İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları

Güncellenme Tarihi: 31.01.2024


Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR), hastaların fiziksel fonksiyonlarını, hareket kabiliyetlerini ve yaşam kalitelerini iyileştirmeye odaklanan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. FTR uzmanları, bir dizi hastalık, yaralanma veya engel nedeniyle oluşan fiziksel sorunların değerlendirilmesi, teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonunda uzmanlaşmışlardır. İşte FTR’nin ilgilendiği bazı hastalık ve durumlar:

  1. Kas-iskelet sistemi hastalıkları: FTR uzmanları, kas-iskelet sistemi hastalıklarının (kaslar, kemikler, eklem ve bağlar) teşhis ve tedavisinde etkin rol oynarlar. Bu hastalıklar arasında bel ağrısı, boyun ağrısı, osteoartrit, romatoid artrit, fibromiyalji, sırt ağrısı, kas spazmları ve tendonitler bulunur.
  2. Omurilik yaralanmaları: Omurilik yaralanmaları, omurilikte meydana gelen hasar veya zedelenmelerdir ve felç gibi ciddi fonksiyonel bozukluklara neden olabilir. FTR uzmanları, omurilik yaralanmalarının yönetimi, rehabilitasyonu ve hastaların günlük yaşam becerilerini yeniden kazanmalarına yardımcı olma konusunda uzmandırlar.
  3. Beyin yaralanmaları: Beyin yaralanmaları, travmatik beyin hasarı, inme veya beyin tümörü gibi nedenlerle oluşabilir. FTR uzmanları, beyin yaralanması olan bireylerin hareket, konuşma, bilişsel fonksiyonlar ve yaşam becerilerinin iyileştirilmesine yönelik rehabilitasyon programları planlar ve uygular.
  4. Spinal rehabilitasyon: FTR, omurga sorunlarına ve spinal cerrahiden sonra rehabilitasyona odaklanır. Bu, omurilik zedelenmeleri, omurga cerrahisi sonrası rehabilitasyon, skolyoz, omurga dejenerasyonu ve omurga ağrısı gibi durumları içerir. FTR uzmanları, bireylerin omurga sağlığını iyileştirmek, ağrıyı azaltmak ve hareket kabiliyetini artırmak için egzersiz programları ve terapi teknikleri kullanır.
  5. Nöromusküler hastalıklar: FTR, nöromusküler hastalıkların (örneğin, serebral palsi, multipl skleroz, polio, Guillain-Barre sendromu) yönetiminde ve rehabilitasyonunda da rol oynar. Bu hastalıklar, kas zayıflığı, koordinasyon bozuklukları ve hareket kısıtlamaları gibi fiziksel sorunlara neden olabilir. FTR uzmanları, hastaların günlük yaşam aktivitelerini en üst düzeye çıkarmak ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için tedavi ve rehabilitasyon programları tasarlar.

Bu sadece birkaç örnek olup, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon birçok farklı hastalık ve durumu kapsar. FTR uzmanları, multidisipliner bir yaklaşımla çalışarak hastaların fiziksel fonksiyonlarını iyileştirmeyi, ağrıyı azaltmayı, hareket kabiliyetini artırmayı ve yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefler.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Hakkında

 Okmeydanı SSK hastanesi kurulduğundan itibaren Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlık eğitimi verilmekte olan kliniğimizde asistanlık eğitim süresi 4 yıldır. Klinik kadrosunda 1 Profesör, 1 Doçent, 1 Başasistan, 3 Uzman Hekim, 1 Romatoloji Yan Dal Uzmanı bulunmaktadır. Şu anda 12 asistan eğitim almaktadır. Asistan eğitiminde düzenli olarak haftada 1 seminer düzenlenmekte, makale değerlendirilmesi, olgu tartışmalarını içeren toplantılar yapılmaktadır. Asistanlarla birlikte hergün poliklinikte hasta değerlendirilip teşhis ve tedavi planlanlaması ve hasta takipleri yapılmaktadır. Polikliniğe başvurmuş hastaların girişimsel tedavileri (Ultrasonografi eşliğinde eklem içi enjeksiyon, tetik nokta enjeksiyonu, kuru iğneleme gibi)  yapılmaktadır. Yatan hastalar hergün düzenli olarak sorumlu asistan ve uzman tarafından vizitte değerlendirilmektedir. Haftada bir klinik uzmanlarının, asistanlarının ve sorumlu fizyoterapistlerin katılımı ile vizit yapılmaktadır. 1. kat 4. blokta 6 adet poliklinik odamız bulunmakta 2 tanesi haftanın hergünü romatoloji polikliniği olarak hizmet vermektedir.

       Polikliniğe başvuran hastaların tedavisi 4. Kat 5. Blokta bulunan fizik tedavi ünitesinde yapılmaktadır. Günlük yaklaşık 150-200 hasta ayaktan tedaviye alınmaktadır. Klinik tedavi ünitesinde 11 Fizyoterapist, 6 Tekniker, 1 Hemşire, 1 Temizlik Personeli, 2 Sekreter çalışmaktadır. Tedavi ünitesi bünyesinde kas iskelet sistemi hastalıklarında elektroterapi ve egzersiz eğitimi, nörolojik, ortopedik, pediatrik rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. Ayrıca izokinetik cihazımız ve pelvik taban ünitemiz bulunmaktadır. İzokinetik cihazımız ortopedik rehabilitasyon ve spor yaralanmalarının takip ve tedavisinde kullanılmaktadır. Mesane rehabilitasyonu ise Üroloji ve Kadın Doğum Klinikleri ile koordine bir şekilde verilmektedir. Polikliniğe başvuran hastalara uygun görüldüğünde GETAT işlemleri olarak akupunktur, ozon uygulaması ve kinesiotape uygulaması yapılmaktadır.

    6. Kat 4. Blokta 12 yatağımız bulunmaktadır. Yatan hastalar için 7/24 hizmet verilmektedir. Poliklinik ve tedavi ünitesi hafta içi 08.00-17.00 arasında hizmet vermektedir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir