Adana Şehir Hastanesi
Adana Şehir Hastanesi

Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları

Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları

Güncellenme Tarihi: 13.09.2023


Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR), hastaların fiziksel fonksiyonlarını, hareket kabiliyetlerini ve yaşam kalitelerini iyileştirmeye odaklanan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. FTR uzmanları, bir dizi hastalık, yaralanma veya engel nedeniyle oluşan fiziksel sorunların değerlendirilmesi, teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonunda uzmanlaşmışlardır. İşte FTR’nin ilgilendiği bazı hastalık ve durumlar:

  1. Kas-iskelet sistemi hastalıkları: FTR uzmanları, kas-iskelet sistemi hastalıklarının (kaslar, kemikler, eklem ve bağlar) teşhis ve tedavisinde etkin rol oynarlar. Bu hastalıklar arasında bel ağrısı, boyun ağrısı, osteoartrit, romatoid artrit, fibromiyalji, sırt ağrısı, kas spazmları ve tendonitler bulunur.
  2. Omurilik yaralanmaları: Omurilik yaralanmaları, omurilikte meydana gelen hasar veya zedelenmelerdir ve felç gibi ciddi fonksiyonel bozukluklara neden olabilir. FTR uzmanları, omurilik yaralanmalarının yönetimi, rehabilitasyonu ve hastaların günlük yaşam becerilerini yeniden kazanmalarına yardımcı olma konusunda uzmandırlar.
  3. Beyin yaralanmaları: Beyin yaralanmaları, travmatik beyin hasarı, inme veya beyin tümörü gibi nedenlerle oluşabilir. FTR uzmanları, beyin yaralanması olan bireylerin hareket, konuşma, bilişsel fonksiyonlar ve yaşam becerilerinin iyileştirilmesine yönelik rehabilitasyon programları planlar ve uygular.
  4. Spinal rehabilitasyon: FTR, omurga sorunlarına ve spinal cerrahiden sonra rehabilitasyona odaklanır. Bu, omurilik zedelenmeleri, omurga cerrahisi sonrası rehabilitasyon, skolyoz, omurga dejenerasyonu ve omurga ağrısı gibi durumları içerir. FTR uzmanları, bireylerin omurga sağlığını iyileştirmek, ağrıyı azaltmak ve hareket kabiliyetini artırmak için egzersiz programları ve terapi teknikleri kullanır.
  5. Nöromusküler hastalıklar: FTR, nöromusküler hastalıkların (örneğin, serebral palsi, multipl skleroz, polio, Guillain-Barre sendromu) yönetiminde ve rehabilitasyonunda da rol oynar. Bu hastalıklar, kas zayıflığı, koordinasyon bozuklukları ve hareket kısıtlamaları gibi fiziksel sorunlara neden olabilir. FTR uzmanları, hastaların günlük yaşam aktivitelerini en üst düzeye çıkarmak ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için tedavi ve rehabilitasyon programları tasarlar.

Bu sadece birkaç örnek olup, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon birçok farklı hastalık ve durumu kapsar. FTR uzmanları, multidisipliner bir yaklaşımla çalışarak hastaların fiziksel fonksiyonlarını iyileştirmeyi, ağrıyı azaltmayı, hareket kabiliyetini artırmayı ve yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefler.


Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Hakkında

Bölüm Hakkında Genel Bilgi:
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, FTR Kliniği, hastane yerleşkesinde güney-doğu kısmında ayrı bir binada hizmet vermektedir. Yerleşke ana girişinden (batı), elektrikli golf arabalarıyla kliniğimize taşıma hizmeti verilmektedir. Kliniğimiz zemin ve iki kat olmak üzere ayrı bir hastane olarak planlanmıştır. Zemin katında poliklinikler, elektroterapi salonları, farklı rehabilitasyon salonları bulunmaktadır. Birinci ve ikinci katta yataklı kliniklerimiz bulunmaktadır. Altı yatan hasta kliniğimiz bulunmaktadır. 6’sı süit, 44’ü tek kişilik oda, 48’si çift kişilik oda olmak üzere 146 yatak kapasitesine sahibiz. Odaların tamamı lavabo, banyo-tuvalet, televizyon, buzdolabı ve refakatçi istirahatini de sağlayacak şekilde tefriş edilmiştir.
Kliniğimizde halihazırda 16 uzman hekim, 35 fizyoterapist, 17 fizyoterapi teknikeri, 4 ergoterapist ve bir sosyal hizmet uzmanı ile ekip ruhu ile hizmet vermekteyiz.
Her perşembe önceden çağrılan hastalar için hasta konseyi, akademik takvimde yer alan cuma günleri ise seminer ya da makale saati yapmaktayız.

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:
Kliniğimizde spinal kord yaralanması, travmatik beyin yaralanması, inme, serebral palsi, Parkinson, multiple skleroz başta olmak üzere rehabilitasyon ihtiyacı olan tüm hastalara hizmet sunmaktayız. Bölgesel kas iskelet rahatsızlıkları ve rehabilitasyonu, osteoporoz, romatizmal hastalıklar ve rehabilitasyonu gerçekleştirilmektedir. Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yatmakta olan diğer hastalar günlük olarak konsültan hekimlerimiz tarafından yapılan vizitlerle değerlendirilmekte, tetkik ve tedavileri takip eden ekip ile birlikte yürütülmektedir.

Özellikli İşlemler:  
Kliniğimiz bünyesinde kas iskelet ultrasonografisi eşliğinde girişimsel işlemler uygulanmaktadır. Bunlar ağrı tedavisi, spastisitede botulinium toksin uygulamalarıdır. Robotik yürüme cihazı ile yürüme rehabilitasyonu yapılmaktadır. El rehabilitasyonu ve lenf ödem için kompleks dekonjestif tedavi alanında uzman kişilerce gerçekleştirilmektedir. Konuşma terapisi, konuşma terapistlerince üstlenilmiştir. Yakın gelecekte kardiyak rehabilitasyon ünitemiz hizmete girecektir.

Bölüme Bağlı Üniteler:
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) ünitesi, FTR poliklinik içerisinde hizmet vermektedir.


Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Dr. Mithat Özsan Bulvarı Kışla Mah. 4522 Sok. No: 1 Yüreğir/ADANA


☎️ İletişim:

0 322 455 90 00


📧 E-Posta
:

e-Posta : [email protected]
PTT KEP adresimiz:[email protected]

Bir önceki yazımız olan Adana Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları başlıklı makalemizde Adana Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları, Adana Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Adana Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir