Depresyon ve Kuru Göz Hastalığı
SAĞLIK,  Uncategorized

Depresyon ve Kuru Göz Hastalığı

Depresyon ve Kuru Göz Hastalığı

Doktorlar genellikle kuru göz hastalığı olan hastaların ruh hallerinin düşük olduğunu bildirdiklerini not eder. Şimdi, yeni araştırmalar kuru göz hastalığı ve depresyon arasındaki bağlantının aslında oldukça yaygın olabileceğini gösteriyor.

Doktorlar genellikle kuru göz hastalığı (DED) olan hastaların ruh hallerinin düşük olduğunu belirtiyor. Şimdi, yeni araştırmalar kuru göz hastalığı ve depresyon arasındaki bağlantının aslında oldukça yaygın olabileceğini gösteriyor.

Küresel olarak insanların %5 ila %50’sinin DED’ye sahip olduğu tahmin edilmektedir ; 4 milyondan fazla Türkte bu durum teşhis edildi. Kuru göz hastalığı, korneanızı kaplayan yeterli gözyaşı olmadığında veya gözyaşlarınız çok hızlı buharlaştığında ortaya çıkar .

Depresyon ve kuru göz hastalığı arasında bir ilişki daha önce kurulmuştu , ancak hastaların semptomlarının özellikleri artık daha net hale geliyor. Suudi Arabistanlı araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma , ankete katılan 401 kişiden %36,7’sinin DED’ye sahip olduğunu ve %23,7’sine depresyon, stres veya anksiyete teşhisi konduğunu buldu.

Temel Bilgiler: Kuru Gözler
Gözleriniz kaşındığında, battığında veya yandığında rahatlayın.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma , depresyon teşhisi konan hastaların daha şiddetli kuru göz semptomlarına sahip olduğunu ve bunun da onları duygusal olarak üzebileceğini buldu.

Montefiore Sağlık Sisteminden bir psikiyatr , “Depresyon sadece ‘akılda’ değildir – vücuttaki birçok sistemi etkileyebilen ve normal işleyişini bozabilen çok sistemli bir durumdur” dedi.

Bu yıl ankete katılan Türk yetişkinlerin yüzde yirmi beşi hayatlarının bir noktasında kendilerine depresyon teşhisi konulduğunu söyledi.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve 2 hafta veya daha uzun sürerse durumu gösterebilirler . İşaretler şunları içerir:
 • Üzüntü
 • Yapmayı sevdiğiniz şeylere olan ilginizi veya zevkinizi kaybetmek
 • Çok fazla veya çok az yemek
 • Suçluluk veya değersizlik duyguları
 • Sizi fark eden diğer insanlar ya huzursuz ya da uyuşuk görünüyor
 • Düşünme veya karar verme zorlukları
 • Zihinsel odaklanma eksikliği
 • İntiharı veya ölümü düşünmek
 • Uyku bozuklukları.

Kuru Göz Belirtileri Nelerdir?

Ulusal Göz Enstitüsüne göre kuru göz neden olabilir:

 • Gözünüzde kumlu veya cızırtılı bir his
 • Gözünüze takılan bir şey hissi
 • Yanma veya batma
 • kırmızı gözler
 • Bulanık görüş
 • Işık hassaslığı

Depresyon ve Kuru Göz Hastalığı Arasındaki Fiziksel Bağlantı Nedir?

Kesin mekanizma tam olarak kurulmamıştır. Ancak vücuttaki iltihaplanma önemli bir neden olabilir.

“Oküler yüzeydeki iltihaplanma, daha yüksek bir depresyon riskini gösterebilir”

Araştırmacılar , sisteminizdeki serotonini artıran ve depresyon semptomlarını azaltan antidepresanlar olan SSRI’ların aynı zamanda iltihaplanmayı artırabileceğini ve bunun da DED semptomlarını kötüleştirebileceğini düşünüyor .

Mitler ve Gerçekler: Kuru Göz Hastalığı
Kuru göz hastalığının tanısını ve tedavisini geciktirebilecek bazı mitler devam etmektedir.

Kurul onaylı bir optometrist “Bazı antidepresan ilaçlar, sinir hücreleri arasındaki sinyalleri bloke ederek çalışır ve bu da gözün uygun gözyaşı filmi üretimine verdiği doğal tepkiyi azaltabilir” dedi. “Sonuç olarak bu, üretilen gözyaşı miktarını azaltır ve kuru göze yol açar.”

Yaşam tarzı başka bir önemli faktör olabilir.

“Depresyon ve göz kuruluğu genellikle dış değişiklikler nedeniyle bağlantılı olabilir” dedi. “Depresyon, alışkanlıklarınızı değiştirebilir, örneğin ekran başında geçirilen sürenin artmasına ve kötü beslenme alışkanlıklarına neden olabilir. Bu değişiklikler gözyaşı buharlaşmasının artmasına ve kaçınılmaz olarak kuru göze yol açabilir.”

Araştırma ayrıca, depresyonun bir hastanın ağrıyı işleme biçiminde değişikliklere neden olarak daha şiddetli DED semptomlarına yol açabileceğini bulmuştur. Bu, duygusal durumunuzu da etkileyen kronik fiziksel rahatsızlık yaratabilir.

Forman, “Gözlerinizi açık tutmakta zorluk çekmek veya bulanık görmek, sizi neşe getiren faaliyetlerden alıkoyabilir” dedi. “Bu, daha fazla sosyal izolasyona ve daha az tatmin edici günlere yol açabilir.”

Depresyon ve Kuru Göz Hastalığı Aynı Anda Olduğunda Belirtileri İyileştirmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Kendinizi daha kötü hissettiriyormuş gibi görünen koşulları not edin. Bir terapistle, hissettiğiniz duygusal hayal kırıklığı hakkında konuşmak çok yardımcı olabilir. “İlaca başladıktan kısa bir süre sonra göz kuruluğu yaşarsanız, bunu mutlaka doktorunuza bildirin”

Bununla birlikte, ihtiyacınız olan ilacı kesmeniz gerekmeyecektir.

“Antidepresanları asla bırakmıyoruz, çünkü depresyon zayıflatıcı bir hastalıktır” dedi. Bunun yerine, yeni bir ilaç türü garanti edilebilir. Ve doktorunuz oküler semptomları iyileştirmeye odaklanmanıza yardımcı olabilir.

“Kuru göz için sıcak kompresler ve kapak hijyeni gibi farmasötik olmayan tedaviler çok yardımcı olabilir” dedi. “Ağızdan alınan Omega-3 yağ asidi sadece kuru göze değil, aynı zamanda ruh haline de yardımcı olabilir.”

Göz kırpma egzersizleri, gözlerinizin yüzeyini yağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca akupunktur yoluyla, fiziksel olarak aktif kalarak ve sağlıklı, dengeli beslenerek stresi azaltabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağrı kesici için Ekinezya, Cilt için Ekinezya ve Ekinezya Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir