İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 25.03.2024


Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Beyin ve sinir cerrahisi, beyin, omurilik, sinirler ve diğer sinir sistemi yapılarındaki hastalıkların ve bozuklukların cerrahi tedavisini kapsayan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Beyin ve sinir cerrahları, bu alanlarda uzmanlaşmış hekimlerdir ve nörolojik rahatsızlıkların cerrahi müdahalelerle tedavi edilmesinde görev alırlar. İşte beyin ve sinir cerrahisi hakkında daha fazla bilgi:

  1. Uzmanlık Alanları: Beyin ve sinir cerrahisi, bir dizi hastalık ve durumu içerir. Bunlar arasında beyin tümörleri, beyin kanamaları, beyin anevrizmaları, omurilik yaralanmaları, sinir sıkışmaları, epilepsi, Parkinson hastalığı, trigeminal nevralji gibi durumlar yer alır.
  2. Cerrahi Müdahaleler: Beyin ve sinir cerrahları, hastalığın tipine ve şiddetine bağlı olarak çeşitli cerrahi prosedürler gerçekleştirirler. Örneğin, beyin tümörlerinin çıkarılması, anevrizmaların kapatılması, omurilik cerrahisi, sinir sıkışmalarının düzeltilmesi gibi işlemler yapabilirler.
  3. Nörolojik Görüntüleme: Beyin ve sinir cerrahisi, hastalıkların tanısında ve tedavi planının oluşturulmasında nörolojik görüntüleme yöntemlerinden yararlanır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bilgisayarlı tomografi (BT), beyin anjiyografisi gibi görüntüleme yöntemleri, cerrahların hastalıkları değerlendirmelerine yardımcı olur.
  4. Minimal İnvaziv Cerrahi: Beyin ve sinir cerrahisi, laparoskopik cerrahi gibi minimal invaziv teknikleri kullanır. Endoskopik yöntemler, stereotaktik cerrahi ve robotik cerrahi, daha küçük kesi ve daha hızlı iyileşme süreleri sağlayabilir.
  5. Cerrahi Sonrası Bakım: Beyin ve sinir cerrahisi sonrası, cerrahlar hastaların iyileşme sürecini izler ve rehabilitasyon programlarına yönlendirirler. Cerrahi sonrası bakım, yara bakımı, ağrı yönetimi, hareket ve konuşma terapisi gibi alanları kapsar.

Beyin ve sinir cerrahisi, karmaşık bir uzmanlık alanıdır ve uzmanlığını tamamlamış cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Eğer beyin veya sinir sistemiyle ilgili bir sorununuz varsa veya cerrahi müdahale gerektiren bir durumunuz olduğunu düşünüyorsanız, bir beyin ve sinir cerrahıyla görüşmeniz önemlidir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği Hakkında

1972 Yılında SSK Okmeydanı Hastanesi açılınca ilk olarak Nöroşirürji Uzmanı Adnan Gürkaynak hastanede göreve başlamıştır. 18 Haziran 1973 te göreve başlayan Op. Dr. Turgut Derinkök 1985 yılına kadar hastanede uzman olarak çalışmıştır. Op. Dr. Turgut Derinkök bu tarihte yapılan klinik şefliği sınavını başarıyla geçerek 1985 yılında kliniğe eğitim kliniği kimliği kazandırmıştır. Haziran 1996 yılında Op. Dr. Turgut Derinkök’ün emekli olmasıyla klinik şefliği görevine Doç. Dr. Celal İplikçioğlu başlamış, bu görevini 2010 yılında emekliliğine kadar başarıyla sürdürmüştür. 2010 Ekim ayında Klinik Eğitim ve İdari sorumluluğuna Doç. Dr. Suat Erol Çelik üstlenmiştir. 2019 yılında Prof. Dr. Mehmet Volkan Aydın Klinik Eğitim ve İdari sorumluluğu görevini üstlenmiş ve halen görevine devam etmektedir. Kliniğimizde halen 14 uzmanlık öğrencisi mevcut olup, bu güne kadar 45 den fazla uzman hekim yetişmiştir. Yılda yaklaşık 1400 civarında kranial, spinal ve periferik sinir olgusu opere edilmektedir. Yaklaşık 220 civarında yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayınlanmış deneysel çalışmalar, klinik seri ve olgu takdimleri vardır. Halen 1 Eğitim Sorumlusu Hekim (Prof. Dr), 4 Eğitim Görevlisi Hekim ( 3 Doçent 1 Başasistan) ve  7 Uzman Hekim (Operatör ) görevine devam etmektedir. Kliniğimizde Pediatrik Nöroşirurji, Travma Cerrahisi, İleri Spinal Cerrahi, Nöroonkoloji ve Tümör Cerrahisi ve Nörovasküler Cerrahi operasyonları yapılmaktadır.

    Klinğimizde uzmanlık eğitimi süresi 5 yıldır. Uzmanlık öğrencileri için haftalık toplantılar ve seminerler, kurslar ve eğitim faaliyetleri düzenli olarak yapılmaktadır. Kliniğimiz 7 gün 24 Saat hizmet vermektedir. Servisimizde 34 yatak bulunmaktadır. Yoğun Bakım takiplerimiz, Genel Yoğun Bakım’da yürütülmektedir. Kliniğimizde Beyin BT ve MR görüntülemeleri; Spinal BT ve MR görüntülemeleri ile; ileri görüntüleme teknikleri uygulanabilmektedir. DSA; Serebral Anjiyo işlemleri, Kontrastlı çekimler uygulanabilmektedir. 3 Tesla MR cihazımız mevcuttur.

    Özellikli Hizmetler:

    Kliniğimizde; Beyin Tümörü Hastaları, Travma sonrası Subdural, Epidural, Subaraknoid kanama vb. geçiren hastaların gerekli operasyonları; Beyin Damar Anevrizması; Beyin Damarsal Malformasyonu  gibi hastaların Nörovasküler Cerrahileri; Spina Bifida, Split Cord, Hidrosefali,  gibi Konjenital Malformasyon hastalarının Pediatrik Nöroşirurji Cerrahileri; Travma Sonrası Spinal yaralanma yaşayan hastaların İleri Spinal Cerrahileri ile elektif şartlarda Lomber Disk Hernisi, Servikal Disk Hernisi ve Lomber Listezis gibi Dejeneratif omurga şikayetleri ile başvuran hastaların Spinal Cerrahileri ile Endoskopik ve Açık Hipofiz Cerrahisi; Lomber ve Servikal Stabilizasyon Cerrahileri, Chiari Malformasyonu, Syringomyeli gibi Spinal Cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Kafa Tabanı tümörleri, köşe tümörleri cerrahisi, Ventriküler ve Lomber Drenaj sistemleri yerleştirilmesi teknikleri uygulanmaktadır.

   Kliniğe/bölümenasılulaşılır?

      Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisimiz 4.kat 4.blokta bulunmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Nöroloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Polikliniği Hakkında ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir