıl süreli uzmanlık eğitimi verilmektedir. Eğitim günleri çarşamba ve cuma günleri olacak şekilde düzenlenmiş olup dermatoloji alanında görülen hastalıklarla ilgili seminerler verilmekte, yurt dışı dergilerden makaleler, güncel literatürler okunmakta; ayrıca, polikliniğimize başvuran hastalar tartışılmaktadır.

Özellikli Hizmetler:

Hastalarımız MHRS randevusu ile başvuru yapmaktadır. Ancak acil hastalara ve konsültasyon hastalarına bakılan ayrı bir polikliniğimiz de mevcuttur. Kronik ve takip gerektiren Psöriasis, Behçet, Ürtiker, Pemfigus, Mikozis Fungoides ve Dermoskopi hastaları için özel dal polikliniklerimiz mevcuttur. Poliklinik katında bulunan  biyopsi odasında elektrokoter, kriyoterapi, punch biyopsi ve eksizyonel/insizyonel biyopsi gibi işlemler yapılmaktadır. Allerji odasında prick testler uygulanmakta ve biyolojik ilaçların enjeksiyonları yapılmaktadır. PUVA odasında UVB ve UVA fototerapi kabinlerimiz mevcuttur; burada, psöriasis, liken planus, mikozis fungoides gibi hastalıklar tedavi edilmekte; ayrıca hiperhidrozis için iyontoforez uygulaması yapılmaktadır.  Kliniğimizde ayrıca kozmetik ünitemiz mevcuttur. Mezoterapi, botoks ve PRP gibi işlemler devam etmektedir.

Şu anda kliniğimizde biri başasistan kadrosunda diğeri uzman kadrosunda iki doçent çalışmaktadır. Ayrıca,  bir başasistanımız ve bir uzmanımız mevcuttur.  Asistan doktor sayımız 21’dir.

Kliniğe Nasıl Ulaşılır?

Polikliniklerimiz ana bina 1. katta olup 08.30-16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Cildiye(Dermatoloji) poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Endokrinoloji Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Endokrinoloji Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir