İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi
Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Doktorları

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Doktorları

Güncellenme Tarihi: 06.07.2023


Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Psikiyatri, ruh sağlığı ve zihinsel bozukluklarla ilgilenen tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Psikiyatristler, hastaların mental ve duygusal sağlıklarını değerlendirmek, teşhis koymak ve tedavi etmek için kullanılan bilimsel yöntemleri uygularlar. İşte ruh sağlığı ve hastalıkları hakkında bazı temel bilgiler:

  1. Depresyon: Depresyon, sürekli bir hüzün, umutsuzluk hissi, ilgi kaybı, enerji düşüklüğü ve uyku sorunları gibi belirtilerle kendini gösteren yaygın bir ruh sağlığı bozukluğudur. İlaç tedavisi, psikoterapi ve destekleyici tedaviler depresyonun yönetilmesinde kullanılabilir.
  2. Anksiyete Bozuklukları: Anksiyete bozuklukları, aşırı endişe, korku ve gerilim hissiyle karakterizedir. Bunlar arasında genel anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve fobiler bulunur. Tedavide terapi, ilaçlar ve stres yönetimi teknikleri kullanılabilir.
  3. Şizofreni: Şizofreni, gerçeği algılamada ve düşünce süreçlerinde bozukluklara yol açan bir psikiyatrik bozukluktur. Bu hastalık halüsinasyonlar, sanrılar, düşünce bozuklukları, sosyal çekilme ve duygusal düzensizliklerle ilişkilidir. Şizofreni tedavisi genellikle antipsikotik ilaçlar ve psikososyal destek içerir.
  4. Bipolar Bozukluk: Bipolar bozukluk, mani (aşırı yüksek ruh hali) ve depresyon dönemlerinin tekrarlayan bir şekilde yaşandığı bir ruh sağlığı bozukluğudur. Manik dönemlerde enerji artışı, hızlı düşünce akışı, yüksek benlik değeri gibi belirtiler görülürken, depresif dönemlerde umutsuzluk, enerji eksikliği ve ilgi kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Tedavi genellikle ilaçlar ve terapi kombinasyonunu içerir.
  5. Yeme Bozuklukları: Yeme bozuklukları, yiyecekleri kontrol etmede sorunlarla ilişkili olan hastalıklardır. En yaygın olanları anoreksiya nervoza (aşırı kilo kaybı, kendini aç bırakma) ve bulimia nervoza (aşırı yeme ve ardından kusma) olarak bilinir. Tedavi, beslenme eğitimi, psikoterapi ve destekleyici tedavileri içerebilir.

Bu sadece bazı psikiyatrik hastalıkların örnekleridir. Psikiyatristler, hastalık belirtilerini değerlendirir, tanı koyar ve uygun tedavi planlarını önerirler. Tedavi, ilaç kullanımı, terapi seansları, destekleyici tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri ve diğer yöntemlerden oluşabilir. Tedaviye erken başlamak ve uzman bir psikiyatrist ile işbirliği yapmak, ruh sağlığını iyileştirmede önemlidir.


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği Hakkında

Psikiyatri kliniğimiz 2020 Kasım ayında hizmet vermeye başlamıştır. Hasta güvenliği, tıbbi gereklilik ve yasal mevzuata uygunluk açısından son derece modern bir tarzda düzenlenmiştir.

Kliniğimiz yataklı servis ve polikliniklerimizden oluşmaktadır. Yataklı servis 18 yatak kapasiteli olup, odalarımız tek veya çift kişiliktir.

Günde yüzlerce hastaya hizmet veren polikliniklerimiz, Kartal Merkez Kampüs dışında Yakacık ve Adatepe ek hizmet binalarında bulunmaktadır.

Yataklı klinikte tüm hastalarımızın kullanabilecekleri bir klinik mutfağıuğraşı saatlerini öğretmenler eşliğinde geçirebilecekleri bir atölye ve aktivite odası, televizyon izleyip zaman geçirebilecekleri bir televizyon salonu ve bazı spor aktiviteleri bulunmaktadır.

Kliniğimiz aynı zamanda bir eğitim kliniği olup psikiyatri uzmanlık eğitimi verilmektedir. Bir eğitim görevlisi, 10 psikiyatri uzmanı, 8 psikiyatri uzmanlık öğrencisi, 4 psikolog ile hizmet vermekte olup psikiyatri ile ilişkili bazı branşlarda rotasyon ve staj imkanıdasağlamaktadır.

Sağlık kurulu, acil servis hizmeti ve diğer yataklı servislere konsültasyon hizmeti de verilmektedir.

Psikiyatride uygulanan çağdaş tedavi metotlarının tümünün uygulandığı kliniğimizde;

Şizofreni, Duygu Durum Bozuklukları, Anksiyete Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, Bipolar Bozukluk, Alkol Kullanım Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Madde Kullanım Bozukluğu, Kumar Oynama Bozukluğu, Davranışsal Bağımlılıklar (İnternet, Oyun, Alışveriş, Yeme Bağımlılığı vb.), Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Uyku Bozuklukları, Yeme Bozuklukları gibi durumların tedavisi yapılmakta olup Bilişsel Davranışçı Terapiler, Grup Terapileri gibi birçok alanda hizmet vermektedir. Kliniğimizde anestezili EKT’de (elektrokonvülsif tedavi) uygulanmaktadır. 


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri) Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

D-100 Güney Yanyol No:47 Cevizli Mevkii 34865 Kartal / İSTANBUL


☎️ İletişim:

0.216 441 39 00 / 0.216 458 50 00


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Üroloji Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Üroloji Doktorları, İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Üroloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Üroloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir