İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 01.02.2024


Enfeksiyon Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Enfeksiyon hastalıkları, mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler) vücuda girmesi ve çoğalması sonucu oluşan hastalıklardır. Bu mikroorganizmalar, vücutta enfeksiyona neden olan patojenlerdir ve çeşitli yollarla yayılabilirler.

Enfeksiyon hastalıkları genellikle bulaşıcıdır, yani bir kişiden diğerine geçebilirler. Bu geçiş, havadan solunum yoluyla, temas yoluyla (örneğin, temas yoluyla bulaşan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar), su veya gıda yoluyla veya vektörler aracılığıyla (örneğin, sivrisinekler aracılığıyla sıtma) olabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının belirtileri ve şiddeti, mikroorganizmanın türüne, enfekte olan kişinin bağışıklık sisteminin durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bazı enfeksiyonlar hafif semptomlarla seyredebilirken, diğerleri ciddi ve hayati tehlike oluşturabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi, genellikle enfeksiyonun nedenini belirlemek ve uygun bir tedavi planı uygulamakla ilgilidir. Viral enfeksiyonlar genellikle antiviral ilaçlarla tedavi edilirken, bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Bazı durumlarda, semptomları hafifletmek veya enfeksiyonun yayılmasını önlemek için semptomatik tedaviler de uygulanabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, enfeksiyonların yayılmasını engellemeye yönelik önlemleri içerir. Bunlar arasında hijyen kurallarına uymak (ellerin sık sık yıkanması, öksürürken veya hapşırırken ağız ve burunun kapalı tutulması), aşılarla korunma, enfekte kişilerle yakın temasın sınırlanması ve bulaşıcı hastalıkların yayılma riski olan bölgelerden kaçınmak gibi önlemler yer alır.

Enfeksiyon hastalıkları geniş bir yelpazeyi kapsar ve örnekler arasında grip, soğuk algınlığı, zatürre, tüberküloz, sıtma, HIV/AIDS, hepatit, zika virüsü, kızıl, suçiçeği ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bulunur. Bu hastalıkların her biri, etken mikroorganizmanın özelliklerine ve vücutta neden olduğu reaksiyonlara bağlı olarak farklı semptomlara ve tedavi yöntemlerine sahip olabilir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Hastanemiz 3 yılda inşa edilerek Sosyal Sigortalar Kurumu Beyoğlu Hastanesi adıyla 1971 yılı  şubat ayında açılmış ve 1981 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı SSK  Okmeydanı Eğitim Hastanesi olarak hizmete devam etmiştir. Hastanemiz 2005 yılında Sağlık Bakanlığına devir edilmiştir. İntaniye Kliniği hastanenin bahçesinde tek katlı ayrı bir  binada 1972’ de kurulmuş, aynı yerde 2020 yılına kadar  hizmet verilmiştir. Yeniden inşa edilen hastane binası Temmuz 2020’de pandemi sürecinde hizmete açılmış ve kliniğimiz yeni binaya taşınmıştır.

Kliniğimiz Hakkında Bilgi

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlık eğitimi sonucunda yetişen uzman hem Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği hem de Mikrobiyoloji laboratuvarını yönetecek vasıflara sahip olmaktadır.  Uzmanlık eğitimi Enfeksiyon Kliniği, Mikrobiyoloji Laboratuvarı,   Enfeksiyon Kontrol Komitesi, poliklinik ve konsültasyon eğitimleri ve  6 (altı) ay İç Hastalıkları, 1 (bir) ay  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları,  1 (bir) ay Radyoloji , 1 (bir) ay Göğüs Hastalıkları , 2 (iki) ay Yoğun Bakım olmak 11 (on bir) ay rotasyon ve ile 5 yıl sürmektedir.  

Kliniğimizde bir Eğitim Sorumlusu Prof. Dr.,  Eğitim Görevlisi bir Doçent doktor, İdari Sorumlu ve altı uzman doktor görev yapmaktadır. 

1982-2021 yıllarında 54 uzman yetişmiştir, halen 15 asistan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlık eğitimi görmektedir. Asistan hekimlerimiz 7/24 acile başvuran hastaları görerek,  poliklinik ve klinik  takiplerle çok çeşitli hastaları izleyerek tecrübelerini artırmaktadır. Eğitimleri süresince ulusal ve uluslararası  düzenlenen sempozyum ve kongrelere katılarak, poster ve yayın hazırlayarak,  rehberleri takip ederek  bilgi dinamiklerini devam ettirmektedirler.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniklerinde Hepatit A,B, C, Delta başta olmak üzere tüm viral, bakteriyel enfeksiyonlar, edinsel immun yetmezlik sendromu , tüm sistemik enfeksiyonlar, yara enfeksiyonları tüberküloz, seyahat enfeksiyonları, hastane enfeksiyonları takip edilmektedir. Covid-19 pandemisi sırasında da hasta yönetiminde (yatış  ve takiplerinde) çok önemli roller üstlenerek çok yoğun çalışmışlardır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Enfeksiyon Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir