Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 01.12.2023


Göğüs Cerrahisi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Göğüs cerrahisi, göğüs boşluğu ve içerisindeki organlarla ilgilenen cerrahi bir uzmanlık alanıdır. Göğüs cerrahları, akciğerler, kalp, yemek borusu, göğüs duvarı, mediasten ve diyafram gibi yapılarla ilgili hastalıkların teşhisini ve tedavisini yaparlar. Göğüs cerrahisi aynı zamanda göğüs kitlelerinin çıkarılması, kötü huylu tümörlerin tedavisi, göğüs travmalarının cerrahi müdahalesi ve bazı göğüs duvarı anomalilerinin düzeltilmesi gibi prosedürleri de içerir.

İşte göğüs cerrahisi ile ilgili bazı önemli konular:

  1. Akciğer Cerrahisi: Akciğer kanseri, akciğer transplantasyonu, pnömotoraks (akciğerde hava birikimi), akciğer kistleri veya enfeksiyonları gibi akciğerle ilgili rahatsızlıkların cerrahi tedavisi göğüs cerrahları tarafından gerçekleştirilir. Akciğer cerrahisi, tümörün çıkarılması, segmentektomi (bölüm çıkarılması), lobektomi (lobe çıkarılması) veya pnömonektomi (bütün akciğerin çıkarılması) gibi çeşitli prosedürleri içerebilir.
  2. Kalp Cerrahisi: Kalp cerrahisi, kalp hastalıklarının cerrahi tedavisini kapsar. Bu hastalıklar arasında koroner arter bypass greftleme (CABG) ameliyatı, kalp kapakçığı tamiri veya değiştirme ameliyatı, kalp anevrizması onarımı ve konjenital kalp hastalıklarının düzeltilmesi yer alır. Kalp cerrahisi genellikle kalp-lung makinesi yardımıyla gerçekleştirilir.
  3. Mediastinal Cerrahi: Mediasten, göğüs boşluğunun ortasında yer alan ve kalp, büyük damarlar, yemek borusu, lenf bezleri ve diğer yapıları içeren bir bölgedir. Mediastinal cerrahi, mediastende yer alan tümörlerin çıkarılması, lenf nodu biyopsisi veya mediastinoskopi gibi prosedürleri içerebilir.
  4. Göğüs Duvarı Cerrahisi: Göğüs duvarı, kaburga kemikleri, sternum (göğüs kemiği) ve kasları içeren yapıdır. Göğüs duvarı cerrahisi, kırıkların düzeltilmesi, pectus excavatum veya pectus carinatum gibi doğuştan gelen göğüs duvarı anormalliklerinin düzeltilmesi veya göğüs duvarı tümörlerinin çıkarılması gibi prosedürleri içerir.

Göğüs cerrahisi, genellikle ileri teknolojiler ve minimal invaziv cerrahi teknikleri kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, daha küçük kesiler, hızlı iyileşme süreci ve daha az komplikasyon ile sonuçlanabilir. Göğüs cerrahisi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir ve genellikle göğüs cerrahları, kardiyologlar, anestezi uzmanları ve diğer sağlık profesyonelleri ile işbirliği yapar.

Unutmayın ki, her hasta ve durum farklıdır. Göğüs cerrahisi ile ilgili tedavi seçenekleri ve prosedürler, hastanın spesifik durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Göğüs cerrahisi ile ilgili daha detaylı bilgi için bir göğüs cerrahı veya thoracic cerrahi uzmanına danışmanız önemlidir.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği Hakkında

Kliniğimiz Kalp Damar cerrahisi ile ortak kullandığı serviste 10 tek kişilik, 10 çift kişilik olmak üzere toplam 20 yataktan oluşmakta ve B blok 6. katta yer almaktadır.

Göğüs cerrahi polikliniklerimiz ise Hastanemiz A Blok zemin katta yer almaktadır. Bu polikliniklerimizde hafta içi her gün kiosklardan, sekreter kayıt masalarından sıra veya 182 MHRS  sisteminden randevu alarak muayene olabilirsiniz. Yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımız cerrahi yoğun bakımda veya anestezi yoğun bakım ünitemizde yoğun bakım uzman hekimleri ve yoğun bakım hemşireleri tarafından takip edilmektedir.

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

Kliniğmizde;Akciğer kanseri cerrahisi, yemek borusu kanseri, mezotelyoma, akciğer sönmesi (pnömotoraks), göğüs duvarı tümörleri, göğüs duduvarı deformiteleri (pektus ekcavatum ve pektus carinatum), benign hastalıklar ve akciğer tümörleri, büyük travma veya ameliyat sonrası göğüs  rekonstrüksiyonu, rijit ve fleksibıl bronkoskopi, amfizem için akciğer hacim küçültme ameliyatı, tüberküloz cerrahisi, torasik autlet sendromu (TOS) için servikal kosta rezeksiyonu, travma cerrahisi, göğüs boşluğunda sıvı birikmesi, minimal invazif göğüs cerrahisi, mediastinal tümörler ve hastalıklar (myastenia gravis’in cerrahi tedavisi), plevral hastalıklar (enfeksiyonlar ve plevral efüzyonlar  ve plevra zarı kalınlaşmalar), hiperhidroz için sempatektomi (aşırı koltuk altı ve el  terlemesi), diyafram felci için plikasyon, diyafragma hernileri, hava yolu daralması için trakeal rezeksiyon veya stent yerleştirilmesi ve göğüs cerrahisini ilgilendiren farklı birçok cerrahi işlemi yapılmaktadır.

Göğüs Cerrahisi:

Göğüs cerrahisi, göğüs boşluğu içerisinde kalp dışında kalan akciğer ve onu çevreleyen yapıların hastalıklarıyla ilgilenen ana bilim dalıdır. Göğüs duvarı, kaburgalar, akciğerler, akciğer zarı, mediyasten, diyafragma, yemek borusuna  ait hastalıkların travmaları ve cerrahi tedavileri ile ilgilenen tıbbi bilim dalıdır. Göğüs kafesinde bulunan doğumsal deformasyonlar, tümör oluşumları, solunum yollarında meydana gelen darlık ve tıkanmalar, tümörler ile akciğerler, diyafragma ve yemek borusuna ait doğumsal veya sonradan gelişmiş cerrahi alanına giren hastalıklar göğüs cerrahisi kliniğince teşhis, tedavi ve takip edilir. Meme cerrahisi farklı bir branşın dalında olup göğüs cerrahisi kliniklerinin uzmanlık alanına girmez.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Göğüs Cerrahisi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Göğüs Cerrahisi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ulukent Mahallesi (Doğukent Depo Mevkii) Onbaşı Sokak No: 99 Elazığ / Merkez


☎️ İletişim:

0424 606 60 00 – 0424 2380032- 04242381136 Fax:0424 212 14 61


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları başlıklı makalemizde Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği Doktor Kadrosu ve Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir