Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.01.2024


Genel Cerrahi Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Genel cerrahi, vücudun çeşitli bölgelerindeki hastalıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir cerrahi dalıdır. Genel cerrahi, karın boşluğu, gastrointestinal sistem, endokrin sistem, meme, cilt, yumuşak doku ve bazen göğüs ve genitoüriner sistemdeki hastalıkların cerrahi yöntemlerle tedavisini içerir. İşte genel cerrahi ile ilgili bazı önemli hastalıklar:

  1. Apandisit: Apandisit, apandiks adı verilen kör bağırsağın iltihaplanmasıdır. Semptomları arasında karın ağrısı, iştah kaybı, bulantı, kusma ve ateş bulunur. Tedavi genellikle apandiksin çıkarılmasını içerir ve acil cerrahi müdahale gerektirebilir.
  2. Safra kesesi hastalıkları: Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen safra depolayan bir organdır. Safra kesesi hastalıkları arasında safra taşları, safra kesesi iltihabı (kolesistit) ve safra kesesi polipleri bulunur. Tedavi genellikle safra kesesinin çıkarılması olan kolesistektomi ameliyatını içerir.
  3. İnguinal herni: İnguinal herni, karın içi organların kas veya bağ dokusunun zayıflığından kaynaklanarak kasık bölgesindeki kas ve dokuların dışarı doğru sarkmasıdır. Belirtileri arasında kasıkta şişlik, ağrı ve rahatsızlık hissi bulunur. Tedavi genellikle herni onarımı ameliyatıdır.
  4. Kolorektal kanser: Kolon veya rektumda (kalın bağırsak) oluşan kanser türüdür. Semptomları arasında bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, kanlı dışkılama, karın ağrısı ve kilo kaybı bulunur. Tedavi genellikle kanserin yayılma derecesine bağlı olarak cerrahi çıkarılma, kemoterapi ve radyoterapiyi içerir.
  5. Tiroid hastalıkları: Tiroid bezindeki nodüller, tiroid kanseri ve tiroid bezi fonksiyonlarında anormallikler gibi tiroid hastalıkları genel cerrahlar tarafından tedavi edilir. Tiroid bezinin bölümlerinin veya tamamen çıkarılması (tiroidektomi) gerekebilir.
  6. Meme hastalıkları: Meme kanseri, meme fibroadenomları, kistler ve diğer meme hastalıkları genel cerrahlar tarafından tedavi edilir. Tedavi seçenekleri arasında meme koruyucu cerrahi (lümpektomi), mastektomi (meme çıkarılması), lenf nodu çıkarılması ve rekonstrüktif cerrahi bulunur.

Bu sadece birkaç örnek olup, genel cerrahi birçok farklı hastalığı kapsar. Genel cerrahlar, tanı koymak, cerrahi müdahaleler yapmak ve hastaları takip etmek gibi görevleri yerine getirirler. Her hastalık durumu farklı olabileceğinden, doğru teşhis ve tedavi için bir genel cerraha başvurmanız önemlidir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği Hakkında

Genel Cerrahi Kliniği hastanenin kuruluşu olan 1971 yılından beri eğitim ve sağlık hizmetlerini sürdürmektedir. Genel Cerrahi asistanlık eğitim süresi 5 yıldır. Akademik kadroda 3 Profesör, 7 Doçent, 20 Uzman Hekim bulunmaktadır.

Başlangıçta, branş ayrımı olmaksızın hizmet veren 5 ayrı cerrahi kliniği,2005 yılında tek bir yönetim altında birleştirilmiştir. Daha sonra dünyadaki gelişmelere paralel olarak ileri tıbbi hizmetlerin ve uygulamaların dünya standartlarında gerçekleştirilebilmesi için 4 branşta hizmet veren birimlere ayrılmıştır. Hekimlerimiz sadece kendi çalıştıkları birimde hizmet vermekte olup asistanlarımız ise eğitim süresince bu birimlerde rotasyon yapmaktadırlar. Böylelikle ilgili branş alanında bilgi birikimi ve tecrübenin artırılması ile ileri tıbbi uygulamaların yapılmasının önü açılmıştır. Birimlerimiz;

1. Gastrointestinal Sistem Hastalıkları Cerrahisi Birimi (GİS)

2. Meme ve Endokrin Hastalıkları Cerrahisi Birimi (MEME-ENDOKRİN)

3. Hepatopankreatobilier Sistem Hastalıkları Cerrahisi Birimi (HPB)

4. Travma ve Acil Cerrahi Hastalıklar Birimi (ACİL)

GİS Birimi Çalışma Alanları ve Kadrosu;

Yemek borusu, mide, ince ve kalın barsak hastalıkları cerrahisi, rektum ve anal kanalın iyi huyu ve kötü huylu hastalıklarının tedavileri yapılmaktadır. Ameliyatlar hem geleneksel açık yöntemle, hem de laparoskopik (kapalı) yöntemle gerçekleştirilmektedir.

GİS birimi yönetimindeki Endoskopi Ünitesinde, üst ve alt sindirim sistemi endoskopik işlemleri ve uygulamaları (özofagoskopi-gastroskopi, sigmoidoskopi,kolonoskopi) yapılmaktadır. Endoskopik işlemler; sedasyon adını verdiğimiz ilaçlarla hastaların rahatlatılması veya genel anestezi ile tamamen uyutulması sağlanarak yapılmaktadır. GİS biriminde görevli hekimlerimiz aynı zamanda Endoskopi Ünitesinde de görev yapmaktadırlar.

Ayrıca, birimde tedavi görecek hastaların, tedavi planlarının yapıldığı GİS Konseyi haftada bir çarşamba günleri; Genel Cerrahi, Medikal Onkoloji; Radyasyon Onkolojisi ve Radyoloji uzmanlarının katılımı ile toplanmaktadır.

Kadro;

Prof. Dr. Hakan Güven

Prof. Dr. İsmayil Yılmaz

Doç. Dr. Sedat Kamalı

Op. Dr. Giray Yavuz

Op. Dr. Fazıl Sağlam

Op. Dr. Ali Alemdar

Op. Dr. Cemal Ulusoy

Op. Dr. Türker Acehan

Meme-Endokrin Birimi Çalışma Alanları Kadrosu;

Meme hastalıkları; meme kanseri ve diğer iyi huylu meme hastalıklarının cerrahi tedavileri,

Tiroid ve Paratiroid hastalıkların cerrahi tedavileri

Böbrek üstü bezi ve dalak hastalıklarını cerrahi tedavileri, gerçekleştirilmektedir.

Ameliyatlar, açık yöntemlerle olduğu gibi laparoskopik (kapalı) yöntemle de yapılmaktadır.

Meme-endokrin biriminde tedavi görecek hastaların, tedavilerinin planlandığı meme konseyi ve endokrin konseyi, her hafta çarşamba günleri; Genel Cerrahi, Medikal Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi; Radyoloji ve Endokrinoloji uzmanlarının katılımı ile yapılmaktadır.

Kadro;

Prof. Dr. Orhan Yalçın

Doç. Dr. Semra Günay

Doç. Dr. Arzu Akan

Doç. Dr. Uğur KESİCİ

Op. Dr. Orhan Yılmaz

Op. Dr. Mahmut Hakan Yalman

Op. Dr. Ramazan Hatay

Op. Dr. Özgür Yüzer

Op. Dr. Mukaddes Demiray

HPB Birimi Çalışma Alanları ve Kadrosu;

Karaciğer hastalıkları cerrahi tedavileri.

Safra kesesi ve safra yollarının iyi huylu ve kötü huylu hastalıklarının cerrahi tedavileri. Taşa bağlı safra kesesi ameliyatları standart olarak Laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmaktadır.

Pankreasın kötü huylu ve iyi huylu hastalıklarının cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Birimin yönetiminde çalışan ERCP Ünitesi’nde safra kanalına düşmüş taşların çıkarılması, safra yollarının kanser veya başka nedenlerle tıkanması durumlarında; tanı ve tedavi, stent yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

Kadro;

Op. Dr. Ayhan Özsoy

Doç. Dr. Dursun Özgür Karakaş

Op. Dr. Selahattin Karaca

Op. Dr. Mehmet Emin Gürbüz

Op. Dr. Yaşar Doğan

Op. Dr. Hasan Tok

Op. Dr. Nazım Öztürk

ERCP Ünitesi kadrosu;

Op. Dr. Mehmet Emin Gürbüz

Op. Dr. Berk Gökçek

Doç. Dr. Dursun Özgür Karakaş

Acil Birimi Çalışma Alanları ve Kadrosu;

Travma ve acil hastalık nedeniyle hastanemize müracaat eden hastaların tetkik ve tedavileri, ameliyatları yapılmaktadır. Ayrıca, acil biriminde; karın ve kalça bölgesinin iyileşmesi güç olan ve özel ekipman gerektiren açık yaraların tedavisi ile, kapanması gecikmiş barsak fistüllerinin tedavisi de yapılmaktadır.

Kadro;

Doç. Dr. Seracettin Eğin

Doç. Dr. Semih Hot

Op. Dr. Metin Yeşiltaş

Op. Dr. Berk Gökçek

Op. Dr. Mehmet Güray Duman

Op. Dr. Aylin Arslan

Fıtık (kasık fıtıkları, karın duvarı ameliyat yarası fıtıkları),kıl dönmesi (Pilonidal sinüs- kist) ve diğer küçük ameliyatlar her üç birimimizde de yapılmaktadır.

Polikliniklerimiz;

Genel Cerrahi Polikliniği

Meme Polikliniği

Tiroid Polikliniği

GİS polikliniği

Karaciğer Polikliniği, adı altında her gün 10 odada hizmet vermektedir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Genel Cerrahi Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Genel Cerrahi poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir